Booking.com

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.768
Затоа што букинг е најпопуларен сајт за резервации, барем у континентална Европа. Има еден куп хотели/вили/хостели/апартмани/студиа кои се продаваат преку него. Он како и да е заработува, па му дава можност на самиот хотел да одбере кои опции ќе му ги понуде на купувачот. Хотелот за една нереализирана резервација од десет, за кои не побарал картичка, не губе многу пари. А со секое букирање на истиот хотел му се крева рејтингот и се појавува на првата страна кога некој друг ќе пребара локација. И нормално добива повеќе букирани соби. Колку поолеснителни околности за купувачите ќе понудиш како место за престој, толку поголеми шансите ти се за на прва страна појавување. Покрај други фактори нормално, како провизија, цени и рејтинг од гости.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
647
Поени од реакции
558
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.040
Поени од реакции
168.477
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
Ако е така, пријави ги на букинг дека ти бараат плус пари.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.991
Поени од реакции
2.786
Vo eden od makedonskite hoteli na planina rezervirav preku booking (samo rezervacija bez plakanje), Od hotelot mi ja potvrdija rezervacijata po mail kade e prosledeno toa od bookin, kolku lica, termin, cena i dr, a plakanjeto e vo samiot hotel, taka da ne plativ nisto.
Za sekoj slucaj se javiv vo hotelot i mi rekoa deka taa cena sto e na booking e netocna tuku ke treba da doplatam za deteto, iako pisuva 2 Adults and 1 Children i cena vo prodolzenie.
Uste sum vo Skopje i ne znam dali da im doplatam ili ne koga ke treba da platam odnosno na kraj od prestojot. Nekoj da ima vakvo iskustvo?.
Ili ke treba da se raspravam.
Со нив ништо не се расправај. Јави се во Букинг и пријави го проблемот и они ќе ги решат, а може и да ги избркаат од Букинг. Ти само пушти им мејл или лично таму кажи им дека си ги пријавил.

Имав и јас сличен проблем со хотел од Бугарија кој излезе во моја полза откако пријавив на Букинг.
 
На врв Bottom