CN – Народна Република Кина

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.286
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.297
Поени од реакции
19.620
Интересно видео за импресивниот раст на брзата железница во Кина.




 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.698


Najgolem problem na Kina vo idnina sepak ke bide natalitetot. Raste prosecnata starost, ima povekje mazi od zeni, ne ragjaat dovolno deca. Godinava natalitetot e najnizok od 1970tite navaka.

Независно од секакви написи и писанија, ваљда ти е јасно дека дека до пред некоја година во Кина имаа закон за ЕДНО ДЕТЕ и дека за наредни деца плаќаат прогресивни даноци? Потоа рестрикцијата ја качиле на две деца по фамилија (тек оваа година ја укинале целосно).

Тоа не е акција на држава која се плаши од слаб наталитет. Без регулирање во Кина се во опасност наталитетот да ја зголеми популацијата повеќе одошто имаат ресурси да одржат... Затоа ајде малку повеќе здрав разум кога се дискутираат вакви теми.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509



Независно од секакви написи и писанија, ваљда ти е јасно дека дека до пред некоја година во Кина имаа закон за ЕДНО ДЕТЕ и дека за наредни деца плаќаат прогресивни даноци? Потоа рестрикцијата ја качиле на две деца по фамилија (тек оваа година ја укинале целосно).

Тоа не е акција на држава која се плаши од слаб наталитет. Без регулирање во Кина се во опасност наталитетот да ја зголеми популацијата повеќе одошто имаат ресурси да одржат... Затоа ајде малку повеќе здрав разум кога се дискутираат вакви теми.
тој закон за едно дете е една од причините што ќе го кркаат на долго со наталитетот. Жени со стап да бараш нема во по-руралните региони, па му остана да киднапираат жени од посиромашните држави :pos:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.698
Си бил во Кина (со стап)? :D

Сериозно, не знам за што зборуваш. Ама знам дека тие таму се скоро како роботи, ако им каже државата (партијата) да јадат корења - ќе јадат корења, ако им кажат да имаат по 10 деца, ќе имаат по 10 деца. Можеме да се заебаваме и спрдачиме со нив, ама факт е дека Кина стана светска велесила и тоа во топ3 држави во светот. Не се ваљда толку глупи да имаат неколку децении таков закон за едно дете и да не им „текне“ дека имаат проблем со наталитет.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Си бил во Кина (со стап)? :D

Сериозно, не знам за што зборуваш. Ама знам дека тие таму се скоро како роботи, ако им каже државата (партијата) да јадат корења - ќе јадат корења, ако им кажат да имаат по 10 деца, ќе имаат по 10 деца. Можеме да се заебаваме и спрдачиме со нив, ама факт е дека Кина стана светска велесила и тоа во топ3 држави во светот. Не се ваљда толку глупи да имаат неколку децении таков закон за едно дете и да не им „текне“ дека имаат проблем со наталитет.
друго што сум слушнал е дека родителите фаворизирале да имаат машки деца
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.286
Ванлок, не треба да кажеш дека треба здрав разум едноставно тоа е моменталната ситуација, и Зипертракс пиша. Имаш многу повеќе мажи од жени, благодарение на таа политика за едно дете. Плус чиста математика е тоа дека Кина е пред огромен предизвик со многубројни старци, нешто што Јапонија па и Германија веќе го имаат. А немаат социјален систем. Не викам дека нема да го решат можеби ама е предизвик. Исто така не значи дека ако Кинезите можат да имаат повеќе деца тоа и сакаат. Растени се со политика за едно дете треба време навиките да ги сменат ама и доста скапо е да имаш повеќе деца. Тој луксуз не секој може да си дозволи. Како и во многу други држави растот на просперитет во Кина носи нови дотогаш непознати проблеми со себе. Ако се тематизира тоа не значи дека е напад кон Кина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.230
Поени од реакции
29.698
Еве една од причините позади кинеската политика за наталитет:

Понатаму, да не зборувате на памет еве ви податоци (популација на Кина од 1960-та до 2020та):
1639955693768.png

Еве и податоци за централна Европа заедно со балтичките држави, за да имате со што споредувате:
1639955744577.png



...тоа не значи дека е напад кон Кина.
Кој ве обвинил дека ја напаѓате Кина?
Јас едноставно ви објаснив дека не знаете за што зборувате. Ајде поздрав и лека ноќ. :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.286
Еве ја причината која стои позади кинеската политика за наталитет:


Понатаму, да не зборувате на памет еве ви податоци (популација на Кина од 1960-та до 2020та):
Прегледај го приврзокот 317026




Еве и податоци за централна Европа заедно со балтичките држави, за да имате со што споредувате:
Прегледај го приврзокот 317027





Кој ве обвинил дека ја напаѓате Кина?
Јас едноставно ви објаснив дека не знаете за што зборувате. Ајде поздрав и лека ноќ. :)
Цитирав поупатени, можеби подобро знаеш, не знам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.272
Поени од реакции
22.476
Ne se sekirajte za Kina, imaat oni ogromna dijaspora sto ke pomogne so natalitetot ako treba. Gi ima miljoni niz azija, pocni od Malezija/Singapur, Thailand, Filipini, Indonezija.... Druga rabota e sto ogromna slicnost imaat u kulurite so Vietnam, Laos i Kambodia dolgo vreme istoriski bilo pod nivno vlijanie. Lesno ke se sredat e sega deka ke imaat pak po 10 deca, nema ama 2 do 3 ke imaat novite generacii.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.297
Поени од реакции
19.620
RMB го престигна јапонскиот јен како четврта најтргувана валута, зад американскиот долар, еврото и швајцарскиот франк.
It turns out growing 8.1% wasn’t the most important 2021 milestone for China’s economy. That honor goes to Beijing’s currency topping the yen to become the fourth-most used for cross-border payments.

In a year in which Covid-19 disruptions savaged gross domestic product (GDP) around the globe, President Xi Jinping’s economy managed to advance at the fastest rate in a decade. Yet the real pay-off for his Communist Party is that its five-year-plus plan to internationalize the yuan paid serious dividends.

According to the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, or SWIFT, China’s currency accounted for roughly 2.7% of the market. Granted, that’s a fraction of the US dollar’s 41% share.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom