92 американски филмски награди (Оскари 2019)

Вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    70
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Еден батко од Hollywood Reporter, по математички пат пресметал кои се шансите за номинација во некои категории. Математиката е според номинациите и наградите земени во предоскаровските церемонии, и колку истите во минатото се поклопувале со номинациите за Оскар (процент на точност). И еве што му испаднало:

Screenshot_1.jpg
Screenshot_2.jpg
Screenshot_3.jpg
Screenshot_4.jpg
Screenshot_5.jpg
Screenshot_6.jpg
Screenshot_7.jpg
Screenshot_8.jpg
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Од документарците ги имам гледано The great hack, American factory и Edge of democracy јер Нетфликс. Можеби ќе ги изгледам и оној кинескион за едно дете на Амазон. А знае ли некој дали влага за анимацика оној новион на Макото Шинкаи за Анимиран
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
^Oва е егзалтираност или депримираност?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Нема жена у категоријата најбољи режисер?
???:eek:

ok, значи ги бојкотирам овогодинешните оскари
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Хаха, ме сјеба Академијата кога реков дека ќе му дадат пар номинации на Џокерот само.
Тоа е, падна фамата и одма разумот надвладеа.

Ханиленд две номинации (y) (y)

Се надевам ќе успеат да го добијат оскарот за документарец, иако не знам што да мислам

Горе доле, тоа е тоа, све е отприлика очекувано.
Little Women само како плус филм што го стсавиле за најдобар филм.
Бомбшел малце го форсираат, ама се на се..тоа е тоа од главниве категории све е очекувано.

Uncut Gems некако фали можда, ама па тоа е, не ни беше предвидено дека ќе биде

Добри филмови имаше годинава...што значи само едно нешто, догодина нема да има ваљда добри филмови :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Little Women само како плус филм што го стсавиле за најдобар филм.
Јас сепак мислам дека Ford v Ferrari е плус филмот оваа година. Little Women ми беше посигурен. Knives Out, Two Popes и The Farewell извисија.

Од другите категории, онака, од прва:

-две номинации за Скарлет Јохансон :love::love:
-biggest snub е дефинитивно отсуството на Frozen II во анимиран
-ама па го има Klaus, yeeee!
-најмногу се разочарав дека Тарон Еџертон не е номиниран за најдобар актер :(
-ама затоа Honeyland ИМА 2 НОМИНАЦИИ, па WHO CAREEEES!
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Јас сепак мислам дека Ford v Ferrari е плус филмот оваа година. Little Women ми беше посигурен. Knives Out, Two Popes и The Farewell извисија.

Од другите категории, онака, од прва:

-две номинации за Скарлет Јохансон :love::love:
-biggest snub е дефинитивно отсуството на Frozen II во анимиран
-ама па го има Klaus, yeeee!
-најмногу се разочарав дека Тарон Еџертон не е номиниран за најдобар актер :(
-ама затоа Honeyland ИМА 2 НОМИНАЦИИ, па WHO CAREEEES!
Пораснаа Америте и почнаа повеќе да ја ценат анимацијата, не само како цртани филмови за деца.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Аполо извиси изглеа. Ја мислев Оскар ќе добие.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Пораснаа Америте и почнаа повеќе да ја ценат анимацијата, не само како цртани филмови за деца.
Па искрено, мене Frozen II не ми се допадна баш зашто не ми личеше на обичен цртан филм за деца. Прекомплицирана беше приказната за да може дете, од на пример, 5 години, да ја сфати. Ете, на син ми не знаев како да му објаснам некои работи од филмот. Значи обратно е.
Автоматски споено мислење:

Аполо извиси изглеа. Ја мислев Оскар ќе добие.
Да, дојдов тоа да го напишам: Apollo 11 , наголемиот фаворит за Оскар за документарец, извиси. Сега, мислам дека битката ќе биде меѓу American Factory и (нескромно) Honeyland.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Па искрено, мене Frozen II не ми се допадна баш зашто не ми личеше на обичен цртан филм за деца. Прекомплицирана беше приказната за да може дете, од на пример, 5 години, да ја сфати. Ете, на син ми не знаев како да му објаснам некои работи од филмот. Значи обратно е.
Автоматски споено мислење:


Да, дојдов тоа да го напишам: Apollo 11 , наголемиот фаворит за Оскар за документарец, извиси. Сега, мислам дека битката ќе биде меѓу American Factory и (нескромно) Honeyland.
Не сум го гледал па нз дали е до тоа, но предходниот зема Оскар па можеби затоа, скоро го изгледав оној Кинескиот со Јетито и доста ми се допадна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom