eBay (официјална тема)

Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Дали некој(а) купувал(а) од Ebay и како го врши плаќањето? Одредени продавачи прифаќаат само Paypal а не банкарски трансфер. Оти, не ми е јасно.

Дајте некој кој купил нека каже искуство, како го решил проблемот со продавач што прифаќа само Paypal плаќања.

*Забелешка од модератор:*

Трошоци при порачување преку Интернет:

0-22 евра (со вклучени транспортни и манипулативни трошоци) - не се плаќа царина и ДДВ
22-45 евра - се плаќа само ДДВ

45+ евра - се плаќа ДДВ и царина

Данокот на додадена вредност е 18%. Даночната основица ја сочинува царинската основица зголемена за износот на пресметаната царина.
Царинската вредност на стоката ја сочинува фактурната вредност на која се додадени транспортните и други манипулативни трошоци кои настануваат до влезот на стоката на царинското подрачје на Република Македонија. (Кај поштенските пратки, износот на поштарината влегува во царинската вредност на стоката).
 
Последно уредено од модератор:

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
167
За македонија ќе почекаш малку, инаку во германија функционира беспрекорно, дури и продавачите преферираат повеќе префрлање на пари од сметка на сметка со дознака отколку Paypal
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.005
Поени од реакции
17.747
Некој гледам успешно купуваат со moneybookers на ebay.
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Мене тоа со Moneybookers ич не ми е јасно како функционира и како префрлаш пари од таму на сметка на некој на Paypal... Барав на сајтот на Moneybookers, таму викаат дека можеш да испратиш пари на секој кој има емаил адреса (!). И нишо не ми е јасно :)
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
Еве баш тоа го пробувам и јас деновиве. Ке видиме како ќе испадне кога ќе ја завршам трансакцијата преку eBay.

Иначе за Нарачување преку интернет, подетално има на http://www.theredguy.com/2007/08/blog-post_12.html
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас купив иПод и ми стигна за 2 недели. Ама Америка-Шведска-Македонија :icon_lol:
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
јас се регистрирав на paypal како да сум од бугарија и со мастер стандард на тутунска си платив без проблеми,
само на дечкото од eBay му реков производот да ми го прати на eBay адресата, зошто на paypal адресата на крај пишува бугарија
е сеа зема 1,5 еур за регистрирање на paypal, ама тоа е тоа,
а за македонија да биде членка на paypal треба прво некоја институција од дражавава да го побара тоа
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
јас се регистрирав на paypal како да сум од бугарија и со мастер стандард на туттунска си платив без проблеми,
само на дечкото од eBay му реков производот да ми го прати на eBay адресата, зошто на paypal адресата на крај пишува бугарија
е сеа зема 1,5 еур за регистрирање на paypal, ама тоа е тоа,
а за македонија да биде членка на paypal треба прво некоја институција од дражавава да го побара тоа
Ова што го кажуваш со картичката и бугарската адреса не го контам. Значи си отворил ПП акаунт со бугарска адреса, а си го верификувал со македонска картичка? Ова не може да е така. Само ако е верификувана картичката можеш да внесеш пари на акаунтот, а верификација на картичка од една држава (која не е во ПП зона) во акунт од друга држава не ми се верува дека е можна.

Дај малку појасни ако сакаш како ја направи постапката?

Поздрав.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
јас се регистрирав на paypal како да сум од бугарија и со мастер стандард на туттунска си платив без проблеми,
само на дечкото од eBay му реков производот да ми го прати на eBay адресата, зошто на paypal адресата на крај пишува бугарија
е сеа зема 1,5 еур за регистрирање на paypal, ама тоа е тоа,
а за македонија да биде членка на paypal треба прво некоја институција од дражавава да го побара тоа

Paypal има ИП блок на македонски адреси, немоеш такво нешто да напраиш. И да ти успее некако со прокси, треба да пратиш од Бугарија со факс потврда за акаунтот у банка, мора да е бугарски значи со бугарска кредитна.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
Paypal има ИП блок на македонски адреси, немоеш такво нешто да напраиш. И да ти успее некако со прокси, треба да пратиш од Бугарија со факс потврда за акаунтот у банка, мора да е бугарски значи со бугарска кредитна.
колку што можев да приметам немаше ип блок за македонски адреси, а за ова со факсов, не знам, зошто при регистрација не ми беше побарано такво нешто
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
Ова што го кажуваш со картичката и бугарската адреса не го контам. Значи си отворил ПП акаунт со бугарска адреса, а си го верификувал со македонска картичка? Ова не може да е така. Само ако е верификувана картичката можеш да внесеш пари на акаунтот, а верификација на картичка од една држава (која не е во ПП зона) во акунт од друга држава не ми се верува дека е можна.

Дај малку појасни ако сакаш како ја направи постапката?

Поздрав.
отвораш персонал акаунт и мораш да одбереш држава (јас одбрав бугарија),
на акаунтот додадов мастеркард стандард од тутунска банка без проблем и тоа е тоа.
кај мене работи без проблем, зошто веќе извршив плаќање
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
Нема блок на IP адреси, еве и јас пробав да регистрирам акаунт.

Има опција каде што се одбира и државјанство, каде што селектирав Macedonian. Следи верификацијата со кредитната картица.

Сега проблемот е кога треба да го внесам бројот на кредитната картица, неможам да ја напишам адресата од Македојниа, пошто си стои Бугарија.

Како го реши ова?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Су батка, дај детален туториал за paypal. што и како си напраил, едвај чекам да можам да купувам со нивна помош. Значи све до детаљ што си направил. Фала однапред.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
благодарам монгу на тој што ја отворил темава, зошто ме натера малце повеке да го разгледам акаунтот на paypal. работата е у тоа што картицава не ми била верифицирана, но со неверифицирана картица можеш да извршиш трансакција до 100 еур, а мојата трансакција беше 49 еур и затоа успешно се извршила и сега ми остануваат уште 50 еур, по нивно трошење ќе морам да ја верифицирам картицава ( а тоа е невозможно) :((
ја би апелирал до форумов некако да ја информираме државава де покрене иницијатива за и македонија да стане членка на paypal
поздрав
 
Член од
4 септември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не можеш да го верификуваш акаунтот со картичка од една држава (згора на тоа не припаѓа на ПП зоната) и адреса од друга. Затоа многу чудно ми дојде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom