Booking.com

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Да видиш што нуди и колку милиони евра (а можеби и милјарди беше, не ми текнува), ќе видиш дека не е баш солен... Но, дефинитивно не е за нормални посетители :)
Знам дека пред месец дена кога ги разгледував собите имаше понуда за 82.000 евра за 5 дена. Просторот беше 1000m2, вила, со сопствен двор, базен... Ова се се' само не обични соби.
Да се собереме сите кајганџии, да фрлиме по неко евро, може и да го видиме бе :)
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Vkupna cena okolu 8000 evra... a sajtot e dobar gi imam koristeno 3-4 pati za hoteli vo UAE i Tajland,
dobri se samo pazi citaj dobro se cancellation policy i ostali sranja inaku bukiranje mnogu ednostavno izberesh denovi vid na soba uplatis so kartica i ti stiga vaucer i so nego se cekirash..
Пошто имаш искуство во онлине резервации да те прашам,поевтино е да резервираш онлине хотел отколку во агеницја или горе доле е исто.Знам дека логично би било да е поефтино онлине ама цениве некако не се баш пониски од оние по агенциите
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Пошто имаш искуство во онлине резервации да те прашам,поевтино е да резервираш онлине хотел отколку во агеницја или горе доле е исто.Знам дека логично би било да е поефтино онлине ама цениве некако не се баш пониски од оние по агенциите
Се е тоа релативно ја да ти кажам сум експериментирал сум букирал онлине за краток престој на ден два три и ако побараш добро имаш понуди со упола цени така еднаш гледав на agoda.com хотел у Куала Лумпур за 25 долари ама не резервирав викам ќе отидам директно и тамо платив дупло потоа ми рекоа тое е специјална интерент понуда само;) па за другпат знаев,
јас преку агенција не сум букирал али гледам има добри понуди со цени ама агенција друже си искешираш све унапред и ако нешто после не ти е по кеф си го јадел и обично тоа се или одмори екскурзии и со конкретни датуми и не се баш флексибилни ама платиш и клатиш без многу малтретирање,
јас за подолг престој прво добро се информирам гледам цени од нет и после им праќам директно мејл и се ценкаш и според мене оваа е најдобра варијанта зашто можеш да добиеш супер цени, екстра ноќи платен превоз од аеродром некои тури абе што ти не нудат посебно ако не е шпиц сезона, овака на тајланд кога е low season без денар да платам унапред имам добијано по пет ноќи гратис спа третмани масажи и све то за 30 долари...
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Се е тоа релативно ја да ти кажам сум експериментирал сум букирал онлине за краток престој на ден два три и ако побараш добро имаш понуди со упола цени така еднаш гледав на agoda.com хотел у Куала Лумпур за 25 долари ама не резервирав викам ќе отидам директно и тамо платив дупло потоа ми рекоа тое е специјална интерент понуда само;) па за другпат знаев,
јас преку агенција не сум букирал али гледам има добри понуди со цени ама агенција друже си искешираш све унапред и ако нешто после не ти е по кеф си го јадел и обично тоа се или одмори екскурзии и со конкретни датуми и не се баш флексибилни ама платиш и клатиш без многу малтретирање,
јас за подолг престој прво добро се информирам гледам цени од нет и после им праќам директно мејл и се ценкаш и според мене оваа е најдобра варијанта зашто можеш да добиеш супер цени, екстра ноќи платен превоз од аеродром некои тури абе што ти не нудат посебно ако не е шпиц сезона, овака на тајланд кога е low season без денар да платам унапред имам добијано по пет ноќи гратис спа третмани масажи и све то за 30 долари...
Интересно,треба да се разгледа а не да се летам одма у агенција да ги лупнам парите.А на пример ако резервирам на нет од сега за месец дена да кажеме како иде тоа уплакам депозит прво најверојатно и после ако се премислам ми ги враќаат парите или како?
 

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Интересно,треба да се разгледа а не да се летам одма у агенција да ги лупнам парите.А на пример ако резервирам на нет од сега за месец дена да кажеме како иде тоа уплакам депозит прво најверојатно и после ако се премислам ми ги враќаат парите или како?
Тоа зависи од хотелите кои си имаат секој своја полиса за букирање и се ти е објаснето само треба да внимаваш и ти пишува која сума плаќаш како депозит или го плаќаш целиот износ и ти има објаснето у случај да сакаш да ја откажеш резервацијата кои се условите како на слика подолу...

untitled.JPG
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Тоа зависи од хотелите кои си имаат секој своја полиса за букирање и се ти е објаснето само треба да внимаваш и ти пишува која сума плаќаш како депозит или го плаќаш целиот износ и ти има објаснето у случај да сакаш да ја откажеш резервацијата кои се условите како на слика подолу...

Прегледај го приврзокот 32472
Како да го видам mail от на хотеливе за да им пратам директно,никаде не го пишува?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Wiche

шегобиец
Член од
22 декември 2009
Мислења
204
Поени од реакции
120
Како да го видам mail от на хотеливе за да им пратам директно,никаде не го пишува?
Гуглај го името на хотелот скоро сите имаат официјални сајтови и ќе најдеш контакт инфо.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
138
Поени од реакции
22
Гуглај го името на хотелот скоро сите имаат официјални сајтови и ќе најдеш контакт инфо.
Нема, на два хотели пробав неможам да најдам.може намерно не ги даваат за да букираш преку сајтовите.Пробав http://travela.priceline.com/relax-holiday-complex-spa-vlas-1984099-hd.hotel-reviews-hotel-guides
http://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g499086-d498471-Reviews-Kalofer_Hotel-Sunny_Beach_Burgas_Province.html и на двата неможам да најдам
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Booking.com е еден од водечките во светот на Онлајн хотелски резервации. Привлекува повеќе од 30 милиони посетители секој месец. Основана е во 1996 година, со седиште во Амстердам Холандија. Веб-сајтот е достапен во 41 јазици и нуди повеќе од 178.901 хотели во 106 земји.

Има некој резервирано преку овој сајт соби во хотели?
Искуство со нив?

www.booking.com

booking.jpg
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Го имам користено сајтот при секое патување во странство. Одличен е, никогаш не сум имала проблем со резервациите, даваат прилично поволни цени (еднаш фатив соба со попуст од редовна цена 400 спуштена на 50 евра). Има и прилично добри и корисни user reviews за секој хотел.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Зависи од хотелот, има хотели во кои може да резервираш без плаќање, има и некои што бараат однапред да платиш. Но, мислам дека мора да оставиш број на кредитна картичка за резервацијата во случај да не се појавиш или да ја откажеш во рок пократок од предвидениот - кој пак зависи од хотелот, 48, 24 или 12 часа при што ти наплаќаат околу 50% од сумата или цела сума. Сѐ ти пишува кога ќе кликнеш на некој конкретен хотел да резервираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom