eBay (официјална тема)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
не Владе него мислев на потврдување дека пратката ми е стигната
кога потврдив дека пратката е стигната и се е во ред како што треба преку moneybookers дури тогаш продавачот си ги повлекуваше парите
а тука мислам дека одма ги повлекува не ти тражи никаква потврда што и не ми се свига баш
или еве лично за мене да има да си бележам некако кој пратки ми се стигнати а кој не бидејки некогаш и се заборава :)
1. Ти зима одма пари (нормално, во продавница/пазар како се прави?)
2. Тој ти означува кога пратката е пратена (ден-два по примањето на парите)
3. Ти дава позитивен фидбек, дека одма си платил
4. Кога ќе ти стигне пратката, му враќаш позитивен фидбек.

Што не ти е јасно?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.749
1. Ти зима одма пари (нормално, во продавница/пазар како се прави?)
2. Тој ти означува кога пратката е пратена (ден-два по примањето на парите)
3. Ти дава позитивен фидбек, дека одма си платил
4. Кога ќе ти стигне пратката, му враќаш позитивен фидбек.

Што не ти е јасно?
мислам дека подобро од ова кажано амин!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За телефон од 6000 денари маваат царина?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
1. Ти зима одма пари (нормално, во продавница/пазар како се прави?)
2. Тој ти означува кога пратката е пратена (ден-два по примањето на парите)
3. Ти дава позитивен фидбек, дека одма си платил
4. Кога ќе ти стигне пратката, му враќаш позитивен фидбек.

Што не ти е јасно?
јасно е како ден него друго ми беше поентата :)
јас кога порачував преку Escrow (moneybookers) сервисот ги држеше парите и дури откако ке потврдев дека ми е стигната пратката и е таква каква што е опишана во описанието дури тогаш продавачот добиваше пари

значи вака би дошло по твојот пример

1. Ти зима одма пари (парите ги држи escrow/moneybookers заради безбедносни причини двајцата да бидат задоволни) исто како кога се кладиш со некој па му викаш на некој другар во него да бидат парите тој да ги чува и да му ги даде на тој што ке победи ...
2. кај него стига известување дека сакам да купам некој производ и тој ја пакува и прака порачката (одкога ке потврди тој дека е пратено од тогаш има време (околу 30 дена) за кое јас треба да потврдам дека е стигната а ако истече времето а не потврдам тогаш парите се отпуштаат автоматски кон продавачот)
3. потврдувам дека пратката ми е стигната и се е во ред (со тоа се отпуштаат парите од escrow/moneybookers кон него)
4. му оставам feedback , ми остава feedback

ова сето функционираше во склоп со правилата на сајтот така да не велам дека ова е можно само преку moneybookers ама мене многу ми се допадна тој начин на плакање

значи дојдовме до заклучок дека не е исто со ова моето споменато
сето ова го прашав бидејки ми се случи да порачам повеке ствари однаеднаш и не бев дома а пакетчињата ги пречекувале моите и сега не сум сигурен што е стигнато а што не ... бидејки нема како да си бележам откако ке ми пристигне нешто него мора одма feedback да давам ( а јас feedback не давам се додека не го испитам продуктот дали функционира како што треба)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
јасно е како ден него друго ми беше поентата :)
јас кога порачував преку Escrow (moneybookers) сервисот ги држеше парите и дури откако ке потврдев дека ми е стигната пратката и е таква каква што е опишана во описанието дури тогаш продавачот добиваше пари

значи вака би дошло по твојот пример

1. Ти зима одма пари (парите ги држи escrow/moneybookers заради безбедносни причини двајцата да бидат задоволни) исто како кога се кладиш со некој па му викаш на некој другар во него да бидат парите тој да ги чува и да му ги даде на тој што ке победи ...
2. кај него стига известување дека сакам да купам некој производ и тој ја пакува и прака порачката (одкога ке потврди тој дека е пратено од тогаш има време (околу 30 дена) за кое јас треба да потврдам дека е стигната а ако истече времето а не потврдам тогаш парите се отпуштаат автоматски кон продавачот)
3. потврдувам дека пратката ми е стигната и се е во ред (со тоа се отпуштаат парите од escrow/moneybookers кон него)
4. му оставам feedback , ми остава feedback

ова сето функционираше во склоп со правилата на сајтот така да не велам дека ова е можно само преку moneybookers ама мене многу ми се допадна тој начин на плакање

значи дојдовме до заклучок дека не е исто со ова моето споменато
сето ова го прашав бидејки ми се случи да порачам повеке ствари однаеднаш и не бев дома а пакетчињата ги пречекувале моите и сега не сум сигурен што е стигнато а што не ... бидејки нема како да си бележам откако ке ми пристигне нешто него мора одма feedback да давам ( а јас feedback не давам се додека не го испитам продуктот дали функционира како што треба)
Ни јас не давам фидбек се додека не го испитам продуктот. Ако нешто не ми е по мерак, му пишувам и ОДМА ми враќа продавачот дали сакам да ми ги врати парите или сакам да ми прати нов продукт. До сега ништо не ме зезнало на ebay, веќе 2-3 години (може и повеќе се). Се си е како што треба.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Купив нешто од Ebay но неможам да го платам. Ми дава Error Code #10417 на последниот чекор. Инаку имам PayPal verified со Visa Electron од НЛБ Тутунска. PayPal акаунтот ми е регистриран на Словенија (но полињата се попунети со точна адреса и кај што пишува state/province имам внесено Македонија) пред едно 3 месеци и картицата е потврдена тогаш.

Прашањето ми е, дали имал некој Error Code #10417 до сега и како го заобиколил/решил?

Ако не успеат да го испроцесуираат PayPal плаќањево како да откажам тоа што сум го купил?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Купив нешто од Ebay но неможам да го платам. Ми дава Error Code #10417 на последниот чекор. Инаку имам PayPal verified со Visa Electron од НЛБ Тутунска. PayPal акаунтот ми е регистриран на Словенија (но полињата се попунети со точна адреса и кај што пишува state/province имам внесено Македонија) пред едно 3 месеци и картицата е потврдена тогаш.

Прашањето ми е, дали имал некој Error Code #10417 до сега и како го заобиколил/решил?

Ако не успеат да го испроцесуираат PayPal плаќањево како да откажам тоа што сум го купил?
Најверојатно имаш долари/евра на картицата така?
Оди до банка, кажи им нека ти сменат само денари да имаш на картица, па после плати.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Најверојатно имаш долари/евра на картицата така?
Оди до банка, кажи им нека ти сменат само денари да имаш на картица, па после плати.
Не, имам само денари на трансакциска/картица.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.749
Не, имам само денари на трансакциска/картица.
имаш купувано порано или севте правиш??
ако имаш и си немал проблем тогаш пробај нешто друго купи онака за проба да видиш дали тоа ке ти прифати.
а ако немаш види дали ја имаш поврзано сметката помеѓу ибеј и пајпал.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
имаш купувано порано или севте правиш??
ако имаш и си немал проблем тогаш пробај нешто друго купи онака за проба да видиш дали тоа ке ти прифати.
а ако немаш види дали ја имаш поврзано сметката помеѓу ибеј и пајпал.
Да прв пат од Ebay, го контактирав продавачот и ја откажав трансакцијата. Се ми е добро поврзано Ebay со PayPal, гледам истата грешка ја имаат повеќе луѓе пријавено. Пратив мејл до PP ми вратија дека најверојатно од банката имаат забрана за користење на картиците на PayPal, да сум пробал со друга картица бла бла бла (сигурно е автоматски мејл и не се замараат да проверат...)

Туку ме интересира како може да повлече 2 долари за да го верифицира PayPal акаунтот и картицата а не може да ја процесира трансакцијата. Туку ме мрзи да се замарам да им објаснувам, плус и дека сум регистриран под Словенија :( Кој ги ебе кога неќат да ми ги земат парите, Amazon <3 :LOL:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Да прв пат од Ebay, го контактирав продавачот и ја откажав трансакцијата. Се ми е добро поврзано Ebay со PayPal, гледам истата грешка ја имаат повеќе луѓе пријавено. Пратив мејл до PP ми вратија дека најверојатно од банката имаат забрана за користење на картиците на PayPal, да сум пробал со друга картица бла бла бла (сигурно е автоматски мејл и не се замараат да проверат...)

Туку ме интересира како може да повлече 2 долари за да го верифицира PayPal акаунтот и картицата а не може да ја процесира трансакцијата. Туку ме мрзи да се замарам да им објаснувам, плус и дека сум регистриран под Словенија :( Кој ги ебе кога неќат да ми ги земат парите, Amazon <3 :LOL:
А ти ги врати ли на картица тие 2 долари што ти ги зема?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не, тие остануваат на PayPal акаунтот.
За да се верифицира пејпал треба да ти земе евро или така нешто, и за некои 10-15 дена ти ги враќа. Дури после можеш да користиш пејпал нормално. Може и ова да те зеза.
Јас чекав некои 2 недели за ова мислам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ај уш еднаш, би зеле царина за телефон од 6500 денари? Некој порачал до сега телефон или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom