eBay (официјална тема)

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
За да се верифицира пејпал треба да ти земе евро или така нешто, и за некои 10-15 дена ти ги враќа. Дури после можеш да користиш пејпал нормално. Може и ова да те зеза.
Јас чекав некои 2 недели за ова мислам.
Можно е, направив PayPal пред 3 месеци и тогаш ја врзав картицата. Ако за 3 месеци ги нема вратено тие евро ипол, не верувам дека ќе ги врати :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Најдов за телефони нема царина.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Можно е, направив PayPal пред 3 месеци и тогаш ја врзав картицата. Ако за 3 месеци ги нема вратено тие евро ипол, не верувам дека ќе ги врати :)
Пробај купи нешто што е долар-два, види дали ќе помине.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
има само еден начин да дознаеш ;)
Абе другарми порача ајфон од Шпанија вредност 45 000 ниту царина, ниту ддв, ни акцизи таму. НИШТО си му дојде на врата, фала чао пријатно со поштарот и то е то.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
ми треба совет.гледам дека еден човек продава две или повеке работи.наддавам и добивам, кога сакам да платам, за секој производ пејпал сака да ми наплати и поштарина а јас тоа го купувам од еден ист човек истовремено (можеби некоја разлика од неколку саати).како да го платам нештото БЕЗ додатна поштарина прибидејќи веќе со првото нешто имам платено поштарина па овие две три додатни работи тој може во ист пакет да ги стави?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ми треба совет.гледам дека еден човек продава две или повеке работи.наддавам и добивам, кога сакам да платам, за секој производ пејпал сака да ми наплати и поштарина а јас тоа го купувам од еден ист човек истовремено (можеби некоја разлика од неколку саати).како да го платам нештото БЕЗ додатна поштарина прибидејќи веќе со првото нешто имам платено поштарина па овие две три додатни работи тој може во ист пакет да ги стави?
Дај линк.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
ми треба совет.гледам дека еден човек продава две или повеке работи.наддавам и добивам, кога сакам да платам, за секој производ пејпал сака да ми наплати и поштарина а јас тоа го купувам од еден ист човек истовремено (можеби некоја разлика од неколку саати).како да го платам нештото БЕЗ додатна поштарина прибидејќи веќе со првото нешто имам платено поштарина па овие две три додатни работи тој може во ист пакет да ги стави?
99% неможе, гледај долу СИГУРНО пишува за секое додатно ти наплаќаат поштарина. Не е висока колку за првото но сепак се наплаќа.

----------------------------------------------

Него имам тракинг број кој веќе 10 дена пишува дека е на истото место од каде што тргнало. Нормално е тоа или?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
е како не е висока да го ебам кога е 30 евра :) , од хонг конг треба да дојде.и сеа јас порачувам три различни работи од ист човек, и треба да ми земе пејпал 90 евра :) само на поштарина :) јас сакам, а и мислам дека е нормално тоа да платам еднаш 30, и да ги стави тој во еден пакет. а вредноста на сите работи е 48 евра, а ваму 90 само за поштарина :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
е како не е висока да го ебам кога е 30 евра :) , од хонг конг треба да дојде.и сеа јас порачувам три различни работи од ист човек, и треба да ми земе пејпал 90 евра :) само на поштарина :) јас сакам, а и мислам дека е нормално тоа да платам еднаш 30, и да ги стави тој во еден пакет. а вредноста на сите работи е 48 евра, а ваму 90 само за поштарина :)
Што порачуваш? Нешто големо е?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
не бе, една играчка и два андроиди кинески, не се скапи за децата да не си играат со скапи играчки како ipod :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
не бе, една играчка и два андроиди кинески, не се скапи за децата да не си играат со скапи играчки како ipod :)
Си дава посебни услови секој купувач. Овој што си го начекал, ги праќа одделно производите и му бараат за секој да се плати посебно поштарина.
Има некои кои праќаат повеќе работи во една пратка, ама ретки се тие. Пред да се наддаваш, прочитај, убаво си пишува таму дека се плаќа за секој продукт посебно.
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Него имам тракинг број кој веќе 10 дена пишува дека е на истото место од каде што тргнало. Нормално е тоа или?
Зависи од која пошта е пратката. Ако е USPS, тракингот е само за територија на Америка, штом излезе повеќе нема податоци, само на поскапи предмети знаат да стават и интернационален тракинг ама тоа е ептен ретко, а ако е сингапурска, кинеска, британска пошта, можеш да го впишеш кодот на тракинг сервисот од нашата пошта и ќе ти даде информации штом пристигне пакетот на наша територија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom