Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Образложи зошто?
Во контакт сум со луѓе кои имаат претежно xiaomi и секој ден место добро утро ги прашувам-како мобилниве?Викаат презадоволни и батерија држење и све друго.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.736
Отсега купување телефон само со snapdragon процесори,mediatek не сакам ни да чујам ни да видам.
Сега незнам какви се..на времето имав ХТЦ 310 соп Медиатек процесор, и гарантирам сега да му ја наполнам батеријата и да ги набутам сите можни апликации...ќе биди побрз од сите нови развикани телефони.

Можно е дека андроидот е мал и лесен(4.1 или 4.2)...но сепак беше многу брз. Дури и мојата сопруга неможеше да го користи од преосетливоста на отварање. малку чепниш негде...одма отвора
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во контакт сум со луѓе кои имаат претежно xiaomi и секој ден место добро утро ги прашувам-како мобилниве?Викаат презадоволни и батерија држење и све друго.
Па и Samsung има SnapDragon.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Самсунг си има и нивен чипсет Exynos, Хуавеи го има Kirin. Што со тие чипсетови, подобри или полоши се од Snapdragon?
Вo ниска и средна класа Mediatek и Snapdragon се горе доле исти по перформанси и можности, во висока класа Mediatek уште нема коњ за тркање.
Подобро да се гледа одреден модел телефон отколку што чипсет/процесор има внатре. Изработка, камера, екран, големина на батерија итн. не е се во процесорот. А ако софтверот не е добро оптимизиран џабе појак процесор кога на крај може побавен да излезе.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Самсунг си има и нивен чипсет Exynos, Хуавеи го има Kirin. Што со тие чипсетови, подобри или полоши се од Snapdragon?
Вo ниска и средна класа Mediatek и Snapdragon се горе доле исти по перформанси и можности, во висока класа Mediatek уште нема коњ за тркање.
Подобро да се гледа одреден модел телефон отколку што чипсет/процесор има внатре. Изработка, камера, екран, големина на батерија итн. не е се во процесорот. А ако софтверот не е добро оптимизиран џабе појак процесор кога на крај може побавен да излезе.
Самсунг си го произведува нивниот Ексинос чипсет, така да многу јасно дека и софтверот ке биде пооптимизиран на хадрвер што самите го прават. Самсунг поради законски регулативи, во САД, мораат да одат со Снапдрагон чипсети, инаку би си го форсирале своето производство. Не се луди да плаќаат на Снапдрагон, нешто што самите можат да го произведат.

Медиатек е класи подолу, поради фактот што е строго кинески чипсет, што воглавно се користи по ниска кон средна класа, пак строго кај кинеските брендови, и поради тоа не ги даваат кернел сурсовите на девелоперите, се познати како неоптимизиран чипсет. Никој сериозен играч не става медиатек чипсет во неговите смартфони. Се користи или Снапдрагон или Ексинос/Кирин кај хуаве.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
SnapDragon и Kirin се најдобри. МедиаТек ни прашината може да им ја голта.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Mediatek се тиња за поддршка за Android Updates. Така да ништо од Mediatek. Дека се евтини и до негде добри да, ама за поддршка кон Android Updates, е тогаш не.
Знаат некогаш и да загреат ама тоа не е нешто којзнае што.
Многу негативност има вперени кон Mediatek, и сега тие смислуваат некоја си нивна нова стратегија, како да се оправат.
Стратегијата е: Mediatek ќе биде првиот процесор на Android телефон што би поддржувал 5G.
Така да, првиот Android телефон што ќе искочи со 5G нема да има Exynos, Snapdragon или некој си друг процесор, туку ќе биде со Mediatek процесор.
Јас мислам дека првиот Android телефон со 5G сигурно ќе биде избрзан само за да добијат некоја награда ( ;):rolleyes: Vivo ) па можно е да биде телефон од некој кинески производител.
 
I

INFECTED

Гостин
Се извинувам доколку не сум во вистинската тема но, имам делови за Nexus 6P на продажба (камери, екран, звучници, странични копчиња, алуминиумското тело и сѐ друго освен плочата). Ми цркна RAM-от и нема што да му правам.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Се извинувам доколку не сум во вистинската тема но, имам делови за Nexus 6P на продажба (камери, екран, звучници, странични копчиња, алуминиумското тело и сѐ друго освен плочата). Ми цркна RAM-от и нема што да му правам.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Прашај на It.Mk форумот, или на GSM MK форумот, таму сигурно ќе добиеш одговор.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
zdravo sakam da ve prasam sakam da zemam motorola one gledam.videa na youtube I na gsmarena gledav za specifikacii mi izgleda kako dobar tel. pa dali znae nekoj da ne ima kupeno da spodeli info?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Na poklonen konj zabi ne se gledaat...taka da slusnav dekaa mi kupile Huawei Honour 8x. Ne e po moj izbor,, nekako ic ne sum fan na Huawei. Pa, dali nekoj ima iskustvo so nego?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
931
Na poklonen konj zabi ne se gledaat...taka da slusnav dekaa mi kupile Huawei Honour 8x. Ne e po moj izbor,, nekako ic ne sum fan na Huawei. Pa, dali nekoj ima iskustvo so nego?
Honor 8X е солиден телефон. Со здравје да си го користиш.
Солидна камера, солидна батерија, солиден процесор. Дисплејот е стандард IPS, ништо посебно кај тоа. Мал исечок на екранот, но тоа може да се исклучи у опции.
За околу 270€ телефонот е врв!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom