85ти американски филмски награди (Оскар за 2012) - прогнози, желби, дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.358
Се ближи крајот на 2012, поголем дел од филмовите веќе се прикажани на филмските платна, па би можеле да дискутираме кои би биле филмовите со најголеми шанси за златна статуетка. Ме интересира и тоа - кога вие би биле дел од Американската академија за подвижни слики, за кои филмови, режисери, актери... би гласале.

Според прогнозите, следниве филмови имаат најголеми шанси за номинација за оскар за најдобар филм (листата е составена од моја страна, според галамата која се крева за секој од филмовите на интернет). Со зелено се сигурни номинации (според мене), со портокалово се филмови кои имаат шанси, но може и да не бидат номинирани, а со црвено се оние кои најверојатно ќе извисат.

1. Argo
-режија: Бен Афлек
-споредна машка улога: Алан Аркин


2. Silver Linings Playbook
-режија: Дејвид О. Расел
-главна машка улога: Бредли Купер
-главна женска улога: Џенифер Лоренс
-споредна машка улога: Роберт де Ниро
-споредна женска улога: Џеки Вивер


3. Lincoln
-режија: Стивен Спилберг
-главна машка улога: Даниел Деј-Луис
-споредна машка улога: Томи Ли Џонс
-споредна женска улога: Сели Филд


4. Les Miserables
-режија: Том Хупер
-споредна машка улога: Расел Кроу
-споредна женска улога: Ен Хатавеј


5. The Master
-режија: Пол Томас Андерсон
-главна машка улога: Жоакин Феникс
-споредна машка улога: Филип Сејмур Хофман
-споредна женска улога: Ејми Адамс


6. Beasts of the Southern Wild
-главна женска улога: Кувенжејн Волис


7. Life of Pi
-режија: Анг Ли


8. Amour
-главна машка улога: Жан Луис Тринтињан
-главна женска улога: Емануел Рива


9. Hitchcock
-режија: Сача Герваси
-главна машка улога: Ентони Хопкинс
-главна женска улога: Хелен Мирен
-споредна женска улога: Скарлет Јохансон


10. Django Unchained
-режија: Квентин Тарантино
-споредна машка улога: Леонардо ди Каприо
-споредна женска улога: Кери Вашингтон


11. Moonrise Kingdom


12. Zero Dark Thirty


13. The Sessions
-главна машка улога: Џон Хоукс
-споредна женска улога: Хелен Хант


14. Flight
-главна машка улога: Дензел Вашингтон


15. Anna Karenina
-главна женска улога: Кеира Најтли


16. The Best Exotic Marigold Hotel
-споредна женска улога: Меги Смит или Џуди Денч


17. The Impossible
-главна женска улога: Наоми Вотс

_____________________________________________________
Дополнително и:
-главна женска улога: Марион Котиљард (за Rust and Bone)

-споредна машка улога: Метју Мекконахи (за Magic Mike)

-споредна женска улога: Паулин Колинс (за Quartet)
-споредна женска улога: Џуди Денч (за Compliance)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.358
Jas eden film imam od ovde samo izgledano..
Голем дел од нив не се ни излезени од продукција. Moonrise Kingdom, The Best Exotic Marigold Hotel и Magic Mike може да се најдат на интернет со одличен квалитет на слика и звук. Од Lincoln и Argo има само верзии со камера, иако и тие не се лоши. The Master, Beasts of the Southern Wild, The Sessions, Flight - барем јас се уште не можам да ги најдам (имаа ограничени премиери низ 2012, само на фестивали, се уште нема излезено screener верзии и нема проекции за пошироката публика). А ги очекуваме (во заградите се датумите на премиера на филмот):
-Anna Karenina - (16.11.2012)
-Silver Linings Playbook - (21.11.2012)
-Hitchcock - (23.11.2012)
-Life of Pi - (14.12.2012)
-Amour - (19.12.2012)
-Zero Dark Thirty - (19.12.2012)
-The Impossible - (21.12.2012)
-Django Unchained - (25.12.2012)
-Les Miserables - (25.12.2012)
Па ако наидете на некој torrent фајл, кажете...
Ниту еден неам гледано, ама затоа си го чекам Хобитот
И The Hobbit: Unexpected Journey се спомнува на места како еден од филмовите кои имаат шанса да добијат номинација, ама според мене, шансите се 1:10000000000
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Moonrise Kingdom да не беше ќе се осеќав како во шпанско село.
Ама добро Argo, Life of Pi, Hitchkock, Django Unchained, Les Miserables, Anna Kareninna додека да стасаат на пиратскиве сајтови време треба да помине.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.358
Moonrise Kingdom да не беше ќе се осеќав како во шпанско село.
Ама добро Argo, Life of Pi, Hitchkock, Django Unchained, Les Miserables, Anna Kareninna додека да стасаат на пиратскиве сајтови време треба да помине.
Argo го има, и не е толку лоша копијата за гледање. А и плус, ќе се појават наскоро screener верзии. Ќе мора нели Академијата да ги гледа некако, а некој од членовите сигурно ќе прошверцува копија до пиратските сајтови.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Amour можно е да победи за најдобар странски филм...
другиве сите едвај ги чекам, инаку гледан ми е само Moonrise Kingdom може да лапне некоја награда, но мислам за кинематографија или костимографија, или пак сценарио. :)

Што бара Magic Mike oвде?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ги немам гледано, ама од она што го читав низ интернетов, око ми фаќаат овие:

-Anna Karenina
-Hitchcock
-Django Unchained (добро за овој дополнителен плус е и фактот дека и Леонардо игра тука :icon_mrgr: )
-Les Miserables
- Lincoln

Овие мислам дека ќе бидат одлични филмови, онака баш одлични, сите имаат интересна приказна, повеќето и ни се познати приказни во смисла на ликови и од историски, а и од книжевен аспект. Одвај чекам да ги погледнат, претпоставувам дека мојот фаворит или моите фаворити ќе се наоѓаат помеѓу овие што ги наведов горе. За Линколн исто некаде прочитав дека Даниел Деј Луис ќе растури со улогата и дека се смета дека ќе биде најсериозен кандидат за Оскар.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.358
Што бара Magic Mike oвде?
Magic Mike не е меѓу филмовите кои можат да заработат номинација, тоа е 100% точно, ама Метју Мекконахи за споредна машка улога во него - може. Иако јас не верувам, мене не ме воодушеви толку, кога го гледав.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Прерано е за темава ама добро. Филмовите можеби се прикажани но се дури не се прикажат премиерно на Арена, за нас не игра никаква улога. Како и да е продолжете, месец пред церемонијата ќе има официјална тема со номинираните во сите категории и анкета, како и обично.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.643
Последно добро женско глумење видов јас во Martha Marcy May Marlene и тоа од најмалку очекуваната Еlisabeth Olsen, со оглед што по другите понезначајни филмски фестивали е номинирана и има освојувано за најдобра женска глума би рекол дека има реални шанси и би било фер да биде номинирана and she's my underdog this year. Само што никогаш не научив правилата, а филмот имал премиера на 21 декември 2011, и незнам дали му е дозволено да влезе во потесниот круг. Јас секако го гледав во 2012та, така да само за ова имам фаворит.. за друго е, да, прерано.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.358
Последно добро женско глумење видов јас во Martha Marcy May Marlene и тоа од најмалку очекуваната Еlisabeth Olsen, со оглед што по другите понезначајни филмски фестивали е номинирана и има освојувано за најдобра женска глума би рекол дека има реални шанси и би било фер да биде номинирана and she's my underdog this year. Само што никогаш не научив правилата, а филмот имал премиера на 21 декември 2011, и незнам дали му е дозволено да влезе во потесниот круг. Јас секако го гледав во 2012та, така да само за ова имам фаворит.. за друго е, да, прерано.
Се сложувам за Елизабет Олсен, одлична беше, но како што и самиот кажа, Martha Marcy May Marlene беше кандидат минатата година, иако, ако добро се сеќавам, не доби номинација.
Прерано е за темава ама добро. Филмовите можеби се прикажани но се дури не се прикажат премиерно на Арена, за нас не игра никаква улога. Како и да е продолжете, месец пред церемонијата ќе има официјална тема со номинираните во сите категории и анкета, како и обично.
За оние кои се позагреани за наградите на Академијата, (како мене на пример) игра и тоа како голема улога. Има еден куп торент сајтови од каде што можат да се симнат дел од филмовите, не мора да се чека да се појават на Арена. Дополнително, дел од нив можете да ги видите и во Скопје, и тоа многу скоро - на Cinedays. Таква прилика во Македонија и не се укажува толку често.
-Вечерва (15.11) во 22:30 премиерно и утре (16.11) репризно во Милениум може да го гледате Amour
-Утре вечер, петок (16.11) во 22:30 и репризно во сабота (17.11) во 12:00 ќе биде прикажан Cloud Athlas, исто така во Милениум
-Во вторник (20.11) во Милениум во 20:00 ќе го има Rust and Bone
-Во петок (23.11) во 22:30 во Милениум - Magic Mike
-И сабота (24.11) во 22:30 во Милениум - The Beasts of the Southern Wild
Па така, не се сложувам дека филмовите не се достапни за секого, напротив - кој сака, може лесно да ги најде и гледа.
___________________________________________
Вечерва ќе ви ги пренесам импресиите од Amour! :vozbud:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Прво, поголемиот дел филмови прво ќе излезат на Арена отколку кај нас на кино. Се разбира дека киното си е кино е таму треба да се гледа, кој може. Второ, многу филмови не се излезени сеуште.

Во секој случај, немам ништо против темава но ќе следи друга кога ќе бидат објавени номинираните, секоја година така правиме, традиција е. Немам ништо против ти да ја отвориш, само не заборавај да ставиш анкета за Оскар за најдобар филм, или ако ете се посреќи нашиот да влезе, анкетата ќе биде за таа категорија.

За MMMM, и јас мислам дека лани беше номиниран.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Хаха, без Миланка нити темата е тема, нити Оскарите се Оскари... :)

#Ловот на добрата волја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom