Counter-Strike: Global Offensive

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.440
Поени од реакции
3.863
Пошто се работи за Valve, би сакал некако да направат на серверите да може да се конектираат сите луѓе, без разлика дали играат од рс или конзола. На тој начин ќе можеме да ги плескаме конзолашите all day, everyday :D

On a more serious note, сигурно би ја пробал играва, ама дали ќе ми се свиѓе - ќе видиме ко ќе излезе. Во секој случај ако направат некоја добра приказна може да излезе нешто стварно добро од неа.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
211
Поени од реакции
75
Пошто се работи за Valve, би сакал некако да направат на серверите да може да се конектираат сите луѓе, без разлика дали играат од рс или конзола. На тој начин ќе можеме да ги плескаме конзолашите all day, everyday :D

On a more serious note, сигурно би ја пробал играва, ама дали ќе ми се свиѓе - ќе видиме ко ќе излезе. Во секој случај ако направат некоја добра приказна може да излезе нешто стварно добро од неа.
CS + приказна не ми звучи на нешто добро.
А и за тоа горе, заради рестрикции од Microsoft/Sony не може така да се игра, има посебни случаи пример може да се игра cross-platform меѓу РС и XBOX, или пак еве баш од Valve игра, на Portal 2 може да се игра co-op меѓу РС и РЅ3, ама двете конзоли меѓусебно не може. =)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Чим е од VALVE, 90% нема да е промашување.

А тоа за да може да играат заедно конзолаши и РС...... тоа ти е исто како на РС да пуштиш ботови на easy :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Абе, Валве се при крајот на кариерата, уште малку и ќе се пензионираат.

Дизајнерите таму немаат нова визија, па се мислеле што да прават, ама нема многу мислење, ќе прават пукач.
Е кој пукач, Left 4 Dead 3 или Counter Strike. Епа ај кантер оти се во мода такви „кафени“ пукачи. Или нкоја си друга логика, небитно, се одлучиле за Кантер.

Да ја издадат на конзоли е многу нормално.

Приказни, кампања за 1 играч и такви мити работи, може да има ама ќе биде нешто вака.

Ако ме прашаш мене требаше да работат на L4D3 која ќе биде поигрива и помалку напорна и заморувачка и со проклета save можност. Го сакам l4d серијалот оти има многу добро поставен конфликт: од една страна имаш слобода да се движиш и да пукаш колку сакаш, од друга страна имаш екипа за која треба да се грижиш.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
CS: GO и CS игрите воопшто се чисти MP игри за тимска игра, не singleplayer игри со приказни и слични додатоци. VALVe прават нова CS затоа што е време (другите две се стари), и со една главна цел - враќање во живот на e-sports/турнири. Истото се однесува и на DotA 2, со веќе најавениот почетен турнир со награден фонд од $1m.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.440
Поени од реакции
3.863
CS: GO и CS игрите воопшто се чисти MP игри за тимска игра, не singleplayer игри со приказни и слични додатоци. VALVe прават нова CS затоа што е време (другите две се стари), и со една главна цел - враќање во живот на e-sports/турнири. Истото се однесува и на DotA 2, со веќе најавениот почетен турнир со награден фонд од $1m.
CS:GO нема да биде новата CS. Сеуште се чека на CS 2.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
CS:GO нема да биде новата CS. Сеуште се чека на CS 2.
Не чекај CS игра со природен број во името. Pre-Source (до 1.6), Source и Global Offensive се (третираат како) 3 различни Counter-Strike игри.. не ја сметам Condition Zero.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.440
Поени од реакции
3.863
Не чекај CS игра со природен број во името. Pre-Source (1.5/1.6), Source и Global Offensive се (третираат како) 3 различни Counter-Strike игри.
Можеби се третираат за 3 различни игри, ама 1.6 и Source имаат премногу сличности, за разлика од GO која ќе биде нешто сосема ново.
А Counter-Strike 2 се очекува да биде како и 1.6 и Source, само најверојатно на нов енџин.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Можеби се третираат за 3 различни игри, ама 1.6 и Source имаат премногу сличности, за разлика од GO која ќе биде нешто сосема ново.
А Counter-Strike 2 се очекува да биде како и 1.6 и Source, само најверојатно на нов енџин.
Counter-Strike 1 (1.0 - 1.6)
Counter-Strike: Condition Zero
Counter-Strike 2 (Source)
Counter-Strike 3: Global Offensive

Вака се.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.440
Поени од реакции
3.863
Counter-Strike 1 (1.0 - 1.6)
Counter-Strike: Condition Zero
Counter-Strike 2 (Source)
Counter-Strike 3: Global Offensive

Вака се.
Counter-Strike: Source не се рачуна за Counter-Strike 2, туку за Counter-Strike: Source. И јас кога излезе Source-от мислев дека ова е 2ка, али не била. Била (и сеуште е) - Source.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Counter-Strike: Source не се рачуна за Counter-Strike 2, туку за Counter-Strike: Source. И јас кога излезе Source-от мислев дека ова е 2ка, али не била. Била (и сеуште е) - Source.
Counter-Strike 1.6 е шесто издание од верзија 1.
Counter-Strike Source е верзија 2.0 што значи верзија 2.

Исто и со Firefox, има 6 верзии, кантер сега за сега има 2 (обичната и Source)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.440
Поени од реакции
3.863
Counter-Strike 1.6 е шесто издание од верзија 1.
Counter-Strike Source е верзија 2.0 што значи верзија 2.

Исто и со Firefox, има 6 верзии, кантер сега за сега има 2 (обичната и Source)


И бонус (коментар од едно друго клипче): According to Halflife2 staff: "Counter-Strike: Global Offensive is NOT Counter-Strike 2"; ordiantakeover 2 days ago

Значи ова ти е нешто слично ко Battlefield. Имаше кец, имаше 2ка, имаше експанзии за 2ката, па после излезе Bad Company која не се рачунаше за Battlefield 3, па излезе и Bad Company 2 (исто не се рачунаше за Battlefield 3), за конечно пред неколку месеци да објават дека ќе излегува нова Battlefield во ноември која ќе ја има наставката 3.
 
На врв Bottom