CN – Народна Република Кина

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.901
Поени од реакции
23.783
Општото мислење на народот тука е дека Русите и Кинезите сега ќе им покажат на Американците и дека они ќе не ослободат од нив.

За ковидот, да секаде имаше ограничувања, ама само во Кина уште има заварување на врати за да не можат да искочат од дома луѓето, тепање и влечење по улици и слично.
od kogo be da te oslobodat?

dobro de, kina covid taka go resava, nivna rabota, sto ima ti da im se mesas? se mesaa oni koga se zapali bolnicata u tetovo?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.571
Поени од реакции
38.553
od kogo be da te oslobodat?

dobro de, kina covid taka go resava, nivna rabota, sto ima ti da im se mesas? se mesaa oni koga se zapali bolnicata u tetovo?
:facepalm:

На твоето прашање кога биле САД лошите, а другиве добрите, јас ти одговорив дека тоа е општото мислење на народот тука, на Балканов, у Македонија, не во Австралија.

А тоа со ковидот, да они така го решаваат, но тоа не значи дека е добро решавање на ситуацијата, плус пишав дека претставник од ОН за човекови права иде се ова да го провери плус ситуацијата со концентрационите логори, не им се мешам јас, од Обединети Нации им се мешаат затоа што прават нешто што не треба да го прават, но бидејќи се Кина, тоталитарен комунистички режим, не се замараат со ОН.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.447
:facepalm:

На твоето прашање кога биле САД лошите, а другиве добрите, јас ти одговорив дека тоа е општото мислење на народот тука, на Балканов, у Македонија, не во Австралија.

А тоа со ковидот, да они така го решаваат, но тоа не значи дека е добро решавање на ситуацијата, плус пишав дека претставник од ОН за човекови права иде се ова да го провери плус ситуацијата со концентрационите логори, не им се мешам јас, од Обединети Нации им се мешаат затоа што прават нешто што не треба да го прават, но бидејќи се Кина, тоталитарен комунистички режим, не се замараат со ОН.
A koj se zamara so OON uste?
SAD?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.901
Поени од реакции
23.783
:facepalm:

На твоето прашање кога биле САД лошите, а другиве добрите, јас ти одговорив дека тоа е општото мислење на народот тука, на Балканов, у Македонија, не во Австралија.

А тоа со ковидот, да они така го решаваат, но тоа не значи дека е добро решавање на ситуацијата, плус пишав дека претставник од ОН за човекови права иде се ова да го провери плус ситуацијата со концентрационите логори, не им се мешам јас, од Обединети Нации им се мешаат затоа што прават нешто што не треба да го прават, но бидејќи се Кина, тоталитарен комунистички режим, не се замараат со ОН.
nema vrska toa sto gi so pisal... neznam zosto ti ili na balkanot nekoj ocekuva da bide osloboden lol, jas ko sto gledam site politicari osven srbite ic ne ocekuvaat nesto takvo.

za kina negledam koj faktor si ti da kazuvas dali dobro ili loso oni si ja resavaat covid krizata.

i da ON moze kolku saka da go poti ama nikoj vo kina nema mnogu da se zamara so niv. duri bi bil iznenaden da im udovolat i pokazat sto sakaat ON da vidat pogotovo gore kaj ujgurite.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.447
На твоето прашање кога биле САД лошите, а другиве добрите, јас ти одговорив дека тоа е општото мислење на народот тука, на Балканов, у Македонија, не во Австралија.
Ne ubavo si sfatil. Neprijatelot na mojot neprijatel mene mi e prijatel.
Tolku e ednostavno :toe:.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.427
Поени од реакции
22.012
koga bile sad losite a ovie dobrite? pa u sekoj film sad se dobrite... neli nie stremime kon sad i eu? kako toa sad losi?

ps. lockdowns imase i u aus i nz i vo eu i vo usa... kako kina si upravuva so svojata drzava i narod e rabota samo na kina. dzabe laeenje vo ON koga sekoja drzava i narod razlicno se spravi so covid vo ramkite na moznostite i sposobnosta...
Kano, neli Kina bese gorda deka podobro se spravi so Kovidot. Arno ama ispadna na kraj poslabi vakcini i brutalno postapuvanje protiv svojot narod. Ama bitno najdobro se spravile.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.571
Поени од реакции
38.553
nema vrska toa sto gi so pisal... neznam zosto ti ili na balkanot nekoj ocekuva da bide osloboden lol, jas ko sto gledam site politicari osven srbite ic ne ocekuvaat nesto takvo.

za kina negledam koj faktor si ti da kazuvas dali dobro ili loso oni si ja resavaat covid krizata.

i da ON moze kolku saka da go poti ama nikoj vo kina nema mnogu da se zamara so niv. duri bi bil iznenaden da im udovolat i pokazat sto sakaat ON da vidat pogotovo gore kaj ujgurite.
Аман бе прочитај што напишав како со 5 годишно дете да зборам. Тоа го кажувам и јас, јас не очекувам некој да ме ослободи, туку општото мислење на народите тука е дека Американците се лошите и не заробиле, и сега Русите и Кинезите ги чекаме да не ослободат.

Второ, ова е форум, и споделуваме мислења, јас само ја споделив лицемерноста на Вини Пу и комунистичката партија, не дека сум некој фактор да кажувам кој како ја решава кризата, и на крај краева кој фактор си ти па да кажуваш и да ја браниш Кина од позиција на жител на Австралија, некој кој ги ужива благодетите на западниот свет, и се она што Америка го претставува.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.901
Поени од реакции
23.783
Kano, neli Kina bese gorda deka podobro se spravi so Kovidot. Arno ama ispadna na kraj poslabi vakcini i brutalno postapuvanje protiv svojot narod. Ama bitno najdobro se spravile.
sto podrazbiras pod najdobro? smrtni slucaj po glava na zitel imaat relativno malku. mene toa mi e edina merka za uspesnost.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.209
Поени од реакции
8.842
nema vrska toa sto gi so pisal... neznam zosto ti ili na balkanot nekoj ocekuva da bide osloboden lol, jas ko sto gledam site politicari osven srbite ic ne ocekuvaat nesto takvo.

za kina negledam koj faktor si ti da kazuvas dali dobro ili loso oni si ja resavaat covid krizata.

i da ON moze kolku saka da go poti ama nikoj vo kina nema mnogu da se zamara so niv. duri bi bil iznenaden da im udovolat i pokazat sto sakaat ON da vidat pogotovo gore kaj ujgurite.
Ујгурите на кои не им се допаѓа таму, нека ги замолат ОН да ги преселат во Кабул, Исламабад или Тирана. Сигурно ќе им биде подобро.:tapp:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.901
Поени од реакции
23.783
Аман бе прочитај што напишав како со 5 годишно дете да зборам. Тоа го кажувам и јас, јас не очекувам некој да ме ослободи, туку општото мислење на народите тука е дека Американците се лошите и не заробиле, и сега Русите и Кинезите ги чекаме да не ослободат.

Второ, ова е форум, и споделуваме мислења, јас само ја споделив лицемерноста на Вини Пу и комунистичката партија, не дека сум некој фактор да кажувам кој како ја решава кризата, и на крај краева кој фактор си ти па да кажуваш и да ја браниш Кина од позиција на жител на Австралија, некој кој ги ужива благодетите на западниот свет, и се она што Америка го претставува.
ti si vleces nekakvi zaklucoci za dobi, losi, osloboditeli, lokalno naslenie na balkanot i sto ti znam... u princip sekoj si gi gleda svojte interesi. ako ti ili eve spored tebe lokalnoto naslenie ima takov stav togas u princip nisto ne sfakate od toa kako raboti svetot i globalna politika.

jas ne ja branam kina, go branam stavot deka toa e nivna rabota ko sto i vo aus bese rabota na aus kako ke se spravi so krizata pa i vo mkd na mkd...
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
381
Поени од реакции
501
Kineska gradezna ekspanzija



 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.650
На твоето прашање кога биле САД лошите, а другиве добрите, јас ти одговорив дека тоа е општото мислење на народот тука, на Балканов, у Македонија, не во Австралија.
Кој знае зашто е тоа така.
Најверојатно станува збор за руска пропаганда.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
381
Поени од реакции
501
Brodogradbata se preselila vo Kina, 47.6 % vo 2021 e udelot, sledna e Juzna Koreja, so 20+. Odlicna pozicija za da se izgradi najgolemata mornarica vo idnina, sega se samo vtori.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom