Booking.com

not

Член од
21 март 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Повеќе пати го имам користено booking.com за резервирање. Некогаш веднаш повлекувале пари, а повеќе пати не. Во тој случај сум плаќал во хотелот последниот ден. Тогаш ме прашуваат дали да повлечат пари од таа сметка (картицата што сум ја внел при букирањето) или ќе платам со друга картица или во кеш ќе платам. На едно место дури ми имаат нудено попуст од 5% или 10% за плаќање во кеш.

А за откажување на резервацијата, незнам точно, ама мислам дека ако во тој момент немаш пари, мислам дека ке ти стојат некако како резервирани средства и со секое наредно ставање на пари на сметката први ќе ги повлекуваат додека не ја наплатат цела сума.
По грешка резервирав на non-refundable cancellation и сега ми стигна маил од booking дека хотелот не може да ми наплати, доколку не им пишам меил во рок од 24 часа ќе може да ми ја откажат резервацијата. За откажување се наплаќа целосниот износ. Јас пишав број од картичка за плаќање на интернет, не ни ми побара да ги пишам 3 броја одпозади нити ништо. На сметка има 950 денари. Доколку им речам да ја откажат резервацијата, дали ќе ми наплатат целосниот износ (200 euro) или дали може да одам во банка да ми ја откажат картичката т.е. дали ќе може или ќе стои како долг да има па нема да може. Може ли банката да ме гони па да мора да ги платам?
Напоменувам, по грешка беше јас само сакав да резервирам, без да прочитам дека е non-refundable cancellation си резервирав :(
Има ли некој што знае како одат тие работи да ми каже што како понатака
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.096
izvadi si nova karticka i izvadi gi site pari(950denari) sto gi imas na momentalnata i zatvori ja
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.003
Поени од реакции
1.289
Pisi im na booking.com ke ti sredat. Mislam deka ima 2-3 dena da naprais cancel pred da bide nonrefundable.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.268
Еднаш имам го имам користено сервисов, во шпиц на сезона најдов хотелче со една слободна соба, ептен ми беше шубе пошто не се плаќаше ништо однапред ама кога стигнавме немаше никаков проблем, собата беше таа т.е. најдобрата во хотелот. Ми наплатија кога си одевме иако јас морав да го потсетам менаџерот дека не сме платиле а не ни памтеше колку денови сме биле ама не ризикував :)
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Направив резервација на хотел преку booking пред 2 недели "pay when you stay, no deposit required". Денес ми ги резервирале средствата од картица со образложение дека се refundable. Една пријателка ми кажа дека и се случило истото платила во хотел и потоа чекала уште 2 недели да и ги ослободат средствата. Има ли некој вакво искуство?
 
M

macgowan

Гостин
Направив резервација на хотел преку booking пред 2 недели "pay when you stay, no deposit required". Денес ми ги резервирале средствата од картица со образложение дека се refundable. Една пријателка ми кажа дека и се случило истото платила во хотел и потоа чекала уште 2 недели да и ги ослободат средствата. Има ли некој вакво искуство?
Малку касно ти одговарам но се надевам дека го реши досега случајот.
Ако не...пиши им и објасни им, ќе добиеш одгово за многу кратко време.
Јас имам резервирано под истите услови кои ги наведе 3 различни апартмани кои ми се во игра(со истата картичка) па еве со неа си работам нормално, нема резервиран износ. Види пак да не пишува дека одредена сума резервираат/наплаќаат(обично како трета ставка е кај условите)
Јас лично немам вакво искуство ама познавам луѓе на кои им се случило истото. Парите им ги ртезервираа, тие кога отидоа таму платија во кеш а картицата им беше одблокирана по некој ден.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Ме изнервираа многу денес.

Им ги имам користено услугите и ептен ги поштувам што имаат многу соби кои можеш да ги платиш кога ќе стигнеш и све то. У главном, резервирав денес соба, арно ама сум немал пари на картичката моја и ми стигна мејл дека ми е одбиена и дека имам 24 часа да внесам друга картичка на којашто има пари. Арно ама, таа бек-ап картичка ми е Maestro, а на букинг нема опција воопшто Маестро да одбереш, додека пак, хотелот во којшто сакам да престојувам работи и со Маестро.

А исто така не ми е јасно, зошто воопшто да морам да имам пари на картичката ако и онака би платил кога ќе стигнам таму!
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Има негде на странава контакт инфо од газдите на апартманите?
Бендисав еден апартман во Барселона и сакам да го букирам за 3 дена ама нигде нема контакт инфо, сакам нешто да го прашам газдата (првпат букирам на странава).
http://www.booking.com/hotel/es/hostal-ideal-badal.html?aid=304142;label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAEEyAEE2AED6AEB-AEC;sid=1e7a2c049974054e29787a5b97cf73b8;dcid=1;checkin=2016-01-30;checkout=2016-02-02;group_rooms=1;group_adults=2;group_children=0;;label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAEEyAEE2AED6AEB-AEC
 
M

macgowan

Гостин
Има негде на странава контакт инфо од газдите на апартманите?
Бендисав еден апартман во Барселона и сакам да го букирам за 3 дена ама нигде нема контакт инфо, сакам нешто да го прашам газдата (првпат букирам на странава).
http://www.booking.com/hotel/es/hostal-ideal-badal.html?aid=304142;label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAEEyAEE2AED6AEB-AEC;sid=1e7a2c049974054e29787a5b97cf73b8;dcid=1;checkin=2016-01-30;checkout=2016-02-02;group_rooms=1;group_adults=2;group_children=0;;label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAExuAEEyAEE2AED6AEB-AEC
Можеш да прашаш откога ќе букираш, не даваат мејлови и контакт адреси пред букирањето оти се губи смисолот на booking.com и провизијата која ја земаат ако ти си се договориш со газдата директно. На пример, за апартман во Грција кој го резервирав директно со сопственикот преку неговиот сајт, без банка да му платам само на чесен збор добив за јули цена од 60еур/ноќевање додека на букинг.ком стои за истиот период 90 еур/ноќ, за истиот апартман.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Ме изнервираа многу денес.

Им ги имам користено услугите и ептен ги поштувам што имаат многу соби кои можеш да ги платиш кога ќе стигнеш и све то. У главном, резервирав денес соба, арно ама сум немал пари на картичката моја и ми стигна мејл дека ми е одбиена и дека имам 24 часа да внесам друга картичка на којашто има пари. Арно ама, таа бек-ап картичка ми е Maestro, а на букинг нема опција воопшто Маестро да одбереш, додека пак, хотелот во којшто сакам да престојувам работи и со Маестро.

А исто така не ми е јасно, зошто воопшто да морам да имам пари на картичката ако и онака би платил кога ќе стигнам таму!
Ти пиши дека картичката ти е гаранција, пример ако откажиш неколку сати или денови пред checkin ќе ти наплатат одредена сума. Друга опција ти е да откажиш преку букинг и да си ресервираш дирекно преку хотелот. Но скоро насекаде ќе ти бараат гаранција.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Ти пиши дека картичката ти е гаранција, пример ако откажиш неколку сати или денови пред checkin ќе ти наплатат одредена сума. Друга опција ти е да откажиш преку букинг и да си ресервираш дирекно преку хотелот. Но скоро насекаде ќе ти бараат гаранција.
E zavrsiv so ova odamna, fala u sekoj slucaj.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
C

cige

Гостин
Како функционира ова booking-ов? Нигде не ми побара број од сметка. А за откажување на аранжманот вика дека се плаќа 80 евра. Јас ако не отидам како ќе ми ги земат тие пари? И од кај да бидам сигурен дека кога ќе отидам собата нема да биде зафатена?
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.382
Поени од реакции
5.224
Како функционира ова booking-ов? Нигде не ми побара број од сметка. А за откажување на аранжманот вика дека се плаќа 80 евра. Јас ако не отидам како ќе ми ги земат тие пари? И од кај да бидам сигурен дека кога ќе отидам собата нема да биде зафатена?
Ако еднаш си внесол број на сметка од истиот акаунт, сајтот го меморира и при откажување после рокот од таа сметка ќе си повлечи пари. Ако ти е нов профилот и ова ти е прво букирање, а не ти побарал број на сметка да внесеш тогаш навистина не знам зошто.
Инаку обично на букинг резервираш и после во хостелот и сл., каде што си сместен плаќаш непосредно било во кеш или со картичка.
Со резервацијата на букинг собата сигурно нема да биде зафатена. Кога во Источна Европа сѐ функционира како што треба преку букинг, тогаш ако одиш на запад верувам посредено и попрофесионално е. :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.085
Поени од реакции
10.133
И јас да си прашам, ист проблем како циге, прво резервирање преку сајтов и не ми зедоа инфо за кредитна картичка, а букирањето ми е non-refundable. Не дека нема да појдам јас во резервираниот термин па ми е страв дека ќе ме тужат, но зошто би функционирало ова вака? Има некој исто искуство?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
732
Поени од реакции
823
Јас резервирав за во Белград и иако требаше да се плати за резервацијаат никој ништо не ми побара па кога отидов, платив на лице место во кеш. Вајда на тие што издаваат им се исплати да ризикуваат да не дојдеш ама да им дадеш кешче на рака, за да не плаќаат вајда даноци и провизии
 
На врв Bottom