A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Кејблнет, кон крајов на месецов ќе излезе со неговите понуди. Ке биде голем конкурент во фиксната, а и во интернет телефонијата. Колку што јас знам кејблнет ги купи сите кабелски компании во цело скопје, вкупно 11. Кон крајов на месецов ке почне монополот на кејблнет во кабелската телевизија и кабелскиот интернет. Тоа е бугарско-американска фирма. Истата таа вели дека фиксниот разговор т.с локалниот ке биде бесплатен(до 20 часа разговор), а интернетот ке биде со зачудувачки поголеми брзини, а помали цени. Така да стискајте палци што побрзо официјално да започне со работа.

Поздрав.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Н еги купи сите, најмалку остана телекабел како најголема конкуренција, ама доброто е тоа што типците ќе влечат оптички кабел од софија, а тоа за интернет МНОООООООООООГУ значи.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
.. а Телекабел и официјално излезе со новите пакети - 1, 2 и 4 мегабита :)
Кејблтел ќе понудат исти брзини, за иста (или многу слична цена).
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Кејблнет ќе биде само во скопје или?
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
CabelTEL, бугарско-американската кабелска, интернет и телефонска компанија вчера(07.05.2007) платила 12.600.000 евра за купување на 13 македонски кабелски оператори.40 милиони евра ќе бидат инвестирани за развој на купените кабелските оператори: скопските Зора, Зора кабел, Кабелскоп, Максат и Наумовски, Кабелсат и Галакси, кочанската Кабелфокс, кумановските Астра 99 и Старкс, штипската Кадис 2002, велешката Спринт, и тетовските Мултиком и Сат медиа.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
P.Overdrive напиша:
.. а Телекабел и официјално излезе со новите пакети - 1, 2 и 4 мегабита :)
Кејблтел ќе понудат исти брзини, за иста (или многу слична цена).
можда нивниот ќе биде флетрејт. нашиов сакс.
а и тоа за фиксната телефонија е интересно.:raz:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
telekabel e celo skopje bitola stip sv nikole i uste nekoj gradovi i toa ne e kupenom od bugarite za sreka
 
Г

Гоццццце

Гостин
Прво не е кабелнет туку кабелтел. (АКА кејблтел)
Второ не е само во Скопје , туку ке ги купи (и поврзе) сите можни кабелски оператори кој се продаваат.
Во Велес веќе дојдоа односно ја купија "Спринт", па сега чекаме изненадување :vozbud:
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
yeeeeea, konecno nekoj da ja kupi nasava i daj boze da mi se oprai netov
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Ај тоа што интернетот би требало да биде подобар, али најголемата причина што ке се прикључам на нив е фиксната телефонија, МК - Телекомуникации лопови, неможам да ги смислам. Кејблнет нуди 20 часа (локален) бесплатен разговор што упола ке ми скрати сметката за телефон. :)

Поздрав.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А некој да не знае страна нешто да прочитаме ако има да се информираме. Ова гласнививе некако не ми изгледаат точни. Мене татко ми ми рече му кажале 30 часови бесплатни локални разговори. Вака останува само на шпекулации.

едит: 30 часови, а не минути.
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Ако ја подобрат брзината на интернетот ќе биде супер... а за телефонијата ако е стварно така како што кажа Swifty, да ти дадат 20 часа бесплатен разговор не се ниту мислам :) одма се префрлувам оти овие Телекомуникации не ги бива.
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Зборев со еден од КТВ Зора.. и типот ми рече дека интернетот ке биде доста побрз, а и поефтин. Телевизијата ке има околу 80-90 канали и секој канал ке биде со превод.. а фиксната телефонија ке биде тотално бесплатна ама таа ке може да се користи само преку корисниците на Кејблнет.. што значи доколку ја сум на кејблнет, а другаров ми е на МК - Телекомуникации не ке можеме да се чуеме, ама кога ке подразмислам малце подобро сите имаат кабелска, а и сите ке се прикључат..

Поздрав.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
затоа е тука мобилен бе :helou:
ко на пример пола словенија немаат фиксни телефони све се со мобилни...али словенија и македониа :toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе од први јуни ќе ги стават цените за интерконекција овие од телеком како што им наредија од дирекција за телекомуникации така да ќе може да се направи интерконекција, па разговорите со телеком ќе се наплаќаат нешто поскапо него од телеком кон телеком. како и да е ќе почне да се руши и монополот на телеком. Доволно е четвртина од населнието во Македонија да им можност да се приклучи кон мрежата на кејблнет или тел како сакате крстете го, и телеком ќе почне да да симнува цена за разговор помеѓу своите локални корисници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom