Counter-Strike: Global Offensive

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Солидна графичка ти е 9000+ минимум а ти види си која ти одговара на компјутерот.
GTX750 или GTX760 таму се поволни од 70-80 евра .. а и не ги користат таму пошто одма ги менват со нови . Другаров зеде за 600 евра компјутер што овде кај нас би се продал 800-900 поволен.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
Да, ако фактиве ги вадиш од газот.
Истава графичка со i3 4150 ми вадеше 150 стабилно ФПС, варираше од 150 до 200. Не викам дека не е доволно ама пак е помалце. Пошто имам монитор со native резолуција од 1440х900, кога ќе играм на таа резолуција вади уште помалце фрејмови или има големи дропови и се осеќа кога ќе засецка малце. На 1024х768 нема никаков проблем. На i7 пример немам проблем со резолуција, без разлика дали е 1440х900 или 1024 ама пошто играм кантер повеќе од 11 години неможам да се навикнам да играм на било што друго освен 4:3 ратио.
А уживај дека ќе вадиш толку фрејмови со графичка стара 10 години или процесор. Другпат место да изиграваш вицкаст, пробај и играј на послаби компјутери, тестирај па изволте демантирај ме со факти. Многу мразам кога кежуал типови ко тебе што фураат кантер на High ќе фатат да ми се докажуваат за игра која ја играм повеќе од 11 години и имам пробавно све што може да се проба. За кантер има милион твикови од config до launch options за тие што играат компететивно и што им е потребно стабилно ФПС. За тие кежуал типци ко тебе, играј си на хај на најака резолуција никој не ти брани. Не се будали сите професионалци што имаат конфигурации од 4000 евра само куќиште што играат на 4:3 и све на very low. Ама пак ќе речам, или не си информиран или си нуб што сака да изиграва паметан а притоа нема ништо прочачкано.
:pos:

Ај со почеток. Ти играш CS 11 години? Јас играм 16, од верзија 1.1. Прилично сигурен сум дека многу подетално знам не само за кантер, туку за сите игри од Valve затоа што ги имам играно сите. Сите игри на Source енџинот е CPU интензивни, т.е. многу повеќе го користат процесорот од графичката. Ако на било која игра деталите и графиката ти е на low - скоро секогаш графичката ќе ги достигнува максимумот на фрејмови. Што значи останува само процесорот да работи. Тебе процесорот ти е океј, и затоа вадиш толку FPS. Стави и послаба графичка ако сакаш, на таа резолуција и тие детали нема да ти смени ништо.
И бев специфичен во одговорот дека ако смениш графичка нема да ти смени. Не спомнав процесор, затоа што процесорот игра улога. Графичката многу малку.
1000 конфиг фајлови нема да ти помогнат ако имаш слаб процесор.
Колку сум кежуал ако не ме сфати според годините поминати со CS, види ја мојата конфигурација и дали е наменета за casual играње. А, да, и ранкот. Ептен ми е casual.

И среќа моја што се разбирам повеќе од нив па знам дека не само што нема никаков бенефит да играш на 4:3 very low, туку дури играш со хендикеп така. Додуша и самите играчи го знаат тоа, ама не сакаат да се тргнат од лошите навики. Освен очигледниот хендикеп во FoV, го имаш и ова:
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
јас колку што знам енџинот во играта користи само две спу јадра
ако имате 4 и повеќе јадрен пробајте со -threads 4 или -threads 8
едитирајте го шорткатот додадете го тоа после локацијата после "

или пак преку steam ако играте
додате -threads 4 во launch options
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=379782151
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
јас колку што знам енџинот во играта користи само две спу јадра
ако имате 4 и повеќе јадрен пробајте со -threads 4 или -threads 8
едитирајте го шорткатот додадете го тоа после локацијата после "

или пак преку steam ако играте
додате -threads 4 во launch options
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=379782151
Стар мит е тоа. Нормално, не е точен.

Единствени реални подесувања за зголемување на fps освен намалување на детали и графика е и ОБАВЕЗНО Multicore Rendering да ви биде сетирано на "Enabled", Display Mode на "Fullscreen" и Audio Output на "Headphones" (значи да не користите HRTF). Сè друго е гола вода.
 
H

HoT IcE

Гостин
:pos:

Ај со почеток. Ти играш CS 11 години? Јас играм 16, од верзија 1.1. Прилично сигурен сум дека многу подетално знам не само за кантер, туку за сите игри од Valve затоа што ги имам играно сите. Сите игри на Source енџинот е CPU интензивни, т.е. многу повеќе го користат процесорот од графичката. Ако на било која игра деталите и графиката ти е на low - скоро секогаш графичката ќе ги достигнува максимумот на фрејмови. Што значи останува само процесорот да работи. Тебе процесорот ти е океј, и затоа вадиш толку FPS. Стави и послаба графичка ако сакаш, на таа резолуција и тие детали нема да ти смени ништо.
И бев специфичен во одговорот дека ако смениш графичка нема да ти смени. Не спомнав процесор, затоа што процесорот игра улога. Графичката многу малку.
1000 конфиг фајлови нема да ти помогнат ако имаш слаб процесор.
Колку сум кежуал ако не ме сфати според годините поминати со CS, види ја мојата конфигурација и дали е наменета за casual играње. А, да, и ранкот. Ептен ми е casual.

И среќа моја што се разбирам повеќе од нив па знам дека не само што нема никаков бенефит да играш на 4:3 very low, туку дури играш со хендикеп така. Додуша и самите играчи го знаат тоа, ама не сакаат да се тргнат од лошите навики. Освен очигледниот хендикеп во FoV, го имаш и ова:
Јас истово му го пишав и на него со една исправка што за разлика од тебе ја имам тестирано на послаб процесор (i3 4150) две различни графички и констатирав дека сепак и графичката има значење, не колку што има процесор ама сепак има. Која ти е причината ондак на истиот процесор, ГТ 630 да варира до 150 максимум а да има стабилно 100 ФПС додека кај 750ка имам стабилно 150 ФПС и варира до 200. Значи сепак има разлика затоа што појака графичка во комбо со добар процесор дава многу постабилно и подобро ФПС отколку само јак процесор и тиња графичка. Друга работа е што резолуција и тие сетинзи се најбитни за постари или буџет компјутери за вадење повеќе ФПС, нема никаква разлика кај тебе затоа што имаш инвестирано јако во тој компјутер ама кај постари и послаби компјутери играј на 16:9 или 16:10 да осетиш разлика во ФПС и какви сецкања ќе имаш на тие твои препорачани сетинзи. Пак ќе кажам, немаш играно а тврдиш.
Затоа тие прават клипчиња за минимални разлики а другиве играат на турнири. Разгуглај малце и гледај јутуб кога веќе те интересира тоа зошто играат професионалците на 4:3 и блекбарс, не е само заради лоша навика. :)
А кога веќе се курчиш со ранк, еве ти од стриктно соло играње на буџет конфигурација.
20161225011818_1.jpg
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
Затоа тие прават клипчиња за минимални разлики а другиве играат на турнири. Разгуглај малце и гледај јутуб кога веќе те интересира тоа зошто играат професионалците на 4:3 и блекбарс, не е само заради лоша навика. :)
Да, е. Самите играчи имаат кажано, а сигурно и сам го знаеш тоа. FoV е многу битна работа и се има бенефит од него. И плус со факти ти покажав дека играње на low е играње со хендикеп.
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
ууу со колку подобри конфигурации ракувате :D

хахаха

графичка Asus GTX 460

матична MSI Z170A KRAIT GAMING 3X ATX LGA1151

цпу Intel Pentium 3.5GHz Dual-Core

4:3 лоу сетинзи 1024 рез..

даст 2 и миражо до кај 110-120тина фпс тера, преостанативе 60-70 фпс :D




и пак сум глобал / суприм горе долу дека само соло играм :D

не знам оти си мислат дека со помалку фрејма играте со помал потенцијал :D
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Бидејќи веќе пц-во има 1050ка графичка (2гб), дали ако се додаде уште една 1050ка ќе има некаков бенефит?

Пред да почнете да пишувате за процесорот ок е, јасно ми е дека е побитен. Ме интересира ако имаш 2 графички дали ќе се зголеми перфомансот или мање-више ќе остане исто. И воопшто дали ќе црпи играта од 2те графички заедно?
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Бидејќи веќе пц-во има 1050ка графичка (2гб), дали ако се додаде уште една 1050ка ќе има некаков бенефит?

Пред да почнете да пишувате за процесорот ок е, јасно ми е дека е побитен. Ме интересира ако имаш 2 графички дали ќе се зголеми перфомансот или мање-више ќе остане исто. И воопшто дали ќе црпи играта од 2те графички заедно?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
i5 6500, 16gb ddr4, Asus strix RX 470 4gb, maus Logitech MX510, Monitor AOC 27'' 144hz Freesync....

internet blizoo vip ping nikakov lagovi :mad:
 
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Стар мит е тоа. Нормално, не е точен.

Единствени реални подесувања за зголемување на fps освен намалување на детали и графика е и ОБАВЕЗНО Multicore Rendering да ви биде сетирано на "Enabled", Display Mode на "Fullscreen" и Audio Output на "Headphones" (значи да не користите HRTF). Сè друго е гола вода.

+mat_queue_mode 2

За сите со 4+ јадра процесори,командава е ЗАДОЛЖИTЕЛНА!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.094
Поени од реакции
5.741
Член од
13 февруари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
151
Веќе го пишав тоа:
Не е исто,+mat_queue_mode 2 е launch команда,Multicore Rendering е ingame setting,двете се круцијални за стабилни FPS (y)

Во мојот случај станува збор за AMD FX 8350 клокнат на 4.8Ghz + R9 290, +mat_queue_mode 2 ги крена минималните FPS од 130 на 220!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom