dreambox+шеринг [ cccam ]

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од taratur, 29 ноември 2008.

 1. 0nline

  0nline

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  21
  Од интернет, на едено видео, демонстраторот постави една С линија и една N линија во еден cccam.cfg документ. И тврдеше дека ќе функционира документот.
  Јас пробав без C линија и со една N линија во еден cccam.cfg документ , да пробам дали ќе функционира. Го внесов документот преку FTP во ресиверот, по рестарт се пали Тв и на него гледаш сите фрее канали што беа, сите се црни (недостапни). Па се повторно наштелував како предходно.:)
  Изгледа дека N линиите треба да се внесуваат само во newcamd.list .
   
 2. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.617
  Допаѓања:
  236
  Шерингот е надмината технологија, IPTV е иднината, а врвот е rapid tv или iptv.community по ново. За 80 еур годишно добиваш 3000+ канали и повеќе од 1000 VOD - филмови, серии и слично.

  Не продавам, само кажувам, пишете си дека сакате trial на форумот и ќе ви пишат понуди по пп риселери.

  Работи на андроид боксови, raspberry pi, kodi и сè останато.
   
 3. 0nline

  0nline

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  21
  Сателитска Тв почнав да гледам пред 30 години, а активно 20+ години, некаде до 2012, од кога почнав да гледам Ип Тв. 2012 од саем во Тајван, за првпат го видов (Андроид Пц) minix. Кога им реков на луѓето, кои цел живот се со сателитски, дека се откажувам од сателитска за да гледам Ип Тв и видео содржина преку оптика, ми се смееа. Денес е голем интересот да се гледа и зарботи од Ип Тв.
  Прва македонска Ип Тв е од тоа време беше Хуго, даваа по некој добар филм ( Господарот на прстените или нешто слично).Затоа што веќе постоеше прва Мк ИпТв, јас (и во зезање) тврдев дека јас ќе направам прв/и Мк порно Ип Тв канал/и, но и дека ќе направам повеќе пари од сите, затоа што луѓето највеќе пари трошат на забава , квизови, реални шоуа во таа област. Јас знаев што е иднината. Сателитската и интернетот се комуникациско средство помеѓу луѓето. Во моментот кога сателитската почнаа да ја третираат како средство кое дава производ од комуникацијата помеѓу мене и тебе (а комуникацијата меѓу нас стана пречка), е од тогаш започна цензурирата и да се кодираат услугите. Интернетот го прегази шерингот, поради можноста за комуникацијата без пречки (помеѓу нас), но никогаш не може да ги замени техничките можности на сателитската. Сега како што стојат работите , се повторува истата работа. За интернетот постои намера повторно да се третира како средство кое дава производ од комуникацијата помеѓу мене и тебе ( да се воведе масовна цензура). Во моментот кога интернетот ќе е пречка ние да комуницираме, интернетот луѓето ќе го заменат со друго средтво за комуникација. Таму ќе отидат луѓето, таму отидат и парите. Потребата за ние да комуницираме без пречка (цензура), ќе ја донесе новата технологија за комуникација како замена за интернетот. Затоа темата за дримбкс и цццам ја перцепирам како дел од сателитски комуникации. Како да дискурираме за грамофонски плочи. Да се размениме мислење , искуство,совет, информациии и по малку форумско дружење или зезање. Па можеби и некој би сакал нешто плус да прочита или да научи.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.617
  Допаѓања:
  236
  Цензурата на интернет и не е така страшна бидејќи со VPN се решава.

  Од овде земав шеринг зимоска, супер задоволен сум, поголемите сателити ги отвора, не сум ги пробал сите пошто не ми е дома сателитскава, али цената е топ, мн подобрa од тоа што давав за годишен шеринг - 4800 на еден лик од Скопје.
   
  На 123456 и 0nline им се допаѓа ова.
 5. 0nline

  0nline

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  21
  На таква адреса не би ми текнало да проверам.(y)
  Некогаш е добро нешто да се проба.:)
  Ако има некој рецепти за пробување на колачи или торти , нека закачи некоја рецепта.;)
  Сам си го средуваш Дримбоксот или некој ти го ажурира?
  На форумов досега немам видено некој да закачи или направи туторијал на започнатава тема.
   

  Прикачени податотеки:

  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.617
  Допаѓања:
  236
  Сам, нема некоја филозофија, CCCam податоците се менуваат во еден txt фајл, а каналите лесно се апдејтираат. А туторијали лесно се наоѓаат по интернет.
   
 7. sasemkd

  sasemkd

  Член од:
  31 декември 2009
  Мислења:
  484
  Допаѓања:
  92
  Dreamsat info forum tamu ke naucite se sto vi treba za dreambox.duri i sami da si napravite server da ne plakate na drugi.
   
 8. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.411
  Допаѓања:
  2.901
  Може некој што има со so diseq да ми сликне да видам како е наместен моторот, + - наместена ми е ама мислам треба уште малце да се наштелува, фала
   

Сподели преку: