Cedevita vs Cevitana

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.746
Поени од реакции
9.557
Јас ја преферирав цевитаната дека е наш производ ама ја баталив заради растворливоста и така едно две години ја немам купено
Автоматски споено мислење:


Мислам и дека не е препорачливо да се ждере многу цедевита може и затоа имаш ти проблем
Така е, знам...но убаво беше кога си жеден, да мавнеш едно пола литро Цедевита направена со мраз.
Цедевитата не се препорачува за мали деца, се уништуваат запчињата.
 

madrock

Bogey
Член од
23 април 2014
Мислења
590
Поени од реакции
1.926
Цедевита - сите ми се ОК (најмногу лимета), освен црвен портокал, тоа им е промашување на векот.

Цевитана - само грејпфрут можам да поднесам од нив, штета што Цедевита не произведува од грејпфрут.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Кога ги пишав чаевите Витаминка за чаеви држи друго бренд име Good nature
Мала корекција, Good Nature се од Алкалоид, Витаминка немаат чаеви.

Мислам и дека не е препорачливо да се ждере многу цедевита може и затоа имаш ти проблем
Цедевитата не се препорачува за мали деца, се уништуваат запчињата.
Препишано од амбалажата на Cedevita:
HR/BIH/SR/MNE/SLO: Deci i odraslima preporučuje se jedan napitak dnevno. Odrasli mogu uzeti do 3 napitka.
MK: Возрасни може да конзумираат до два напитоци на ден, а деца над 7 години еден напиток на ден.
:confused:

Досега немам сретнато некој кој си ограничил колку вакви пие на ден.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.768
Поени од реакции
10.518
И тоа да го лижеш од рука после фудбал у петтооделение после часови :love:
У прво одд од вакво дома си отидов целиот црвен. Кивнав во кесичката...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.259
Поени од реакции
22.478
У прво одд од вакво дома си отидов целиот црвен. Кивнав во кесичката...
Моите мислеа дека сум се тепал и дека тоа ми е крв на руката или дека сум си ја исекол :icon_mrgr:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.889
Поени од реакции
7.569
Step max лижевме како мали деца во школо. Истураш во рака и лижеш. Раката црвена, јазикот црвен.
Од кај па деца знаевме сите дека тоа се раствара во вода, отпосле сфаќаш дека тоа треба да се раствори во вода и дека така се прае сок.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Viva сокчиња може?? :D :cool:

Цевитана еднаш или два пати имам пробано и некако разводнета беше. Цедевита лимон и портокал си ги сакам. Инаку Витаминка имаат многу други поубави производи што сакам да ги купувам - Стоби флипс смоките (тука нема конкуренција) и чоко флипс, кечапо, Атлантис и супите. Гледам извадиле и срирача сос, па ме интересира како се споредува баш со азискиве срирача и дали е така лут. :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Степ ти е легендарна работа. Порано кога се правеа "сиромашни" запивки, како тинејџери кога бевме тенки со пари, ако нема доволно за Швепс се мешаше Степ со бело вино. Белото вино беше од некоја туба од 3 литри со ужасен квалитет. Во комбинација со Степот милина. После тоа свивај се од киселини и болки во желудникот цела вечер.

На темата, мене и Цедевита и Цевитана ми се убави. Слични се па често не правам голема разлика во вкусот. Пошто стварно одамна не сум пиел, не можам да одберам кое би било подобро.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Една од најштетните работи, шеќери колку сакаш. Едино тука негде по штетност се 2бона и Релја, со таа разлика што вториве маваат на слухот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom