A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.575
...

Се слушнав и со телеком ( најпосле беа љубезни оти знаеш тие се навикнати на многу пари,малку да работат и ништо да не те услужат (читај комунизам) ми рекоја дека деф ќе проверат за оптика ако не имало некоја најнова технологија исто со 50/50 1500 ден мислам со бакар ми рече ( незнам како ако знаеш напиши)

...
Ваквата понуда од Македонски Телеком може да биде или хибриден Интернет за кој ти пишав погоре во пост #7265, или VDSL Интернет, така што за да можеш да користиш VDSL Интернет мораш да живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, а за тоа ќе треба дополнително монтерите и/или техничарите од Македонски Телеком да направат проверка за техничка можност.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Ваквата понуда од Македонски Телеком може да биде или хибриден Интернет за кој ти пишав погоре во пост #7265, или VDSL Интернет, така што за да можеш да користиш VDSL Интернет мораш да живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, а за тоа ќе треба дополнително монтерите и/или техничарите од Македонски Телеком да направат проверка за техничка можност.
Поздрав

Најпосле добив одговор од техника на телеком оптика не можи само вадсл,базната станица е 300 м од кај мене.
Јас се согласив да одобрат монтажа па да видиме.
Барањето го поднесов преку контакт центарот но одевме на пакет 50/50 но тие брзини неможат да се добијат со вадсл туку приближно предлог е од операторот да прифатам приклучок а видиме колку можи линијата да пружи мах брзина па ако несум задоволен имам тест период 15 дена.
Тој од техника ми спомна брзина од 25 наводно кај него барањето било со таа брзина и тој вели таа брзина ќе ја има а работата беше за повисока но можи навидно тоа да се зголеми корегира кога ќе се направи еднаш приклучок (така ми велат од контакт центарот)
Проблемот е што има лимит 1000гб незнам дали ќе ми е доволно за иптв и тоа што ќе плаќам мах пакет 50/50 а пример можи ќе добијам 30/30 дали е исплатливо и океј

Што технологија е оваа,брзини,стабилност што мислиш мрежата е кај мене подземна што ќе добијам споредено со цена и квалитет со ова што го имам (телекабел 30/1)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Поздрав

Најпосле добив одговор од техника на телеком оптика не можи само вадсл,базната станица е 300 м од кај мене.
Јас се согласив да одобрат монтажа па да видиме.
Барањето го поднесов преку контакт центарот но одевме на пакет 50/50 но тие брзини неможат да се добијат со вадсл туку приближно предлог е од операторот да прифатам приклучок а видиме колку можи линијата да пружи мах брзина па ако несум задоволен имам тест период 15 дена.
Тој од техника ми спомна брзина од 25 наводно кај него барањето било со таа брзина и тој вели таа брзина ќе ја има а работата беше за повисока но можи навидно тоа да се зголеми корегира кога ќе се направи еднаш приклучок (така ми велат од контакт центарот)
Проблемот е што има лимит 1000гб незнам дали ќе ми е доволно за иптв и тоа што ќе плаќам мах пакет 50/50 а пример можи ќе добијам 30/30 дали е исплатливо и океј

Што технологија е оваа,брзини,стабилност што мислиш мрежата е кај мене подземна што ќе добијам споредено со цена и квалитет со ова што го имам (телекабел 30/1)
wadsl .? na telekom ? temava e za vip ne za telekom ......
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Немаат можност за оптика а од вип ти нудат оптички паќет...

tenor.gif
Чим не си приметил да има некакви сандачиња и чим од неотел ти рекле дека нема, заеби работа. Од VIP само гледаат по секоја цена да ти се понудат само за да те исчешаат дебело.
Ако нејќеш коаксијален, иди си со vADSL или обична бакарна ADSL линија. Брзините се ок, само што искрено глупи им се лимитите.
И, иначе тебе у салон вип ти рекоа дека има оптика? Спомнаа нешто у врска со Телеком?
Знам оваа гласина ја затворивме одамна, ама да не планираат VIP со нивна оптика?? Мада јас неверувам, но ме чуди тоа што ти рекле дека можело оптика, но сепак испадна дека нема од Телеком.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Премногу дезинформации и небулози.

1. vDSL е сеуште бета технологија што Телеком ја имплементира но не им оди многу добро знаејќи ја очајната состојба на таквата инфраструктура. Хибридниот интернет им е алтернатива која ја тераат затоа што vDSL се покажа како неисплатлив.

2. Коаксијалниот интернет, оптиката па и ЛТЕ интернетот на Неотел со 30 пати подобри решенија од АДСЛ. Прочитајте си на интернет па после трескајте глупости. Македонија го има најскапиот АДСЛ интернет во регионот со најлоши брзини и тоа е за вас ОК?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
лингури нека го зголемат лимитот од 500гб, имаат срека што немам друга алтернатива одма ги откачувам.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
лингури нека го зголемат лимитот од 500гб, имаат срека што немам друга алтернатива одма ги откачувам.
Со години сум на овие и од нигде никаде пред 2 месеци видов брзината дека ми е намалена им се јавуем ми викаат 500 гб лимит имаат а НИГДЕ не им го пишуе тоа лингуришта невидени го вметнале педерски кој става 500 гб лимит на нет у 2018 лопови...ќе ги откачам само уше месец дена вакви лопови подмолни не планирам да им давам пари
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Епа вака.
Дедоми купи нов Телевизор, Filips.
Го земал од сетек за она 20 години шо им беше, и топ си е.
Арно ама он претходно си рокаше CRT телевизори со катодна цевки, обете у боја, но само едниот (Quartz) поддржуваше дигитален Input/Output и тој кога беше у дневна си беше на Gospel апаратот врзан преку тие трите (црвено, жолто, бело) и си работеше топ, а другиот (Imperial мислам дека се викаше) доста постар, само преку коаксијален кабел беше врзан.
Сега кога купи нов тој стариот го тргна на страна и на негово место го ставк тој Quartz. Тој со апаратот си вадеше превод на странските канали без проблем, ама арно кога го зема новиот Filips го стави апаратот на него, оваа пат преку HDMI, а тој другиот само преку коаксијален кабел, но бидејки и тој поддржуваше апарат, кога отидовме да плаќаме сметки, кажавме таму, и они кажаа дека ќе пратат тим да намести и за другиот телевизор апарат исто така.
Арно ама кога дошле (ја спиев), наместо втор апарат да наместат, на Filips - от ставиле картица, и сега така работи, ама нема превод.
Телевизорот е нов, не е смарт, нема интернет, нишо од такви ствари. Но кога ќе кликнам за превод не ми дава ништо.
Канали ги има сите, и HD работат, сигнал си е топ. Тој апаратот е пак кај тој другиот телевизор во другата соба.
Решение?
Еве слики:
20190114_022357.jpg 20190114_022323.jpg

И, иначе телевизорот у опции си има FOTA, ама за тоа мора USB и firmware ако има нов од сајтот на Filips, ама пошто не сум у Скопје,овде немам USB па неможам тоа да проверам (ако тоа може да го реши овој проблем).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.511
Поени од реакции
11.575
Епа вака.
Дедоми купи нов Телевизор, Filips.
Го земал од сетек за она 20 години шо им беше, и топ си е.
Арно ама он претходно си рокаше CRT телевизори со катодна цевки, обете у боја, но само едниот (Quartz) поддржуваше дигитален Input/Output и тој кога беше у дневна си беше на Gospel апаратот врзан преку тие трите (црвено, жолто, бело) и си работеше топ, а другиот (Imperial мислам дека се викаше) доста постар, само преку коаксијален кабел беше врзан.
Сега кога купи нов тој стариот го тргна на страна и на негово место го ставк тој Quartz. Тој со апаратот си вадеше превод на странските канали без проблем, ама арно кога го зема новиот Filips го стави апаратот на него, оваа пат преку HDMI, а тој другиот само преку коаксијален кабел, но бидејки и тој поддржуваше апарат, кога отидовме да плаќаме сметки, кажавме таму, и они кажаа дека ќе пратат тим да намести и за другиот телевизор апарат исто така.
Арно ама кога дошле (ја спиев), наместо втор апарат да наместат, на Filips - от ставиле картица, и сега така работи, ама нема превод.
Телевизорот е нов, не е смарт, нема интернет, нишо од такви ствари. Но кога ќе кликнам за превод не ми дава ништо.
Канали ги има сите, и HD работат, сигнал си е топ. Тој апаратот е пак кај тој другиот телевизор во другата соба.
Решение?
Еве слики:
Прегледај го приврзокот 203335 Прегледај го приврзокот 203337

И, иначе телевизорот у опции си има FOTA, ама за тоа мора USB и firmware ако има нов од сајтот на Filips, ама пошто не сум у Скопје,овде немам USB па неможам тоа да проверам (ако тоа може да го реши овој проблем).
Тоа е наследен проблем кај сите Филипс телевизори, за кој очигледно Филипс не планираат да изнајдат решение во блиска иднина, бидејќи овој проблем постои со години.

Решението ти лежи во две опции:

1. Враќање на Филипс телевизорот во Сет и негова замена за друг производител, по можност Самсунг, ЕлЏи или Сони;

2. Секој пат кога ќе менуваш ТВ канал, да одбереш еден од јазиците за превод кои ги дава како непознати, односно Unknown subtitle, бидејќи еден од тие непознати преводи е македонскиот превод или српскиот или хрватскиот превод.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Епа вака.
Дедоми купи нов Телевизор, Filips.
Го земал од сетек за она 20 години шо им беше, и топ си е.
Арно ама он претходно си рокаше CRT телевизори со катодна цевки, обете у боја, но само едниот (Quartz) поддржуваше дигитален Input/Output и тој кога беше у дневна си беше на Gospel апаратот врзан преку тие трите (црвено, жолто, бело) и си работеше топ, а другиот (Imperial мислам дека се викаше) доста постар, само преку коаксијален кабел беше врзан.
Сега кога купи нов тој стариот го тргна на страна и на негово место го ставк тој Quartz. Тој со апаратот си вадеше превод на странските канали без проблем, ама арно кога го зема новиот Filips го стави апаратот на него, оваа пат преку HDMI, а тој другиот само преку коаксијален кабел, но бидејки и тој поддржуваше апарат, кога отидовме да плаќаме сметки, кажавме таму, и они кажаа дека ќе пратат тим да намести и за другиот телевизор апарат исто така.
Арно ама кога дошле (ја спиев), наместо втор апарат да наместат, на Filips - от ставиле картица, и сега така работи, ама нема превод.
Телевизорот е нов, не е смарт, нема интернет, нишо од такви ствари. Но кога ќе кликнам за превод не ми дава ништо.
Канали ги има сите, и HD работат, сигнал си е топ. Тој апаратот е пак кај тој другиот телевизор во другата соба.
Решение?
Еве слики:
Прегледај го приврзокот 203335 Прегледај го приврзокот 203337

И, иначе телевизорот у опции си има FOTA, ама за тоа мора USB и firmware ако има нов од сајтот на Filips, ама пошто не сум у Скопје,овде немам USB па неможам тоа да проверам (ако тоа може да го реши овој проблем).
Ја имам Филипс, 48PFH5500. Кога бев на Вип имаше опции за превод и ги читаше, и автоматски го пушташе но имаше некој проблем со препознавањето на Македонскиот превод го прикажуваше како Unknown и по Default не можеше да го вклучи, мора мануелно. А другите како српски, хрватски без никаков проблем автоматски си ги вклучуваше.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Ја имам Филипс, 48PFH5500. Кога бев на Вип имаше опции за превод и ги читаше, и автоматски го пушташе но имаше некој проблем со препознавањето на Македонскиот превод го прикажуваше како Unknown и по Default не можеше да го вклучи, мора мануелно. А другите како српски, хрватски без никаков проблем автоматски си ги вклучуваше.
Јас маки мачам со Филипс Андроид ТВ со Wi-Fiто. :гомце:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom