eBay (официјална тема)

Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
продавачот е овој http://stores.ebay.de/minnasdesign ама не гледам таму за такви услови или сум ќорав малку:)
--- надополнето: 26 март 2012 во 19:35 ---
Си дава посебни услови секој купувач. Овој што си го начекал, ги праќа одделно производите и му бараат за секој да се плати посебно поштарина.
Има некои кои праќаат повеќе работи во една пратка, ама ретки се тие. Пред да се наддаваш, прочитај, убаво си пишува таму дека се плаќа за секој продукт посебно.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
продавачот е овој http://stores.ebay.de/minnasdesign ама не гледам таму за такви услови или сум ќорав малку:)
--- надополнето: 26 март 2012 во 19:35 ---
Ако земеш еден продукт пример 4 пати, негде имаш опција да платиш еднаш за сите 4, негде имаш да платиш посебно за сите 4 а негде имаш да платиш пример 5 долари за првиот и за секој нареден по 3 долари.

А ако купуваш различни продукти, 99% ги плаќаш посебно ОСВЕН ако не го контактираш продавачот и да му кажеш дека ќе земеш повеќе работи па да ти ги спакува заедно, само не верувам дека ќе се усреќиш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.922
Поени од реакции
21.414
нормално дека ке ви наплати за секој посебно поштарина.
ако се сите исти има опција претежно кај сите да имате некој попуст во пратката, ама ако се различни скоро никогаш нема заедничка поштарина.
да не мислите тој дома си ги чува и ви ги продава. тој е само посредник или препродавач. едниот производ е од една фирма, другиот од друга третиот од трета и тн. така да тој воопшто и не ви ги пакува туку само ја препраќа пратката каде што треба и зема провизија за тоа.
за тракингот воопшто не е невообичаено да каснат информациите и по неколку дена некогаш и повеќе. друга работа е што зависи и од тракингот како што и објаснија погоре.
јас обично ги проверувам тука па ако има има ако нема нема. тоа е.(најчесто кај што пишува
Post/EMS(with USPS)
со пикапчето на сликата)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Зависи од која пошта е пратката. Ако е USPS, тракингот е само за територија на Америка, штом излезе повеќе нема податоци, само на поскапи предмети знаат да стават и интернационален тракинг ама тоа е ептен ретко, а ако е сингапурска, кинеска, британска пошта, можеш да го впишеш кодот на тракинг сервисот од нашата пошта и ќе ти даде информации штом пристигне пакетот на наша територија.
Да преку USPS е пратена, и откако е пратена останато е таму. Само пишува дека е прифатена во толку и толку часот, што е прифатено и тоа е тоа.

Под тракинг бројот пишува

Estimated Delivery: 03/24/12 - 03/29/12


Колку е точно ќе видиме. Пратено е на 16 овој месец, до 29 да стигни некако ми е сумливо.
 
Член од
9 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
17
Луѓе ве молам ќе може ли некој да ме услужи да ми порача еден производ од ибеј да му дадам пари?Само ради тоа се регистрирав овде,се надевам ке ми помогне некој :unsure:
 
Член од
10 април 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Се согласувам и јас со тебе Zorica_777, потребен ми е мене производ кој чини само 15 долари а не ја знам целата процедура. Па затоа ако има некој којшто може да ни помогне ќе му бидеме крајно благодарни...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас би ви ги порачал, но ако не стигнат не превземам никаква одговорност.
 
Член од
9 април 2012
Мислења
17
Поени од реакции
17
Се согласувам и јас со тебе Zorica_777, потребен ми е мене производ кој чини само 15 долари а не ја знам целата процедура. Па затоа ако има некој којшто може да ни помогне ќе му бидеме крајно благодарни...
Има кој да помогне но мојата нарачка е $100 и никој не ми е сигурен:unsure:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Член од
19 април 2012
Мислења
11
Поени од реакции
1
Јас мислам дека едно време имаше paypal и во Македонија, но пошто се правевме многу паметни и го укинаа.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.464
Поени од реакции
13.947
Јас мислам дека едно време имаше paypal и во Македонија, но пошто се правевме многу паметни и го укинаа.
Официјално никогаш немало како што знам, имаше финта да се регистрираш преку друга земја, али мислам дека го открија тоа и сега не може некој што сака нова сметка да си отвори и да се регистрира, само оние што веќе имале направено до пред да го откријат тоа.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Ај некој да ми каже како иде ова купувањево.. Значи сакам да пробам да нарачам некоја ситница, поточно флет кабел. Цената на флетот е 220 ден. Е сеа, имам дополнителни трошоци после? И колку ќе ме кошта да ми го донесат до овдека?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ај некој да ми каже како иде ова купувањево.. Значи сакам да пробам да нарачам некоја ситница, поточно флет кабел. Цената на флетот е 220 ден. Е сеа, имам дополнителни трошоци после? И колку ќе ме кошта да ми го донесат до овдека?
Откако ќе кликнеш на чекаут, ќе ти ја пише цената и треба да кликнеш ОК, дали се согласуваш. Е таа е цената, нема дополнителни трошоци. :D
 
Член од
29 август 2009
Мислења
50
Поени од реакции
9
Сакам да купам нешто од E-bay.електроника 3 производи со вредност некаде околу 350-400 долари.
1.Дали можмо да се нарача нешто од E-bay од Македонија
2.Доколку е тоа можно каква картичка треба да се користи и од која банка
3.Каква е процедурата дали плаќањето оди преку PAY-PAL Односно да се регистрираш преку Словенија и такви некои работи
4.Доколку е можно сето горе наведено за колку време отприлика стигнува пратката
5.На Некои од овие производи што сакам да ги нарачам пишува Free Shiping дали значи дека за нив не морам ништо да плаќам односно дополнителни трошоци
6.Дали овие производи ти стигнуваат директно на домашна адреса или морам доколку треба да се плати царина треба да ги земам од друго место (знам дека обично кога ти доаѓа пратка ја земаш од пошта плаќаш поштарина итн.)
7.Од кој Е-bay е подобро да се порачува од американскиот или англискиот
Ќе му бидам благодарен на секој кој што може да одвои малку време да ми објасни процедури,постапки итн.
Поздрав и фала однапред:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom