A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Не се заебавам , ако не се разбираш значи е до тебе грешката.Иначе тоа горе е стручен кадар и си ја знае топ работата.така да...
Стручен кадар :pos2::pos2::pos2: Ај пролистај малце по форумов колку луѓе имале проблем со дотичните од 181 поготово со делот за интернет и телевизија.

Плус јас никаде не реков дека не се разбирам. Барем на 50% од таму можам слободно часови да им држам, а и општо луѓето повеќе помош добиваат по форумиве него на 181, па сега ти види ... Еве јави се на 181 (мада мислам немаш потреба пошто најверојатно си од таму) и прашај како да отвориш порта за уТорент на Искрател модем/рутерот што го даваат... Појма немаат... Ќе те префрлаат пола саат по локали додека добиеш одговор. Значи не викам јас дека сите од ОНЕ немаат појма, ама тие на 181 ..... Стручен кадар :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

ThE LaDy CrOfT

lovely...
Член од
11 јануари 2010
Мислења
31
Поени од реакции
0
Стручен кадар :pos2::pos2::pos2: Ај пролистај малце по форумов колку луѓе имале проблем со дотичните од 181 поготово со делот за интернет и телевизија.

Плус јас никаде не реков дека не се разбирам. Барем на 50% од таму можам слободно часови да им држам, а и општо луѓето повеќе помош добиваат по форумиве него на 181, па сега ти види ... Еве јави се на 181 (мада мислам немаш потреба пошто најверојатно си од таму) и прашај како да отвориш порта за уТорент на Искрател модем/рутерот што го даваат... Појма немаат... Ќе те префрлаат пола саат по локали додека добиеш одговор. Значи не викам јас дека сите од ОНЕ немаат појма, ама тие на 181 ..... Стручен кадар :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Ако си толку способен дојди и аплицирај за работа!!!Или тоа е испод твој чест?ако си ти толку стручен , работи ја нивната работа, распавај се со луѓе кои не знаат што е модем а што е антена, што е дигитална а што кабловска телевизија!!!има секакви и не ми кажувај на мене зашто сум ИМА ТОЛКУ НЕПИСМЕН народ кој не знае да праша а бара одговор...се прашувам зашто сите кога ќе ми дојдат на мене и ги поврзам на 181 сите ги решаваат своите проблеми???ке ми одговориш на тоа?или полесно им е да кажат тие горе не си ја знаат работата...размисли убаво и оди поработи 1,2 месеци па да те видам дали ќе збориш така...:toe:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Ако си толку способен дојди и аплицирај за работа!!!Или тоа е испод твој чест?ако си ти толку стручен , работи ја нивната работа, распавај се со луѓе кои не знаат што е модем а што е антена, што е дигитална а што кабловска телевизија!!!има секакви и не ми кажувај на мене зашто сум ИМА ТОЛКУ НЕПИСМЕН народ кој не знае да праша а бара одговор...се прашувам зашто сите кога ќе ми дојдат на мене и ги поврзам на 181 сите ги решаваат своите проблеми???ке ми одговориш на тоа?или полесно им е да кажат тие горе не си ја знаат работата...размисли убаво и оди поработи 1,2 месеци па да те видам дали ќе збориш така...:toe:
Види вака сега неколку работи:

1. Многу од проблемите, на луѓето (дурии на тие што незнаат како да прашаат) се решле овде или на некој друг фору, проблеми кои дотичните стручњаци од 181 или незнаеле или немале трпение да ги решат. Ова е факт .... најобичен search п форумиве го докажува ова.

2. Тоа што некои луѓе не се писмени како викаш ти нема везе, они се писмени него не се технички образувани како што ти очекуваш дека сите треба да бидат па се да сваќаат од одма. Тоа е доблеста на еден техничар од Техничка поддршка, да може на секого се да му објасни и тоа что по пластично (за овие работи се оди на обука и од материјата, ама и од психологија, дикција, итн... у нормални држави).

3. Јас за себе верувам (имам и некои малце папирчиња кои покажуваат) дека сум добро технички поткован. И пак ке кажам дека на прашањето „како да отворам порта за уТорент на Искрател модем/рутерот што го даваате у бизнис бакетите)„ ме префрлаа на 10 локала додека добив одговор и тоа од некој нетворк админ таму. Значи тие од Техничка поддршка немаа појма за што им зборам уопште. Дури имаше и смешка, на таа првата што ми се јави ми викам цитирам „Дечко грешка сте нешто нема таква порта на тој модем, има само ЛАН и Интернет приклучоци... Госпоѓице не физичка порта, него софтверска за да ми работи уТррент.... Нема таква пак ми вика она...„ , и сега како да и објаснам бе, и викам те молам поврзи ме со шефот ...

4. За работа у он.нет или Оне сум аплицирал, НИЕДНА работа не ми е испод чест дури и да растоварам камион или да копам нива, и сеуште ми е активна апликацијата, но никад не ме викнале ни на разговор. Знам и зошто, пошто ова е проблем со уште неколку луѓе што ги знам (па дури и се присутни на форумов). Едноставно Он.нет на времето ако не мораше не сакаше така да речам многу стручни луѓе, пошто ке требаше добро да ги плаќа. Вака ке си земат некој, ќе му дадат лист со одговори пред него, и ке си работи за 220-250 евра месечно масимум и пуна капа. Е сега добра техничка подршка жими мајка за тие пари.

5. Моментално работам у фрма која пружа техничка поддршка на скоро 90% од банките во македонија, ја одржува нивната мрежа, ја надгледува безбедноста итн. Фирмата е инче странска и работи со 70% од еврпските и светските банки (за тоа сме специјализиран). ва го кажувам за да си претпоставиш со какви не тетиц и бабички по цел ден се објаснуваме и им помагаме. Таа да добро знам што е техничка поддршка. А тоа е е сигурно 181 каде секој одгвор запчнува со например „господине сигурно имате вирус, спајвер... преинсталирајте виндоњс ејјјјјјј....... итн.) Па ова и децана на улица знаат да кажат.

6. Еве јас давам понуда до тебе, чив веќе нудиш работа. Немора 1-2 месеца. Нека биде 2 дена. Повикај ме, волонтерски ке работам на 181 те уверувам дека ќе решам повеќе проблеми од 50% од сегашните оператори. Ама ако е така што тогаш...
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Евааа, искараа се луѓево хухуху

А да ми каже мене некој упатен две работи.
Вчера у ГТЦ бев и у проаѓање у салонот на ОНЕ на еден од екраните се вртеше А1. Демек го пуштиле? Пошто на страна не пишува дека го има, ама па зошто ондак во салон би го вртеле...
А второ, што се дешава ако имам два телвизора дома. Како иде тоа со плаќањето?
Ако знае некој, ќе ми заштеди идење до центар :helou:
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.602
Поени од реакции
751
Евааа, искараа се луѓево хухуху

А да ми каже мене некој упатен две работи.
Вчера у ГТЦ бев и у проаѓање у салонот на ОНЕ на еден од екраните се вртеше А1. Демек го пуштиле? Пошто на страна не пишува дека го има, ама па зошто ондак во салон би го вртеле...
А второ, што се дешава ако имам два телвизора дома. Како иде тоа со плаќањето?
Ако знае некој, ќе ми заштеди идење до центар :helou:

Ја нема се уште А1 и А2 на БООМ ТВ .За на двата телевизори да следиш ке треба две претплати од по 500 денари после 1 март ако не изменат у мегу време нешто
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.074
Поени од реакции
1.340
One се дрољи.Изгледа нема да пуштат нови канали во следните 2 години:pos2::pos2:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
One се дрољи.Изгледа нема да пуштат нови канали во следните 2 години:pos2::pos2:
од кај ти е па оваа информација сеа...

него друго да прашам бе..
абе она УСБ портон и порон за мрежен кабел знае некој за шо служат и дали може да се користат моментално?

баш прееска се јавив у уан и прашувам вака и вака таа една теткица или дадичка шо и да беше ми вика тоа мрежниот порт шо е ке биде за интернет али понатака сега за сега не нуделе таква опција а тоа за УСБ портот не ми објасни т.е ја прашав ја дали може да си брцнам унутра усб со филм и да го гледам филмот преку ресиверот или па да брцнам празно УСБ и да си снимам на него ми вика исто таа опција не е допстапна ке биде понатака. е сеа ја прашувам одкога ке им бидат опциите достапни дали ке треба да се преправаат ресиверите т.е дали ке треба да ви заменуваме за други или па ке ни останан истите со плус двете опции ми вика нема да има потреба да ги мењате само ке бидете известени дека се услугите пуштени и да ги користите нормално без да доаѓаат дома сервисери курци палци..
ако има некој некаква информација нека каже..

мене едно ме буни тука у целава ситуација..
значи имаш опрема.. не се активирани УСБ и мрежниот порт. као ке бидат активни (дозволени од оне) без да мељаш ресивер или да ти досредат дома оние монтерине шо се.. како ке го изведат тоа не ми е јасно кога нема никаква врска со бум твто... једино шо има сигнал ресиверот е антената.. можно ли е преку таа антена да ги активираат овие услуги.. мене ова не ми изглеа дека е можно али мн ми е чудно..
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.074
Поени од реакции
1.340
од кај ти е па оваа информација сеа...

него друго да прашам бе..
абе она УСБ портон и порон за мрежен кабел знае некој за шо служат и дали може да се користат моментално?

баш прееска се јавив у уан и прашувам вака и вака таа една теткица или дадичка шо и да беше ми вика тоа мрежниот порт шо е ке биде за интернет али понатака сега за сега не нуделе таква опција а тоа за УСБ портот не ми објасни т.е ја прашав ја дали може да си брцнам унутра усб со филм и да го гледам филмот преку ресиверот или па да брцнам празно УСБ и да си снимам на него ми вика исто таа опција не е допстапна ке биде понатака. е сеа ја прашувам одкога ке им бидат опциите достапни дали ке треба да се преправаат ресиверите т.е дали ке треба да ви заменуваме за други или па ке ни останан истите со плус двете опции ми вика нема да има потреба да ги мењате само ке бидете известени дека се услугите пуштени и да ги користите нормално без да доаѓаат дома сервисери курци палци..
ако има некој некаква информација нека каже..

мене едно ме буни тука у целава ситуација..
значи имаш опрема.. не се активирани УСБ и мрежниот порт. као ке бидат активни (дозволени од оне) без да мељаш ресивер или да ти досредат дома оние монтерине шо се.. како ке го изведат тоа не ми е јасно кога нема никаква врска со бум твто... једино шо има сигнал ресиверот е антената.. можно ли е преку таа антена да ги активираат овие услуги.. мене ова не ми изглеа дека е можно али мн ми е чудно..
УСБ портот ќе се активира или од Март најкасно до Април.Ова е проверена информација и мислам дека 90% е вистинита.Таму ќе можеш да брцнеш усб и да снимаш програма на усб.Додека мрежниот порт е за интернет,односно ако направат опција за интернет стриминг,дигитална библиотека(интерактивна),youtube и слично.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
УСБ портот ќе се активира или од Март најкасно до Април.Ова е проверена информација и мислам дека 90% е вистинита.Таму ќе можеш да брцнеш усб и да снимаш програма на усб.Додека мрежниот порт е за интернет,односно ако направат опција за интернет стриминг,дигитална библиотека(интерактивна),youtube и слично.
Така нешто спомена Трендо кога беше гостин кај Јанко. Исто така ќе може и да се “рентаат“ филмови така што ќе си ги снимиш на USB и ќе може да си ги гледаш. Нешто како DVDтека но ќе треба да имаш интернет конекција т.е. ќе треба да си он лине за да може да ренташ филм. Таа услуга ќе се наплачала од изнајмен филм и ќе била симболична мислмам дека трендо спомена околу 50-100 денара али не сум сигурен. Тоа ќе му биде наместо да одиш да изнајмиш филм во двд тека ќе си ги изнајмуваш преку нет легално со македонски превод и оригинал снимка.

Е сега најверојатно (не сум сигурен како ќе е тоа) тоа ќе ти троши од интернетот и ако е така и ако имаш 10гб отиде интернетот за кратко време.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
абе ја се јавив и ми објаснија убаво.. ми рекоа дека САМИ ОД ДОМА ке ги активираме УСБ то и мрежата... така да ако нема никаков монтер да доаѓа севисер и слично би требало да може уше сеа опцијата да се напраи само кој знае е работата.. треба само упатства... ке видам после од кај девојката по сериски број на ресиверот или по марката да прочепкам по интернет и да видам дали можам да активирам... ако ги активирам некако ке ви кажам одма. инаку може да се гледа од УСБ со СТАКЛО слика преку телевизорот.. ова го имаат у бугарија мислам дека...
 
Член од
13 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Vo koj format bi se gledalo od USB? Potocno dali treba da vide DivX, Xvid, kako videoCD ili... Ako uspees neso da najdes, pisi. Bas dobra finta bi bilo toa.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Да прашам нешто...
Слушнав постоел пакет 3 во 1:Интернет (10GB) телефон(нз колку минути???) и BOOM TV за 1200 ден. месечно. дали е вистина ??? Не ми се верува да е толку пошто јас плаќам моментално околу 1000 ден. само интернет (10ГБ) и телефон 200 минути месечно,на One сум.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Да прашам нешто...
Слушнав постоел пакет 3 во 1:Интернет (10GB) телефон(нз колку минути???) и BOOM TV за 1200 ден. месечно. дали е вистина ??? Не ми се верува да е толку пошто јас плаќам моментално околу 1000 ден. само интернет (10ГБ) и телефон 200 минути месечно,на One сум.
Код:
http://www.one.mk/default.aspx?SectionID=927&pos=2
Само што нема бесплатни минути, цената е 1.099 денари :wink:
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Код:
http://www.one.mk/default.aspx?SectionID=927&pos=2
Само што нема бесплатни минути, цената е 1.099 денари :wink:
Аха значи тие минути што ќе ги разговарам на пр. 200 мин ќе ми дојде во сметката плус 200 ден.(пошто видов 0.9 ден е минута) така???
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Може ли да се намести некакако да немора на секое мењање на програма да ја издолжуваш сликата:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom