Booking.com

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Само со кредитна картица може, или и со виза и други?
Или на пример, дали можам да платам со интернет картица?
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Го имам користено неколку пати за хотели во Германија, Италија и Франција. Не сум имал никогаш проблеми со резервирање. Во зависност од хотелот може да бара веднаш при букирање да платиш, а може да бара и само да оставиш бр. на картица па при сместувањето да платиш. Имам употребувано и Master card дебитна од Охридска и Master card кредитна од Стопанска банка Скопје. Може да се начекаат убави попусти, нормално и зависи колкав период пред одење си букираш. Добро е што ти дава преглед по големина на соби, по цена, по локација... Секогаш сум го добивал тоа што сум го избрал. Нормално не е секогаш исто тоа што го гледаш на сликите и реалноста, ама без големи разлики. Секогаш во изборот ми помагале коментарите што ги оставале гостите. Доста се реални. Еве уште една страна што ми помагала со коментари од гости http://www.venere.com/ , ама никогаш не сум букирај од нејзе.
Секогаш кога барам хотел, првин проверувам на booking, а кога ке го изберам хотелот, секогаш проверувам дали хотелот има своја интернет страна, зашто некогаш може да се начека за 10-тина посто поевтини цени таму :)
 
M

macgowan

Гостин
Секогаш кога барам хотел, првин проверувам на booking, а кога ке го изберам хотелот, секогаш проверувам дали хотелот има своја интернет страна, зашто некогаш може да се начека за 10-тина посто поевтини цени таму :)
Точно така!
Во директниот контакт даваат попусти, можеш на некој начин да се `исценкаш`.
Така ми се има случено и кај Италијаните, Турците и Грците. Скоро сите кои имаа свои сајтови или барем mail за контакт спуштиле од цената.
Убави цени на станови/апартмани има на https://roomorama.com/ и http://www.airbnb.com
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Ма зверови се.

Еднаш резервирав во Swisshotel кога бев во Амстердам, топ цена за топ хотел.

Ги поштуем.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Супер е! Миналата седмица хотел во Варна по телефон ми дава цена 100евра. Чекнав во booking.com -70евра. Прашам ги зашто е разницата она ми вика таква ни е политиката. Е штом е таква платив им 70евра а и booking се им земе комисион.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Јас ја имам користено странава за да си најдам хостел во Естонија. Ја користам оваа страна, оти ги читам рејтинизиве и исксутвата од претходните гости кои престојувале во хотелите, па според цената и условите си одлучувам кој најдобро ми одговара.
Кога ќе ти заврши престојот ти праќаат е-маил да потполниш како ти се допаднало во хотелот.
Стварно ми е многу практичина и најтополо ја препорачувам.
За плаќањето: не платив со картица, оти избрав хостел, а за да резервираш за него доволно беше да испратиш е-маил.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Пред некој ден резервирав соба и ми побара податоци за картица да внесам, па ги внесов од Visa дебитна што имам, ама празна е, нема пари на неа. Очигледно оти не требаше уплаќање на депозит.
Е сега, ме интересира како ќе биде плаќањето таму кога ќе стасам, дали мора со истата картица да платам? И друго нешто, гледам дека за откажување на резервацијата после некој си рок таму, наплаќаат одредена сума. Што би наплатиле од кај мене, во случај да откажам, кога ми е празна картицата?
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Пред некој ден резервирав соба и ми побара податоци за картица да внесам, па ги внесов од Visa дебитна што имам, ама празна е, нема пари на неа. Очигледно оти не требаше уплаќање на депозит.
Е сега, ме интересира како ќе биде плаќањето таму кога ќе стасам, дали мора со истата картица да платам? И друго нешто, гледам дека за откажување на резервацијата после некој си рок таму, наплаќаат одредена сума. Што би наплатиле од кај мене, во случај да откажам, кога ми е празна картицата?
Повеќе пати го имам користено booking.com за резервирање. Некогаш веднаш повлекувале пари, а повеќе пати не. Во тој случај сум плаќал во хотелот последниот ден. Тогаш ме прашуваат дали да повлечат пари од таа сметка (картицата што сум ја внел при букирањето) или ќе платам со друга картица или во кеш ќе платам. На едно место дури ми имаат нудено попуст од 5% или 10% за плаќање во кеш.

А за откажување на резервацијата, незнам точно, ама мислам дека ако во тој момент немаш пари, мислам дека ке ти стојат некако како резервирани средства и со секое наредно ставање на пари на сметката први ќе ги повлекуваат додека не ја наплатат цела сума.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Преку букинг нема никаков проблем, сум била на неколку места и се си е по договор. Исто и оваа страна е добра и има поефтини цени http://www.hostelbookers.com/. Кога гледате преку овие страни задолжително читајте ги коментарите на гостите, од нив се ќе сфатите.
 
C

cige

Гостин
Разгледував хотели на booking.com и решив да букирам, внесов податоци, и кога требаше да внесам број од кредитна картичка си помислив а кој и како ќе ми гарантира за тие 700 евра. Дали е можно кога ќе стигнам таму да ми речат дека јас немам резервирано ниту платено. Дали е можно да бидам измамен? Како ќе имам јас доказ дека сум платил?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Разгледував хотели на booking.com и решив да букирам, внесов податоци, и кога требаше да внесам број од кредитна картичка си помислив а кој и како ќе ми гарантира за тие 700 евра. Дали е можно кога ќе стигнам таму да ми речат дека јас немам резервирано ниту платено. Дали е можно да бидам измамен? Како ќе имам јас доказ дека сум платил?
Booking.com ти е најголемиот сервис во светот за резервација на хотели и ти прашуваш кој ќе ти гарантира?! Исто како кога порачуваш книга од Амазон и да прашаш кој ми гарантира дека навистина ќе добијам тоа што сум го платил. Сигурно е 100% плаќањето, имаш и многу добра грижа за корисници. Еднаш ми резервираа пари на сметката (не ги наплатија) ги контактирав да видам што е работата, тие веднаш ги контактирале во хотелот и ми ги одблокираа парите, иако требаше да си стојат резервирани како гаранција за резервацијата.
Повеќепати до сега сум резервирал и можам да ти кажам дека е потполно сигурно. Ти кога ќе направиш резервација на booking.com тие понатаму си средуваат се’ со хотелот и твоето име си стои на резервацијата, а ти на меил добиваш потврда со сите податоци и код.
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
Имам резервирано хотел во Њујорк, плативме нешто од старт, останататото кога стигнавме во хотелот. Немавме никаков проблем. Еве членот погоре ти објасни се убаво, немај гајле.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
What Strider said.

Со тоа што, моја препорака ти е добро да прочиташ во инфото на секој хотел што точно нуди. Некои хотели имаат време на чекирање за собите од вкупно 18 секунди, па ти наплаќаат ако задоцниш или ако стигнеш порано. Ова е само еден пример, а има и многу побизарни. Кога бев во Порто пред две години, во хотелската соба прозорите беа врзани со катанци и се отвораа само „на кипање“. Излезе дека треба да си доплатиш 5 евра на ден ако сакаш клуч за катанецот. Ова не е до букинг и уредно си стоеше на страницата на хотелот, но кој да чита до последна буква.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мал трик кој го користам за букинг, кога ќе го одберам градот и датумите за престојување во истиот и кога ќе ми ги даде пребарувачот, одам на review score и одбирам all reviews.
тогаш пребарувачот ги листа хотелите или хостелите по рејтинг од посетителите.
На крај одам од лева страна и филтрирам цена која што планирам да ја платам, за да ми ги исфрли само потенцијалните.
Читам неколку рецензии за сместувањето, правам малку пребарување за хостелот и на други сајтови и на крај букирам.
 
F

FARANG

Гостин
разгледај и други такви страни. hotels.com и agoda.com се исто така добри
 

Kajgana Shop

На врв Bottom