Booking.com

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
cige уште една работа околу плаќањето. Секој хотел си има различна политка околу наплатата и што во случај на откажана резервација. Некои наплаќаат од сметката што ја доставуваш на букинг без да плаќаш на рецепцијата, а некои преферираат да се плати на лице место во хотелот (кеш или картица). Исто така кај некои доколку откажиш во било кое време резервацијата не ти наплаќаат ништо, а кај најголемиот дел хотели наплаќаат на пример, до 3 дена пред пристигање 0% од сумата, до 1 ден 50% од сумата, а покасно од тоа или ако не се појавиш воопшто 100% од сумата за првиот ден.
Во Прага имав 2-3 хотели резервирано бидејќи не бев одлучен во кој да престојувам :) На крај ко се одлучив ги откажав останатите, нормално без никаков надомест...
Сепак, варира за секој хотел одделно, ама се’ тоа ти е јасно наведено во условите при резервација. Треба само да читаш.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Јас пак си најдов смештај во парга на booking.com за 36.000ден 10 ноќевања за двајца или 600 евра. НО не резервирав преку booking.com туку му пишав маил на веб страната од местото. цената што ми ја понуди газдата беше 50 евра дневно или 500евра за 10 дена. и така си резервирав и си заштедив 100евра :)
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Со какви картички плаќате кога резервирате ? Може ли со обични дебитни или од оние специјалните за купување преку интернет?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Со какви картички плаќате кога резервирате ? Може ли со обични дебитни или од оние специјалните за купување преку интернет?


Mozhesh da pllatish so debitna.
 
C

cige

Гостин
Јас пак си најдов смештај во парга на booking.com за 36.000ден 10 ноќевања за двајца или 600 евра. НО не резервирав преку booking.com туку му пишав маил на веб страната од местото. цената што ми ја понуди газдата беше 50 евра дневно или 500евра за 10 дена. и така си резервирав и си заштедив 100евра :)
Ние исто лани во Ханиоти, на букинг цената беше 90 евра соба за 4 од ноќ, а се јавивме директно на телефон и ни рекоа 85 евра.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Booking не работи како што викате се јавив и најдов поефтино. Јас сум зачленет на боокинг и издавам преку него, цената е таа што јас ќе ја кажам. Па на крај од месец јас им префрлам пари на сметка % од вкупните ноќевања.
Така да тоа што ви намалуваат цени на емаил или телефон немора да значи дека секаде е така.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Во секој случај, ако најдете сместување кое ви одговара на booking.com, препорачувам да ја проверите цената на expedia.com и trivago.com - што поголем сајт и подобро пребарување, тоа поголем попуст од страна на хотелот се добива.

За најдобри цени со одбирање на сместувањето „на слепо„ го препорачувам hotwire.com
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Внимавајте на букинг.ком не е се сјајно како на сајтот можат да ве Зафркнат во смисла на соба или нешто друго внимавајте не се во цената. Ако може приватно да се договорите со газдите најдобро опција.


Позз
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ај некој што имал искуство да ми каже што ако веќе имам резервирано, земени се парите од картичка а сум ја избришал случајно резервацијата од меил, ќе ме има ли таму на компјутер дека имам соба, и дали би можел некако пак да ја добијам таа резервација, т.е потврдата кого да контактирам?
 
M

macgowan

Гостин
Ај некој што имал искуство да ми каже што ако веќе имам резервирано, земени се парите од картичка а сум ја избришал случајно резервацијата од меил, ќе ме има ли таму на компјутер дека имам соба, и дали би можел некако пак да ја добијам таа резервација, т.е потврдата кого да контактирам?
Нема да имаш проблем, но за секој случај оди на customer service на страната на booking.com, најдолу и кликни на booking number и pin code, наведи ги сите податоци кои ти ги бара и испрати им ја пораката, ќе ти ја препратат резервацијата.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
http://www.booking.com Samata tema kazuva se....Spodelete iskustva ,dali ova navistina funkcionira ,,,Na sto treba da se vnimava i slicno
Функционира, само однапред плаќаш одредена сума како капар. Подоцна можеш и да се јавиш да провериш, односно да ти потврдат дека терминот е резервиран.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Функционира, само однапред плаќаш одредена сума како капар. Подоцна можеш и да се јавиш да провериш, односно да ти потврдат дека терминот е резервиран.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
ништо не се плаќа однапред,јас лично пред 3 месеци резервирав преку нив и се беше во ред,терминот за резервацијата ти го потврдуваат преку ЕМАИЛ,нема потреба од било какви јавувања...
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
ништо не се плаќа однапред,јас лично пред 3 месеци резервирав преку нив и се беше во ред,терминот за резервацијата ти го потврдуваат преку ЕМАИЛ,нема потреба од било какви јавувања...
Ne mora da znaci, pri samata selekcija i filtriranje na sakanata usluga/destinacija pri izborot ti pisuva dali e plaka ili ne se plaka ili dali e besplatno otkazuvanjeto i do koga...OK e stranata samo za mnnnogu rano bukiranje, ako ti e za momentalna rezervacija skapi se,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom