David Guetta @ Метрополис Арена - 9.5.2010

Статус
Затворена за нови мислења.

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Психички.. whoa.. не креирајте Гета фенмомен. Па проценти нешто, статистики, бројки.. damn. Хаха, лошо.
Не лошо, него трагедија. Али битно си поминавме убаво “за себе“.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не лошо, него трагедија. Али битно си поминавме убаво “за себе“.
Па за кого иначе се оди на журка? За другите да си поминат убаво или за самиот човек да си помине убаво?
Извинете јас вака како неклабер кога излагам некаде без разлика дали е концерт, журка, whatever, одам за јас да си поминам убаво, мислењата на другите како си поминале не ме тангираат.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па за кого иначе се оди на журка? За другите да си поминат убаво или за самиот човек да си помине убаво?
Извинете јас вака како неклабер кога излагам некаде без разлика дали е концерт, журка, whatever, одам за јас да си поминам убаво, мислењата на другите како си поминале не ме тангираат.
Па тогаш шо се мачеше да ми објаснуваш ?

Јас то цело време го кажвам :)
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Луѓе дали некој може да ми каже кај да најдам Tracklist од се што пушти гета вчера? Гледам на тие журкине по америка одпосле објавиле tracklist со се што пуштил па ако има и за овие тури. Се разбира од оваа од скопје журка тешко да ќе објави ама ваљда од претходните има нешто па кој знае нека помага.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Најкомедија беа типките лепши од ночи со сељачка облека, 3 кила шминка и 10 сантима штикла кои се дереа на провинцијалски акцент - Ќе Го Лапам, Ќе Го Лапам!

Крајот.
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
phahhahahaah seljanduri provincijalski :pos2:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не само тоа и има голема разлика кога се споредува рап со хаус/електро.
Сватете, неможи да речи некој ПИКАСО чини ДАВИНЧИ не чини.
Па уште некој погоре ми спомнува, немало споредба помеѓу 50 цент и Гета, вториов бил далеку подобар. НЕ! Нема споредба оти едниот е рапер, другиот прави сосема различен тип на музика.
Сериозни сте? :pos: Eyes, they are used for reading. Then, the brain process, but that`s level 2.


Каква врска има стилот на музика. За популарноста светска збориме. Сакате со Пинк да ви споредам (и не мислам на српската телевизија, на американската пејачка мислам), Пинк дојде, мега ѕвезда, немаше еуфорија, за Гета има. Шо сеа, наеднаш Гета е Барак Обама или папата според популарност и контроверзност за да се збори со денови пред и по неговото доаѓање?

Леле, немојте некој да ви го спореди сwцуцеwнцето Гета со шупакот нигерски фифти сент. :tapp:

И Мацо олабај, исто ко да отиде антихристот на предавање на Далај Лама и да рече после тоа дека поминал топ а Непалецот кажал некои бомба ствари за љубовта и човечката толеранција. Кога некој неупатен ти се меша во она кое го сакаш од копиљ и раскажува на сите страни дека било супер, те иритира. Нормално е. Твојата перцепција е твоја и апсолутно прекрасно е дека си поминала убаво, никој не смее да ти го одземе тоа. Ама детали се детали, финеси се финеси а вистински познавачи се вистински познавачи и имаат право да кажат дека не било на ниво. Театарски критичар коментира претстави. Музички професор оценува настап на пијанист, клабер оценува електро диџеј. Simple as that. :)

Хеј, клаберот професор го напраив. Хихи.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Па за кого иначе се оди на журка? За другите да си поминат убаво или за самиот човек да си помине убаво?
Извинете јас вака како неклабер кога излагам некаде без разлика дали е концерт, журка, whatever, одам за јас да си поминам убаво, мислењата на другите како си поминале не ме тангираат.
За некој шо си поминал убо и шо не му пречи другите шо мислат некако многу објаснуваш. Признај си веќе еднаш дека беше преголема гужва, дека испоте под мишки, дека цела вечер некој одвратен се триеше од тебе, дека музиката за која чекаше 5 сати не беше многу различна од тортурата пред тоа само различен чоек го притискаше плеј дугмето, дека потрошените пари + истрпената тортура во гужвите >>>>>>> од забавата и покрај додатниот ентузијазам, дека си помина срање и дека единствената сатисфакција ти е каприциозната гордост дека присуствуваше на овој „настан“.

Иначе ова погоре не е шпекулација, ами што би се случило кога твојте дефанзивни постови ќе се погледнат низ перцептивна призма. Ама не сме тука да ги судиме далечините кои некои луѓе ќе ги поминат за социјален опстанок. Чао.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За некој шо си поминал убо и шо не му пречи другите шо мислат некако многу објаснуваш. Признај си веќе еднаш дека беше преголема гужва, дека испоте под мишки, дека цела вечер некој одвратен се триеше од тебе, дека музиката за која чекаше 5 сати не беше многу различна од тортурата пред тоа само различен чоек го притискаше плеј дугмето, дека потрошените пари + истрпената тортура во гужвите >>>>>>> од забавата и покрај додатниот ентузијазам, дека си помина срање и дека единствената сатисфакција ти е каприциозната гордост дека присуствуваше на овој „настан“.

Иначе ова погоре не е шпекулација, ами што би се случило кога твојте дефанзивни постови ќе се погледнат низ перцептивна призма. Ама не сме тука да ги судиме далечините кои некои луѓе ќе ги поминат за социјален опстанок. Чао.
Ти беше на Guetta ?
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Сериозни сте? :pos: Eyes, they are used for reading. Then, the brain process, but that`s level 2.


Каква врска има стилот на музика. За популарноста светска збориме. Сакате со Пинк да ви споредам (и не мислам на српската телевизија, на американската пејачка мислам), Пинк дојде, мега ѕвезда, немаше еуфорија, за Гета има. Шо сеа, наеднаш Гета е Барак Обама или папата според популарност и контроверзност за да се збори со денови пред и по неговото доаѓање?

Леле, немојте некој да ви го спореди сwцуцеwнцето Гета со шупакот нигерски фифти сент. :tapp:

И Мацо олабај, исто ко да отиде антихристот на предавање на Далај Лама и да рече после тоа дека поминал топ а Непалецот кажал некои бомба ствари за љубовта и човечката толеранција. Кога некој неупатен ти се меша во она кое го сакаш од копиљ и раскажува на сите страни дека било супер, те иритира. Нормално е. Твојата перцепција е твоја и апсолутно прекрасно е дека си поминала убаво, никој не смее да ти го одземе тоа. Ама детали се детали, финеси се финеси а вистински познавачи се вистински познавачи и имаат право да кажат дека не било на ниво. Театарски критичар коментира претстави. Музички професор оценува настап на пијанист, клабер оценува електро диџеј. Simple as that. :)

Хеј, клаберот професор го напраив. Хихи.
Има има разлика гета и фифти не слушаат сите рап како што не слушаат сите хаус/електро и слично. Што се направи голема бучава се направи ама и во претходни постови пишав ќе пишам пак дека кај нас ова не се лучува секој месец и слично да дојде Гета или еве да речеме некој друг. Едноставно и за да се направи едно шоу кои што сите после да викаме било на светско ниво картата ќе треба да биде не 800 туку 4800 па после да збориме . Еве пример за блек ајд пис во прага што ќе гостуваат од сигурни информации пошто брат ми ќе иде ми кажа има 3 типа на карти од кои едните ќе биле околу 55 фунти другите 70/80 а третите 100 фунти и се разбира луѓево ќе доживеат спектакл, а ние за мочани 800 денари во споредба со фунтине ме мрзи да конвертирам правиме џа или бу што како било. Ајда бе луѓе сеа и вие претеравте. А тоа што беше пишувано дека сите дојдоа ради името е делумно точно. Кога дојдов во "Арената"(Тоа место што не знам зошто арена се вика) беше 10 10 и 30 и ајде имаше место и да се проигра и да се прошеташ од разни агли да разгледаш. Тоа се се смени кај 12 12и 30 кога веќе се очекуваше Гета. Е веќе после неколку од хитовите кои што ги пушти гета салата почна да се празни, да имаше некои кои стварно нозе не ги издржаа ама можеа да се препознаат кои од кои беа. На крајот салата не беше испразнета ама од тие 13000 што наводно биле ваљда 7 8 останаа. За нив не може да се каже го чекале последниот диџеј од Македонциве и не го слушале Гета. Тие меѓу кои и јас останавме баш за Гета и дослушавме а и се забавуваме на се друго што пушти чоекот дури откако заврши правевме уи уант море па ни пушти уште една не порадува малце. И сеа што од ова сакав да кажам дека дел мал дел од луѓето отиде да каже дека биле на гета додека другите отидоа зошто го слушаат и поштуваат човекот и за тие пари што ги дадовме журката беше топ и нај нај фенси ако треба ќе кажам за во Македонија, не ми правете споредби Ибица и слично.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Маца, "Убаво си поминав, доста те сите!" не е уопште релевантно за тоа каква, реално, била журката.
Ко шо ти хејташ фаци во стилот "Ја сум највечи клабер, и знам шо е како е!" ја хејтам фаци шо идат на рандом журки, журки кој всушност се очајни од уште толку рандом причини, и се дичат на страна како било савршено!

Не заборавај, и Аца Лукас ко беше имаше мал милион фаци шо велеа дека си поминале предобро!

Така да, ако ти каже Водка ил Тончи дека било тиња. Било тиња, зашо за разлика од 99% од фаците внатре, имаат 60 пути поише журки поминато, па имаат некакво референтно тело за споредба.

Ко шо кажа Виктор4о погоре, коа некој неупатен ти се меша во она шо го сакаш од се'срце, наравно дека ќе ти смета.
Ко на тебе да ти дојдат 20 металци у мартинки, со кал до колена, у омилениот кафич кај шо си го пиеш дненвото кафе, и да испоседнат кај стигнат и да лупнат нозе на маса, да се понашаат ко кретени, да истураат пиво, да палат цигари кај шо нетреа... И ЗГОРА НА СЕ, да се фалат на страна колку е предобар кафичот.
Ќе ти смета, наравно. Исто ко мене шо ми смета коа ќе ми дојдат татини и мамини мази у кастро ил капан.
Едноставно ме вреѓа, не се чуствувам природно околу нив.
А еден ден, ќе го накрцаат местото такви фаци, и мене се шо ми преостанува е да си дремам у маало, пошо неќам луѓе да ме рамњаат со такви.

Секое местенце у Скопјево си има свој дух, си има свој интимен бон-тон. А коа ќе упаднат 12 иљади фаци да спијат у Александар Палас, а до вчера спиеле у штала... повеќе е од јасно како ќе се осеќаат редовните гости внатре.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Епа ми мрчевте кога викав дека карта нема да биде испод 80 евра, како што уствари е и секаде во светот. Затоа и не беше толку, затоа што кај нас општонародното весеље се цени, а не квалитет. Ќе имаше коментари од типот на “ај бе шо мисли тој ја за него пет и кусур иљади ќе давам“, да се прашам тогаш дали ќе ги фукневте парите за да си поминете “најубаво“ ради вас, а не ради љубов кон Гета.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Така да, ако ти каже Водка ил Тончи дека било тиња. Било тиња, зашо за разлика од 99% од фаците внатре, имаат 60 пути поише журки поминато, па имаат некакво референтно тело за споредба.
Водка и Тончи не беа (фала богу, не се по таа музика), ама беа многу други луѓе од Clubbersguide кои имаат отидено на МНОГУ журки.
Едни од нив се Khazar & Satellite (извинете што ве спомнувам). Они 2ца, како најдобрите мак диџеи ја оценуваат журката за подпросечна (ама повеќе мава накај ЛОША), со тоа што Satellite му даде оценка на Гета 2-, а Khazar пиша еден коментар што е најскладен за журкава, дека Гета не е диџеј за вакви настани, туку за на плажа од 11 до 3 саат (ама преку ден :)). Има уште многу други коментари од други членови кои само го надополнуваат тоа.
Вие викајте не хејтери, вакви-онакви, али реалноста е тоа. 800 денари да дадеш за "журка" каде што (како што кажа Синдикат): ќе се испотиш ко коњ, некој ќе те бутне/згазне/фати за гз на секои 5 минути, музиката што ја слушаш не се разликува од warm-up-от само што ја пушта друг човек, ги гледаш истите фаци што вчера биле во кафана - НЕ Е ЖУРКА!!!
И точно е тоа дека имало многу луѓе што отишле само за да се фалат после дека биле на Гета. Пазете го chat-ов со една од мсн:
(01:50) old School: ти беше?
(01:51) -: beshof.:)
(01:52) old School: до колку остана?
(01:52) -: 2 saat.
(01:52) old School: :pos2:
ајдеееееее
овој у 1 почнал, ти у 2 магла
:pos2:
(01:53) -: pedder nie otidovme ushe u 9ipol. Koj ti kurac.
(01:53) -: ti da stoish tolku vreme!
(01:53) old School: кој ти курац тебе
си дала 800 денари за ЏАБЕ!
(01:54) old School: ако си сакала да ги слушаш нашиве си можела да пуштиш антена 5
(01:54) -: e dobro de.^^ sho.:)
(01:54) old School: не да даваш 800 денари и таму да ги слушаш
(01:54) -: bitno vidov sho trebashe da vidam.
(01:55) old School: а тоа е?
(01:56) -: konjot.
:)


--- надополнето ---

Го заборавив најважното... За тие што колку-толку идете на журки: На која друга журка сте виделе публиката да почне да вика УУУУУУУУ (не е битно дали било кон организацијата или кон warm-up диџеите), освен на оваа? Уште еден факт дека имало ПРЕмногу луѓе на кои местото не им било таму.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Некој имаше спомнато и највеќе цицка по метар квадратен. Во понеделникот коа чекав бус на рекорд после работа накај дома дојде една со цицки ко баскети и почна да прави муабет на телефон, како е целата скршена пошто била на Гета :) Толкава цицка неам видено од mary_jane наваму :nesvest:
Јас таа работа :kesa:А ти требало да го доловиш моментот на рекорд :)

--- надополнето ---

Водка и Тончи не беа (фала богу, не се по таа музика), ама беа многу други луѓе од Clubbersguide кои имаат отидено на МНОГУ журки.
Едни од нив се Khazar & Satellite (извинете што ве спомнувам). Они 2ца, како најдобрите мак диџеи ја оценуваат журката за подпросечна (ама повеќе мава накај ЛОША), со тоа што Satellite му даде оценка на Гета 2-, а Khazar пиша еден коментар што е најскладен за журкава, дека Гета не е диџеј за вакви настани, туку за на плажа од 11 до 3 саат (ама преку ден :)). Има уште многу други коментари од други членови кои само го надополнуваат тоа.
Вие викајте не хејтери, вакви-онакви, али реалноста е тоа. 800 денари да дадеш за "журка" каде што (како што кажа Синдикат): ќе се испотиш ко коњ, некој ќе те бутне/згазне/фати за гз на секои 5 минути, музиката што ја слушаш не се разликува од warm-up-от само што ја пушта друг човек, ги гледаш истите фаци што вчера биле во кафана - НЕ Е ЖУРКА!!!
И точно е тоа дека имало многу луѓе што отишле само за да се фалат после дека биле на Гета.
Двајцава погоре споменати ги сметаш за релевантни да дадат оценка за Гета!?!?!

По која логика? Едниот свири теКно и тоа хард теКно,а другиот свири транс. Тоа се нивни ЛИЧНИ мненија и мислења и оценки,но во никој случај не се релевантни за ако ги слушнеш нив што кажале дека навистина било така. Самиот факт што со Гета не се на иста бранова должина,зборувам за стилски како прваец на електронска музика нема што да искоментираат. Исто ти е да рече Џеф Милс дека си поминал тапа на Маршал Џеферсон. Е па номално ќе биде тоа кога едниот врти песни од 125 до 127 бита,а другиот е побрз од него за 5 до 10 во плус! Барај чоек шо е блиску стилски до Гета што врти електро хаус и слично!

Порака до сите: Сега моментално скоро на исто ниво со Гета во популарност,а и во музички правец се и Сведиш хаус мафија. Молам бога да дојдат да ја наполнат Метрополис и можам да се кладам дека ќе ги има скоро истите коментари. Едни ќе бидат од жените на штиклици шо ќе ја слушнат Лив д ворлд бихајнд и ќе си заминат,а други ќе бидат мрчаторите и клаберите. Тоа е :smir:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Двајцава погоре споменати ги сметаш за релевантни да дадат оценка за Гета!?!?!

По која логика? Едниот свири теКно и тоа хард теКно,а другиот свири транс. Тоа се нивни ЛИЧНИ мненија и мислења и оценки,но во никој случај не се релевантни за ако ги слушнеш нив што кажале дека навистина било така. Самиот факт што со Гета не се на иста бранова должина,зборувам за стилски како прваец на електронска музика нема што да искоментираат. Исто ти е да рече Џеф Милс дека си поминал тапа на Маршал Џеферсон. Е па номално ќе биде тоа кога едниот врти песни од 125 до 127 бита,а другиот е побрз од него за 5 до 10 во плус! Барај чоек шо е блиску стилски до Гета што врти електро хаус и слично!

Порака до сите: Сега моментално скоро на исто ниво со Гета во популарност,а и во музички правец се и Сведиш хаус мафија. Молам бога да дојдат да ја наполнат Метрополис и можам да се кладам дека ќе ги има скоро истите коментари. Едни ќе бидат од жените на штиклици шо ќе ја слушнат Лив д ворлд бихајнд и ќе си заминат,а други ќе бидат мрчаторите и клаберите. Тоа е :smir:
2цата гореспенати имаат поминато повеќе журки отколку сите што биле на Гета ЗАЕДНО, па многу јасно дека се релевантен фактор за оценување на журката. Остај ти тоа што не се ист правец. Про-диџеј си е про-диџеј и знае што е добра журка, добар сет итн... И нема потреба да барам друг човек што е стилски близок со Гета. Како што реков, човек што стално иде на журки (такозвани Клабер) иде на секакви журки без разлика на жанрот. Ако журката е супер, ќе рече дека е супер макар и на минимал (иако ова е реткост). Ако е тапа, џабе некој би пуштал Night Psy-Trance кога ќе си остане тапа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom