A1 Net Lite безжичен Интернет - генерална дискусија

Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Корисник сум на Дуо-Екстрим скоро 3 ипол години. Во првите година-две интернетот беше ептен стабилен како со брзина така и со uptime и пинг. Ама во последнава година ипол стана тешко невидено срање што стварно незнам од кај да почнам да набројувам. Прво го направија да се рестартира на 12 часа (претходно не беше вака), брзината ретко сум видел да биде повисока од 7-8 мбит, згора на сето ова срање пингот почесто рипа до ненормални бројки (120 пинг за скопје.... алоооо!!), и како цреша на шлагот е тоа што РАНДОМ си паѓа интернетот на секој час два и кога се јавив во поддршка, дечкото уште се расправа со мене ми вика еве гледам дека цело време имаш конекција. Кога му реков дека имам log фајл со тоа колку ,,цело време,, е конекцијата се закашла чоекот. Па уште ми вика па исклучи го модемот и нека ти се конектира преку рутер... ЛОЛ! No comment стварно значи какво срање стана нетов од кога го презема ОНЕ... Тешки драми... се мислам да се префрлам на Близоо само ќе треба да се плати 4600 ден пенал за раскинување.
И јас го користам дуо-екстрим три години али сега ќе сменам нешто затоа што цената е преголема за тоа што пакетот го нуди, на времето беше топ ама сега е далеку од добра опција. Меѓутоа пенали нема да платиш ни под една основа затоа што помина тоа кога автоматски ти го продолжуваа договорот на уште една година ако најмалку еден месец пред датумот не го раскинеш у најава. Така се зезнав два пати, па сега на време прашав и ми рекоа дека тоа више не важи и сега сум на неопределено, значи месец за месец и кога сакам може да го раскинам.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.046
Поени од реакции
1.299
Ја сум сега за сега задоволен од 999 пакетот единствена желба ми е овие глупиве модеми длинк некогаш да ги заменат и брзината барем до 8мбпс да ја качат повеќе не им барам. Се надевам дека некогаш во иднина ќе нудат и оптика интернет(да користат мрежа од Телесмарт исто како и Т Хоме што прави).
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
2
И јас го користам дуо-екстрим три години али сега ќе сменам нешто затоа што цената е преголема за тоа што пакетот го нуди, на времето беше топ ама сега е далеку од добра опција. Меѓутоа пенали нема да платиш ни под една основа затоа што помина тоа кога автоматски ти го продолжуваа договорот на уште една година ако најмалку еден месец пред датумот не го раскинеш у најава. Така се зезнав два пати, па сега на време прашав и ми рекоа дека тоа више не важи и сега сум на неопределено, значи месец за месец и кога сакам може да го раскинам.
Друже ако е така како што викаш, тогаш во понеделник одма одам и поднесувам барање за раскинување и без мислење ставам 50 мбит од близоо...
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Друже ако е така како што викаш, тогаш во понеделник одма одам и поднесувам барање за раскинување и без мислење ставам 50 мбит од близоо...
Проверено е, прво на инфо телефонот трипати ја препрашував теткицата, а после си викам сигурно си е сигурно па отидов во салон и добив ист одговор. Само не прашав до кој датум во месецот прифаќаат раскинување за да не те закачи уште една претплата. Сепак 1769 само за нет и фиксен што ми фаќа прашина е многу. Еве сега дремам пред комп и се мислам утре дали да идам во Близу или нешто од овие тотал пакети да земам, ама ме кине оние макс.6 Мб што ги даваат, пошто досега од 10 можни најчесто имав од 6,5 па до 8 така да не очекувам ни таму фул брзина. Е сега близу ни еден канал со превод немаат ни асален спортски канал, ама тоа ти кај нас секаде едно ќе добиеш ама на друго ќе те зезнат...
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
2
Проверено е, прво на инфо телефонот трипати ја препрашував теткицата, а после си викам сигурно си е сигурно па отидов во салон и добив ист одговор. Само не прашав до кој датум во месецот прифаќаат раскинување за да не те закачи уште една претплата. Сепак 1769 само за нет и фиксен што ми фаќа прашина е многу. Еве сега дремам пред комп и се мислам утре дали да идам во Близу или нешто од овие тотал пакети да земам, ама ме кине оние макс.6 Мб што ги даваат, пошто досега од 10 можни најчесто имав од 6,5 па до 8 така да не очекувам ни таму фул брзина. Е сега близу ни еден канал со превод немаат ни асален спортски канал, ама тоа ти кај нас секаде едно ќе добиеш ама на друго ќе те зезнат...
Бев до салон, мене договорот ми истекува во средина на февруари негде така да морам да почекам недела две пред да се пребацам... Инаку Близоо имаат повеќето пријатели во моја близина ставено. Брзината на пакетите почесто е повисока од таа понудената... А за 50 мбит пакетот или имаат некој баг незнам или брзината на торенти е нереална (варира од 5мб/с даунлоад до 8мб/с!!!!!!!!!) и највеќе што ми се свиѓа пингот е ненормално низок (скопје 5ms, софија 0ms, германија, франција и близинава тука од 20-40 пинг варира) за разлика од ОНЕ што со скопје има над 70-80 пинг срамота...
--- надополнето: 23 јануари 2012 во 20:10 ---
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Интернетов вечерава ДУПКА
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.046
Поени од реакции
1.299
Исто и кај мене е ОК.Не сум имал никаков проблем..
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе се јавив јас пред една недела, рече ќе дојде екипа. ама од екипа ни Е нема
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.046
Поени од реакции
1.299
Еве до сега колку потрошив + оние 30тина гига што ги имав пред да се поремети страната за проверка на сообраќај.Сега за сега задоволен сум.

Мене ме интересира дали кај некој друг кога се логира на secure on net mk кога клика на вашите услуги дали му отвара нешто или покажува како грешка?
 

Attachments

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.569
Поени од реакции
725
Еве до сега колку потрошив + оние 30тина гига што ги имав пред да се поремети страната за проверка на сообраќај.Сега за сега задоволен сум.

Мене ме интересира дали кај некој друг кога се логира на secure on net mk кога клика на вашите услуги дали му отвара нешто или покажува како грешка?
Кај мене исто покажува грешка .
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Еве до сега колку потрошив + оние 30тина гига што ги имав пред да се поремети страната за проверка на сообраќај.Сега за сега задоволен сум.

Мене ме интересира дали кај некој друг кога се логира на secure on net mk кога клика на вашите услуги дали му отвара нешто или покажува како грешка?
И кај мене покажува грешка
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Има некој шо мигрирал од старите пакети со три услуги( со 80 гига, појма неам како се викаа..) на новиов тотал со три услуги ???
Идам денес во салон, ми викаат дека неможе да мигрирам, мора да чекам до крај на договорот во октомври... the fuck ?
Нели попаметно за нив е да ми даат нов договор и да ме заебат на уште две години, него да чекаат да ми заврши договор и да се надеваат дека ќе ги одберам пак нив ?!
Се жалат луѓе кај мене од мрежата на Близу, иначе мерачки би чекал да ми заврши договорот со One до октомври.
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
2
Има некој шо мигрирал од старите пакети со три услуги( со 80 гига, појма неам како се викаа..) на новиов тотал со три услуги ???
Идам денес во салон, ми викаат дека неможе да мигрирам, мора да чекам до крај на договорот во октомври... the fuck ?
Нели попаметно за нив е да ми даат нов договор и да ме заебат на уште две години, него да чекаат да ми заврши договор и да се надеваат дека ќе ги одберам пак нив ?!
Се жалат луѓе кај мене од мрежата на Близу, иначе мерачки би чекал да ми заврши договорот со One до октомври.
Секогаш ќе има по некој малер што не му се погодува пакетот... Мене едноставно ми прекурчи да плаќам 1800 ден. секој месец за нестабилен нет 10мб и телефон кога во Близоо за уште 200 денари добивам 5 пати побрз нет, телефон, и дигитална тв... А за тоа што викаш нестабилна дека била мрежата зависи од реонот, пример овде во Влае си лета... барем никој не сум слушнал да се пожали па затоа и се решив да ги одјебам ОНЕ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.046
Поени од реакции
1.299
Има некој шо мигрирал од старите пакети со три услуги( со 80 гига, појма неам како се викаа..) на новиов тотал со три услуги ???
Идам денес во салон, ми викаат дека неможе да мигрирам, мора да чекам до крај на договорот во октомври... the fuck ?
Нели попаметно за нив е да ми даат нов договор и да ме заебат на уште две години, него да чекаат да ми заврши договор и да се надеваат дека ќе ги одберам пак нив ?!
Се жалат луѓе кај мене од мрежата на Близу, иначе мерачки би чекал да ми заврши договорот со One до октомври.
Другар без проблем мигрираше на пакет од оној со 40 гига на овој новиот со 400 гига.Дури не ни репотпиша договор туку само го рефрлија на новиот пакет а си течат деновите од стариот договор..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom