A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
не трескај глупости..ништо не е сменето...
од прв момент кога пишуваш на темава само си негативен..досаден си
epa kazi so ti e interesno pa da te izraduvam.
a deka toa sto gi kodiraa programite tebe te buka vo depresija, IZVINI
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
epa kazi so ti e interesno pa da te izraduvam.
a deka toa sto gi kodiraa programite tebe te buka vo depresija, IZVINI
кој канали ги кодирале , што тресеш зелени..ништо не е сменето..све можам да гледам
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
znaci tie zelenite, gi treses ti.
nacionalnite tv (kanal5, sitel, telma ... ) se gledaa i bez reciver,samo tv sto ima dvb-t tuner. e od pred nekoj den gi kodiraa i tie.
sto e ovde zeleno ????
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
znaci tie zelenite, gi treses ti.
nacionalnite tv (kanal5, sitel, telma ... ) se gledaa i bez reciver,samo tv sto ima dvb-t tuner. e od pred nekoj den gi kodiraa i tie.
sto e ovde zeleno ????
Зет ми купи вчера ТВ со DVB-T и ги има некодираните канали. Значи нешто кај тебе има проблем со ТВ-то
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
znaci tie zelenite, gi treses ti.
nacionalnite tv (kanal5, sitel, telma ... ) se gledaa i bez reciver,samo tv sto ima dvb-t tuner. e od pred nekoj den gi kodiraa i tie.
sto e ovde zeleno ????
ти го даде дечкото одговорот..си имаш ти некој проблем кај тебе..и јас ги гледам без никаков проблем со тв со двб-т тунер..ај сега поздрав :salut:
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
126
Поени од реакции
49
НЕ се карајте или расправајте....се работи само за едноставна работа некој телевизори кој подржуваат MPG4 фрекфентен опсег НЕМААТ ВГРАДЕНО Viaccess модул кој е неопходен за понатамошно кодирање на сигналот......СЕ е ствар на моделот на телевизорот и од кој производител е(Бренд).
Затоа се случува некој да ги фаќа само македонските канали кој и не се предвидени за да се кодираат....БУМ очигледно се припрема за кодирање и ги активирал(нешто)модулите на VIACCESS CAM (де)кодерот
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
4
Дали може да се смени редоследот на каналите на ресиверот?
Прашувам за BoomTV оригиналниот :)

Освен да едитираш фајворитс друго не најдов за промена на редоследот.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
На Боом Тв сите каналите се HD ? И дали ги бива ? Се мислам помегу Боом или на Кејблтел тоа што им е преминиум дигитал.
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Што се однесува до приемот на БООМ ТВ на Тв разбрав.Но што е со ТВ катричките. Имам KWORLD PlusTV со ДВБ-Т. Ги наоѓа станиците на БООМ ТВ, но сите се (LOCKED) и не може да гледаат (темен екран) иако разбрав дека некои од нив се отворени. За разлика од Тв станиците за Македонско радио за кое исто го наоѓа како (LOCKED) може да се слуша. Има ли некој искуство со ТВ картички?
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
589
Имам ЛЦД Сони кој има ДВБ-Т (Mpeg2) тјунер .
Пробав со собна антена да ги "фатам" каналите на БУМ ТВ , меѓутоа каналите ги пронаоѓа ама има само црна слика . Инаку Дигиталниот програмски водич го отвара , и само во тој случај се вклучува аудиото (звукот) на каналите .
се работи само за едноставна работа некој телевизори кој подржуваат MPG4 фрекфентен опсег НЕМААТ ВГРАДЕНО Viaccess модул кој е неопходен за понатамошно кодирање на сигналот
Ме интересира дали постои можност овој модул да се вгради/инсталира за да може да се гледаат одредени канали на БУМ ТВ ?

На Боом Тв сите каналите се HD ? И дали ги бива ? Се мислам помегу Боом или на Кејблтел тоа што им е преминиум дигитал.
Ресиверот на БУМ ТВ не подржува HD .
Најава за канали со HD резолуција има само кај MAX TV кои започнаа со оптиката .
 
Член од
13 јануари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сега мислам да се префрлам на 3MAX бидејќи ми се допаѓа пакетот Start.Опфаќа канали што ми треба+мораат да им стават превод на македонски.

HD им е голем недостаток,но и вака ќе оди.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Глеам уназад некако многу ми се растрчани сите информации во врска со Boom TV, ништо не е на куп средено.
Ќе сака некој, ама детално и убаво (колку што му дозволуваат познавањата за Boom TV) да ми објасни неколку работи?

  1. Дали можам да земам два ресивера по цена од еден ако склучам договор некаде на средината на февруари?
  2. Бидејќи гледам спомнувате антени, доволна ли ќе ми биде таа што сега ја имам на врв на зграда со отворен погледн кон Водно или ќе ми треба друга?
  3. Што поточно е претплатата од 1 денар? Дали ако земам само Boom TV до март ќе ми биде претплата 1 денар, или?
  4. Дали откако HBO ќе почнат да се наплаќаат, ќе морам автоматски и јас да ги плаќам затоа што сега би ги имал во „бесплатната“ понуда или после тоа ќе ги имаат само тие шо сакаат да платат?
  5. Колку канали од прилика влагаат во основната понуда на Boom TV?
  6. И на крај, вреди ли да ја земам ли воопшто телевизијава?
Фала:фалафала:
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Глеам уназад некако многу ми се растрчани сите информации во врска со Boom TV, ништо не е на куп средено.
Ќе сака некој, ама детално и убаво (колку што му дозволуваат познавањата за Boom TV) да ми објасни неколку работи?

  1. Дали можам да земам два ресивера по цена од еден ако склучам договор некаде на средината на февруари?
  2. Бидејќи гледам спомнувате антени, доволна ли ќе ми биде таа што сега ја имам на врв на зграда со отворен погледн кон Водно или ќе ми треба друга?
  3. Што поточно е претплатата од 1 денар? Дали ако земам само Boom TV до март ќе ми биде претплата 1 денар, или?
  4. Дали откако HBO ќе почнат да се наплаќаат, ќе морам автоматски и јас да ги плаќам затоа што сега би ги имал во „бесплатната“ понуда или после тоа ќе ги имаат само тие шо сакаат да платат?
  5. Колку канали од прилика влагаат во основната понуда на Boom TV?
  6. И на крај, вреди ли да ја земам ли воопшто телевизијава?
Фала:фалафала:
1. Два ресивера во иста претплата до крај на јануари може да се земат само со тројниот пакет (тв, нет, телефон). За после којзнае.
2. Таква антена на врв на зграда е совршена, може и на собна да работи, дури и на обична жичка, ама знае да закочи, додека на надворешната антена нема проблеми никогаш.
3. Ако земеш само Боом ТВ, до март е 1 денар. Ако земеш во рамки на некој пакет, исто е бесплатна телевизијата, но во зависност од пакетот, на пример во тројниот пакет, телевизијата е бесплатна 6 месеци.
4. ХБО до јуни е бесплатно, после сигурно ќе биде по избор кој сака да го има. Сега не активиравме ништо, автоматски го пуштија на сите.
5. 40ина канали се, плус три XXX канали, и 2 хбо канали и 5 радио канали.
6. Зависи од тебе, квалитетот на сликата е одличен, бројот на каналите е тој, споредено со кабелските и макс тв можеби помалку канали има, ама генерално ѓубрето само фали. Цената е иста како со кабелските и дефинитивно поефтино од макс тв. Недостасува спортска понуда, еуроспорт дефинитивно не е доволно, филмската програма барем засега со ХБО е одлична. Има уште опции и канали кои ги ветуваат, но дур да остварат, сега за сега е на исто ниво со конкуренцијата, со тоа што нема потреба ниту телефон, ниту интернет да имаш за да гледаш телевизија.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Имам ЛЦД Сони кој има ДВБ-Т (Mpeg2) тјунер .
Пробав со собна антена да ги "фатам" каналите на БУМ ТВ , меѓутоа каналите ги пронаоѓа ама има само црна слика . Инаку Дигиталниот програмски водич го отвара , и само во тој случај се вклучува аудиото (звукот) на каналите .

Ме интересира дали постои можност овој модул да се вгради/инсталира за да може да се гледаат одредени канали на БУМ ТВ ?


Ресиверот на БУМ ТВ не подржува HD .
Најава за канали со HD резолуција има само кај MAX TV кои започнаа со оптиката .
каналите им се mpeg4 како што знам и затоа не ги факаш тоест имаш црн екран а све друго работи. Mpeg2 им беше старата опрема сега се на mpeg4 така да тешко да ги фатиш преку тв рисиверот. Јас има самсунг со mpeg4 но сепак некои канали се кодирани тоест главно странските им се кодирани а домашните не. Кај тебе нормално на Mpeg2 само 3 канали фаќа со слика MTV 1 MTV 2 i MTV 3. можно и радијата но не сум сигурен. Тие им се оставени на старата опрема што им беше mpeg2.

Vucjak
6. Зависи од тебе, квалитетот на сликата е одличен, бројот на каналите е тој, споредено со кабелските и макс тв можеби помалку канали има, ама генерално ѓубрето само фали. Цената е иста како со кабелските и дефинитивно поефтино од макс тв. Недостасува спортска понуда, еуроспорт дефинитивно не е доволно, филмската програма барем засега со ХБО е одлична. Има уште опции и канали кои ги ветуваат, но дур да остварат, сега за сега е на исто ниво со конкуренцијата, со тоа што нема потреба ниту телефон, ниту интернет да имаш за да гледаш телевизија
е како на исто ниво жити све ? 50 денари и 100 денари исто ли се. Споредба правиш на сервис што нуди 70тина можда и више програми и сервис што нуди 40тина сосе радија што ги има едно 10тина или така нешто. Тачно е дека ги нема шит каналите од каблвоските и махтв но сепак што па баш имаат ставено наместо тоа ? пошит канали ако ме прашаш. Extreme sport Канал ли е, или тој E со извичникот канал да не е фрее он аир е ? Така да истото срање е во две верзии и бајаги време ќе им требат да станат "конкуренција" А викаш филмската програма со ХБО е одлична но сепак ќе се плаќа посебно за тоа што значи исто тв1000 останува за филмови и највероватно халмарк ќе го стават што е LAME ако ме прашаш. Иначе се со тек на време ќе видиме што ќе биде понатака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom