eBay (официјална тема)

Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
вчера нараачував некое делче за точак, од 92мкд, ама пишува таму на ибеј, дека зависи од државата се можни царини ( бидејки делчето е од Тајван).. дали ова има врска со УСА - ПРЦ трговската војна не знам, ќе видиме...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
вчера нараачував некое делче за точак, од 92мкд, ама пишува таму на ибеј, дека зависи од државата се можни царини ( бидејки делчето е од Тајван).. дали ова има врска со УСА - ПРЦ трговската војна не знам, ќе видиме...
https://www.ebay.com/itm/192498623289
Shipping:
FREE Standard Shipping | See details
International items may be subject to customs processing and additional charges.

Item location:
taichung, Taiwan
Ships to:
Worldwide
морав да ги приложам и фактите, има еден крилат платеник кој 24/7 ги прати сите мои постови и спама и правоцира... предходниот пост го прогласи за најглуп пост на денот, а кога приложив одговор со фактите модераторите во општата тема го избришаа одговорот со фактите ...

.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
https://www.ebay.com/itm/192498623289
Shipping:
FREE Standard Shipping | See details
International items may be subject to customs processing and additional charges.

Item location:
taichung, Taiwan
Ships to:
Worldwide
морав да ги приложам и фактите, има еден крилат платеник кој 24/7 ги прати сите мои постови и спама и правоцира... предходниот пост го прогласи за најглуп пост на денот, а кога приложив одговор со фактите модераторите во општата тема го избришаа одговорот со фактите ...

.
За сите пратки од Тајван ти пишува така, толку си видел, тоа е за да не ги тужиш ако ти налепи царина и данок некој. Страшно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
За сите пратки од Тајван ти пишува така, толку си видел, тоа е за да не ги тужиш ако ти налепи царина и данок некој. Страшно.
Не, еве истиот Селер продава Звезда од 17 & исто од Тајван https://www.ebay.com/itm/192498623289 па не пишува ништо за царина..
Си мислев дека можеби ефтините работи по 1-2& ги праќа преку најќурук ПРЦ Цхина пост, па да не има можност тие да му удрат сатарот ??
 
Член од
19 декември 2008
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.188
посленава недела неможам да платам на ебај?

не ми дава да изберам картичка или пајпал
и не дава да платам
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
посленава недела неможам да платам на ебај?

не ми дава да изберам картичка или пајпал
и не дава да платам
И јас го имам истиот проблем. Пробав да го линкам PayPal акаунтот, и додадов default payment option, но пак не сака. Прозорчето за да избереш payment option го нема, а во конзола има Error: You are calling paypal.checkout.setup() more than once. This function can only be called once per page load. Any further calls will be ignored.

Нема ни каде да пријавиш баг на сајтот.
 
Член од
19 декември 2008
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.188
И јас го имам истиот проблем. Пробав да го линкам PayPal акаунтот, и додадов default payment option, но пак не сака. Прозорчето за да избереш payment option го нема, а во конзола има Error: You are calling paypal.checkout.setup() more than once. This function can only be called once per page load. Any further calls will be ignored.

Нема ни каде да пријавиш баг на сајтот.
солуција,.само како гостин
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
ми дојде овакво писулче ??

In 2016, we began the process of realigning our legal structure to better reflect how we manage and operate our platforms.
As a result,

from ‌1‌ ‌M‌a‌y‌ ‌2‌0‌1‌8‌, eBay users residing in the European Union (excluding those residing in the United Kingdom) will begin contracting with eBay GmbH, Albert-Einstein-Ring 2-6, 14532 Kleinmachnow, Germany, for their User Agreement, Billing Agreements, and any other agreements that they might have previously had with eBay Europe S.à r.l. or eBay Marketplaces GmbH.

from ‌1‌ ‌J‌u‌n‌e‌ ‌2‌0‌1‌8‌, eBay users residing in any country apart from the USA, Canada and the European Union will begin contracting with eBay Marketplaces GmbH, Helvetiastrasse 15/17, 3005 Bern, Switzerland, for their User Agreement, Billing Agreements, and any other agreements that they might have previously had with eBay International AG.
All affected users will see the above-mentioned eBay company name and address on their invoices, and we will begin collecting your charges in an account held by this eBay entity. You may also see the new eBay entity on your bank statement as well as a comment advising you of the final payment in favour of the old eBay entity and the first payment in favour of the new eBay entity.
While we may make other changes to services and programmes over time, you should see no interruption to your service because of these updates, and you will not need to make any changes to your listings. You also do not need to take any action to continue using any payment method you may have on file with eBay, as details of the change will have been supplied to your financial institution, who may also separately notify you. With the transfer of your contractual relationship to the new eBay entity, that company will also take over the automatic payment method you agreed to for the payment of fees and other amounts owed to eBay for using the eBay services. Therefore, amounts owed to eBay will be collected by the new eBay entity through the automatic payment method you have chosen for your payment.
As a consequence of the change of your eBay contracting entity, the new eBay entity will also be your new data controller for the purposes of our User Privacy Notice. The new eBay entity will continue to maintain your data in accordance with our global privacy standards, known as our Binding Corporate Rules.
The effective dates for these changes will be:

‌1‌ ‌M‌a‌y‌ ‌2‌0‌1‌8‌ for users residing in the European Union (excluding those residing in the United Kingdom).

‌1‌ ‌J‌u‌n‌e‌ ‌2‌0‌1‌8‌ for eBay users residing in any country apart from the USA, Canada and the European Union. We encourage you to review the new User Agreement, the User Privacy Notice, and your other existing agreements with us. You can also view the old User Agreement that will remain in force until the effective date.
Thanks for being a part of the eBay community.
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Немам досега купено ништо од ebay. Овде купувањето не беше со наддавање (аукција) па кој ќе понуди највисока цена тој купува, или е исто како и кај амазон, алиекспрес...?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
посленава недела неможам да платам на ебај?

не ми дава да изберам картичка или пајпал
и не дава да платам
Најдов чаре. Избриши се од Account Settings -> Payment methods, сите зачувани картички, automatic payment, backup payment, reimbursement, unlink на PayPal account ако имаш... јас успеав.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки, прашање :)

Сакам да продадам нешто преку ebay, проблемот е што самиот ebay не дава да направам листинг поради тоа што морам да имам повеќе продажби пред да може да се пушти нешто со поголема сума.
Дали некој од вас има account на кој што може да направи таков листинг ?
Фала ви многу
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Првпат купувам на ebay.co.uk дали може да ми објасни некој каков код (oд што код) треба да напишам овде?

 

Kajgana Shop

На врв Bottom