90ти американски филмски награди (Оскари 2017)

Кој е вашиот фаворит? Се надевам не Dunkirk.


  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.225
Boyhood имаше сценарио, приказна, кадри, беше нешто ново и снимано толку долг период. Ова е буквално глупост, мислам дека почнуваат филмовиве на Сирша да ги номинираат no matter what they are, Бруклин исто, ама Бруклин барем ќе побуди некои емоции, имаше поента филмот, ова беше буквално џабе потрошени саат и пол од животот. Која беше поената на брат и wannabe несфатената женска негова, таткото со губењето на работата што го влечеа цел филм без цел.
Да бидеме реални ништо од ова немаше освен што бил сниман долг период. Заради тоа и го протнаа така филмот, за малце и оскар ќе земеше.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сега засега Call Me By Your Name ми е фаворит, чекам уште The Shape of Water па да видам да не ќе се смени нешто.

Phantom Thread мислам ќе ми се допадне многу, али не за најдобар филм, некако ми спласнаа очекувањата дека Даниел најави прекин на кариерата после филмов.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Да бидеме реални ништо од ова немаше освен што бил сниман долг период. Заради тоа и го протнаа така филмот, за малце и оскар ќе земеше.
Среќа барем комплетен флоп беше на оскарите. Мислам дека само за споредна женска улога зема можеби сум грешка.

Phantom Thread мислам ќе ми се допадне многу, али не за најдобар филм, некако ми спласнаа очекувањата дека Даниел најави прекин на кариерата после филмов.
Добар е али далеку од There Will Be Blood и Magnolia.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Не мислев заради содржината, туку дека жена-режисер. Глумат лудило во Холивуд, знаеш?
I so ima veza ova za da te nervira? Aj nikad da ne nominirat zensko za da ne izleze ima nekoja moda?
Zaso be u 2010ta recimo nikoj nitu ednas ne spomna feminizam koa zena mu na kameron zema 9 oskari so fucking hurt locker nasproti revolucionerniot avatar?
Najgolemoto zeno opresiranje bese hejtot za Sanda Bullock, ama im pokazavme so srckata!

Greta i Jordan imaat napraeno filmovi od ljubov iako se zensko i crnec, ja bi im dal odma, se gleda deka ostaile neso svoe vo niv, se gleda strasta i ljubovta nasproti generickite ko billboards. Ja licno ne gledam feminizam u poslednive modi, ne znam zaso lady bird e vaka sfaten. LGBT forsiranje da, feminizam ne. Lady Bird moze nema prikazna nekoja, no ne sekoj film raskazuva za Gatsby. Nekoi filmovi se iskustvo. Greta prikaza fragment nostalgija. Filmot e relatable. Sekoj moze da se pronajde vo nekoja od scenite. I ako se pogodi vo nekolku - ke ti se dopaga filmot mnogu. Ako ne - onaka, prosek. Spored mene ne e za oskar ama e super filmce.

Zasega Get Out, pa Lady Bird mi se.. favoriti? Ne, presilen e zborot. Lideri, spored ocenkite so sum im gi dal.
Tret, tesno zad Lady Bird e Call me by Your name.

LGBT forsiranjeto ne mi smeta mnogu, poso mislam deka go gledam pocetokot kade ke ima lgbt kvalitetni filmovi bez lgbt-to da bide vo fokus. Koga ke otide u pozadina, ko sasvim normalno, ke pocnaat poveke da mi se dopagaat. Tuka ne socuvstvuvav bidejki loso sinhroniziran mi bese kastot. Mi bese premnogu pedofilsko. Ako gledame kako romanticen coming of age, e okej film, ali mene mi bese mnogu dosaden. Ubavo izgleda filmot, bravo za lokaciite.

Dunkirk i Billboards ne gi komentiram vise.

Se molam Shape of Water da go obozavam za da nemam nekoj favorit ko.. spotlight, ovaj the post.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
I so ima veza ova za da te nervira? Aj nikad da ne nominirat zensko za da ne izleze ima nekoja moda?
Zaso be u 2010ta recimo nikoj nitu ednas ne spomna feminizam koa zena mu na kameron zema 9 oskari so fucking hurt locker nasproti revolucionerniot avatar?
Najgolemoto zeno opresiranje bese hejtot za Sanda Bullock, ama im pokazavme so srckata!

Greta i Jordan imaat napraeno filmovi od ljubov iako se zensko i crnec, ja bi im dal odma, se gleda deka ostaile neso svoe vo niv, se gleda strasta i ljubovta nasproti generickite ko billboards. Ja licno ne gledam feminizam u poslednive modi, ne znam zaso lady bird e vaka sfaten. LGBT forsiranje da, feminizam ne. Lady Bird moze nema prikazna nekoja, no ne sekoj film raskazuva za Gatsby. Nekoi filmovi se iskustvo. Greta prikaza fragment nostalgija. Filmot e relatable. Sekoj moze da se pronajde vo nekoja od scenite. I ako se pogodi vo nekolku - ke ti se dopaga filmot mnogu. Ako ne - onaka, prosek. Spored mene ne e za oskar ama e super filmce.

Zasega Get Out, pa Lady Bird mi se.. favoriti? Ne, presilen e zborot. Lideri, spored ocenkite so sum im gi dal.
Tret, tesno zad Lady Bird e Call me by Your name.

LGBT forsiranjeto ne mi smeta mnogu, poso mislam deka go gledam pocetokot kade ke ima lgbt kvalitetni filmovi bez lgbt-to da bide vo fokus. Koga ke otide u pozadina, ko sasvim normalno, ke pocnaat poveke da mi se dopagaat. Tuka ne socuvstvuvav bidejki loso sinhroniziran mi bese kastot. Mi bese premnogu pedofilsko. Ako gledame kako romanticen coming of age, e okej film, ali mene mi bese mnogu dosaden. Ubavo izgleda filmot, bravo za lokaciite.

Dunkirk i Billboards ne gi komentiram vise.

Se molam Shape of Water da go obozavam za da nemam nekoj favorit ko.. spotlight, ovaj the post.
@wot , не зезај, please, па еден Дени Вилнев за Blade Runner не зеде номинација заради Грета и Пил. Ај Мартин Мекдона ти рече дека не го бивало, ама според мене повеќе заслужи номинација од овие двајца. И Лука Гвадфрвфјлгјллхртипџино од Call Me... Прво, лоша е споредбата на Hurt Locker (добар филм), со Lady Bird (најлошиот годинава). Значи жена му на Камерон апсолутно си го заслужи Оскарот, затоа никој не спомнуваше феминизам. А годинава, во екот на MeToo движењето (де факто феминистичко), знаеш ли каква агресивна кампања се водеше за да биде Грета Гервиг номинирана? Па ко ги објавија номинациите за Златен Глобус, само што не ги распнаа Hollywood Foreign Press зашто ја немало меѓу номинираните за режија. Секоја петта статија по порталите кои се бават со филм потоа беше со наслов: "Will Greta Gerwig be nominated...". Ист беше случајот и со таа кинематографката на Mudbound. Она па беше 2 во 1 - црна жена. И guess what - стана првата жена во историјата која е номинирана за Оскар за најдобра кинематографија.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
@Zlatikevichius лајкот од мене е за тоа што мислиш дека the hurt locker е добар филм. :smirce: Инаку и со останатото се согласувам, иако не сум го гледал lady bird се уште.

@wot е го изгледа the disaster artist? прекрасна студија на човековата психа, а уште поинтересно за мене беше фактот што споредната улога ја глуми братот на џејмс франко, јебига не знаев дека му е брат овој.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
@Zlatikevichius лајкот од мене е за тоа што мислиш дека the hurt locker е добар филм. :smirce: Инаку и со останатото се согласувам, иако не сум го гледал lady bird се уште.
Не ми е мене ставот заради Lady Bird филмот. Тоа си е coming of age филмче, малку подпросечно, зашто сме гледале подобри. Може има феминизам и во него, но не е во преден план. Ставот ми е заради феминистичките кампањи во најфеминистичката година за да биде Грета номинирана mostly дека е жена, исто онака како што пред некоја година ментално не пореметија со #OscarsSoWhite кампањата.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
5/9 изгледани за Најдобар Филм и сеуште немам некој силен фаворит за Оскар. Се ми се нешо, „Сакам овој да земе, ама нема да ми е криво да земе и оној“ за разлика од ланската година кога за мене во таа категорија постоеше само еден филм.

Кога сум веќе тука, ќе прокоментирам нешто за Билбордите, веројатно непопуларно мислење до одреден степен, ама го нема никој спомнато, па ќе го спомнам јас.
7 номинации му се премногу. И сега крајно објективно, зашто не сакам да остаам впечаток дека само го хејтам или само го фалам ќе пишам за сите поединечно

  • Best Achievement in Film Editing - Не се разбирам многу од ова, ама мене како на average гледач не ми остави некаков впечаток овој елемент. Освен I, Tonya сите други филмови во категоријава ми се гледани и можам да кажам дека сите има смисла што се таму, освен овој. И СИГУРНО има филмови од 2017 каде што овој филмски елемент е подобар од Билбордите, сериозно нема ништо посебно од филм едитинг овде, не знам што е со номинацијава, немаше ништо ни воочливо ни специфично.
  • Best Original Screenplay - Ееех. Не знам, јас имам некои лични преференци во врска со оваа категорија кои што Билбордите не ги исполнуваат, тоа не значи дека оваа номинација не му е заслужена. Повеќе од гореспоменатата дефинитивно. Ама во оваа категорија јас најмногу навивам за креативноста и за филмовите што бегаат од некаква конвенционалност. И од оваа категорија само еден не ми е изгледан и тоа е Lady Bird, ама зашто за него веќе знам дека е coming of age драма, не ми треба многу повеќе. Билбордите како мимеза, шо би рекол Злате, на реалноста го нема тој креативен елемент кој што го имаат пример Get Out и The Shape of Water кои навистина изненадија со идеите што ги понудија.
  • Best Achievement in Music - Зошто има номинација за ова? Каков Ачивмент каков Мјузик.... Јас музика слушнав само во воведната сцена, тука и таму на некоја сцена кај што покажуваат лендскејп и толку. Само Phantom Thread не ми е гледан од овие и го нема Blade Runner инаку. Ама ги има Билбордите. Во категорија за Score. ДОБРО!
  • Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Woody Harrelson - Well, оваа номинација си е заслужена и нема многу што да се зборува тука. Одлична работа си има завршено Вуди, и тоа е тоа. Ми се допадна ликот, којшто иако не беше напишан комплексно, го имаше оној „лош ама праведен“ момент како особина и тоа беше пренесено супер, и плус Вуди внесе некаква повеќедимензионалност на ликот, па оправдано е присуството тука.
  • Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Sam Rockwell - The infamous Dixon. Ликов што од ретардираниот џандар од Scary Movie, се претвори во Форест Гамп. Технички на Сем ако му дадат ќе треба две статуетки, за двата лика што ги глумеше во филмов. Дискутабилно е дали е ферски да се даде статуетка за од старт така напишан лик, ама па и тој така напишан лик Сем го развали. Подеднакво добро глумеше реднек имбецил како што глумеше и искупник со високо развиена самосвест и морал on the road of redemption. И кога велам глумеше, многу мислам на body language-от којшто беше многу изразено различен во првата и втората половина од филмот.
  • Best Performance by an Actress in a Leading Role: Frances McDormand - Сакам да кажам ДАЈТЕ И ГО ОСКАРОТ ФАШИСТИЧКИ СВИЊИ! Ама скоро па ништо неам гледано од категоријава... ни Марго (за којашто вот е во делузија дека е новата меган фокс, НЕ Е!), ни Сирша, ни Мерил. Ама о каков перформанс од Мекдорманд! Моментот кога го поистовети клерот со бандите = прајслес. Сум ја враќала сцената зашто беше најбоља у цел филм :love: Инаку не знам, јас за Марго си навивам и на невидено, ама ете нема да ми е криво Мекдорманд да и го земе, па нека и го земе шо... си го заслужи.
  • Best Motion Picture of the Year - Па и нема некоја силна конкуренција, се е онака може а и не мора. Имаше многу пропусти филмов за да земе тука нешто, ама па и другиве не се којзнае што, ако може Get Out да биде тука што не и овој. The Shape of Water е многу убав, ама нему му фали некоја overwhelm-ност, катарза, нешто такво, ама и покрај тоа е можеби најостварениот филм од понудените, мене во Phantom Thread ми лежи надежта дека е на некое повисоко ниво од другиве, ама тој дури после оскарите ќе го гледам изгледа.
Епа толку ваљда, значи приметувам секоја година низ оскариве дека има некои 10тина филма што се вртат низ сите категории, нема врска дали им е местото таму или не, онака да се собираат номинации само. Еве номинацијава за музика, мајко моја.... па кога еден Свет Елен имаше десет пати подобра музика од Билбордите, којзнае КОЛКУ други филмови имале уште подобар скор од двата заедно, тие ми ги стаиле Билбордите и СтарВарс пошо ај, што има врска, нека стои нешто. И лани истово се влечеше низ категорииве, оваа година пак. И веројатно ќе продолжи трендов, зошто, не знам. Пиша таму Злате понапред колку филмови се eligible за Оскар годинава, и на Академијата од толку филмови само 10 и се вртат што excel у пола од категориите, браво бе.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Предвидувања Оскари 2018

Picture

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(алт. The Shape of Water)

Director
Guillermo del Toro, The Shape of Water

Actor
Gary Oldman, Darkest Hour

Actress
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Supporting Actor
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(алт. Willem Dafoe, The Florida Project)

Supporting Actress
Alison Janney, I, Tonya

Original Screenplay
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
(алт. Get Out)

Adapted Screenplay
Call Me By Your Name

Cinematography
Blade Runner 2049

Costume Design
Phantom Thread
(aлт. The Shape of Water)

Film Editing
Baby Driver
(алт. Dunkirk)

Makeup and Hairstyling
Darkest Hour

Production Design
The Shape of Water

Score
The Shape of Water

Song
Remember Me, Coco
(алт. This Is Me, The Greatest Showman)

Sound Editing
Dunkirk

Sound Mixing
Dunkirk
(алт. Baby Driver)

Visual Effects
Blade Runner 2049
(алт. War for the Planet of the Apes)

Animated Feature
Coco

Најдобар филм е меѓу Three Billboards и The Shape of Water. Get Out би бил овогодинешниот Moonlight, ама нема многу поддршка од сите категории. Контроверзијата за Билбордите е околу Роквел и може заради тоа друг да му го земе Оскарот. Па и Пламер. Оригинално сценарио е единствена шанса за Get Out и сериозно може да грабне награда. Dunkirk слабо стои со награди, па не би ме изненадило и sound категориите да ги изгуби.

До следната недела ќе имам изгледано 7/9, па ќе ги оценам номинираните. The Post нема да стигнам да го изгледам, а Darkest Hour не ми се ни брза.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Не ми е мене ставот заради Lady Bird филмот. Тоа си е coming of age филмче, малку подпросечно, зашто сме гледале подобри. Може има феминизам и во него, но не е во преден план. Ставот ми е заради феминистичките кампањи во најфеминистичката година за да биде Грета номинирана mostly дека е жена, исто онака како што пред некоја година ментално не пореметија со #OscarsSoWhite кампањата.
I sto se desi koa ne poremetija so oscarssowhite?
Smenija neso od akademijata, nominiraa drugi crnci?

Ne znaci oti ako ima momentum segakazuvam deka radi toa e nominirana greta
Mozele nekoja golema faca, sto ke drnka za zenite celo vreme...
Koj faktor e Greta, debut i gluma u 2-3 semi poznati indi filmovi. Ne e nicij milenik.

Ne e okej toa da go mislis. Podobar debut ja ne sum gleal od zena.
A toa deka e podprosecno poso imalo bolje coming of age filmovi kazi si go sam sebe za Call me by Your Name
Ili ne funkcionira toa taka, nekoi argumenti samo za eden film mozat i .

:p
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
I sto se desi koa ne poremetija so oscarssowhite?
Smenija neso od akademijata, nominiraa drugi crnci?
Да, многу! Прво, на почетокот од 2016 година ги направија најголемите измени во Акедемијата од основањето до сега - одлучија дека треба да го зголемат бројот на членови за нешто над 2000, и сите тие да бидат црнци и жени, за да се зголемел диверзитетот. Исто така, со ограничувањето на членството од 10 години, и обновување или одземање на истото во зависност од тоа дали членот бил активен во филмската индустрија или не, одлучија да го исфрлат старото гласачко тело - пензионерите, и со тоа да отворат место за нови ликови, со малку „полиберален“ пристап. Еве ги резултатите од оваа мерка (година - број на номинирани црнци во шесте главни категории).

2007 - 1/30 (0 освојувачи на Оскар.)
2008 - 2/30 (0 освојувачи на Оскар. Двете номинирани за споредна женска улога)
2009 - 4/35 (1 освојувач на Оскар. Сите номинирани од 1 ист филм, Precious)
2010 - 0/35 (0 освојувачи на Оскар)
2011 - 3/33 (1 освојувач на Оскар)
2012 - 4/34 (0 освојувачи на Оскар)
2013 - 5/34 (2 освојувачи на Оскар - оваа година веројатно им е најдобра во филмската историја на црнците, ете, само таа е исклучок)
2014 - 1/33 (0 освојувачи на Оскар)
2015 - 0/33 (нормално, 0 освојувачи на Оскар)
2016 - 10/34 (3 освојувачи на Оскар)
2017 - 6/34

Ако сакаш ќе се вратам и наназад, уште повоочлива е разликата, ама мислам дека јасно се гледа и вака. Еве и во проценти:
2007-2015 - 20 од 297 номинирани се црнци, или 6,73% од вкупниот број номинирани
2016-2017 (или post-OscarSoWhite движењето) - 16 од 68 номинирани се црнци, или 23,53% од вкупниот број номинирани

Не бе, ништо не се смени! :cautious:

P.S. За жените невозможна е ваква статистика, они секако од старт имаат 10/33+ номинации секоја година.

Ne znaci oti ako ima momentum segakazuvam deka radi toa e nominirana greta
Mozele nekoja golema faca, sto ke drnka za zenite celo vreme...
Koj faktor e Greta, debut i gluma u 2-3 semi poznati indi filmovi. Ne e nicij milenik.
Пак: зборувам за кампањата која се водеше за неа и за кинематографката од Mudbound. Не ме терај сега да барам и статии.

Podobar debut ja ne sum gleal od zena.
И да е така, подобра од Мартин Мекдона, Дени Вилнев, Џо Рајт, Лука Гвадањино, па и Дарен Аронофски - НЕ БЕШЕ!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Да, многу! Прво, на почетокот од 2016 година ги направија најголемите измени во Акедемијата од основањето до сега - одлучија дека треба да го зголемат бројот на членови за нешто над 2000, и сите тие да бидат црнци и жени, за да се зголемел диверзитетот. Исто така, со ограничувањето на членството од 10 години, и обновување или одземање на истото во зависност од тоа дали членот бил активен во филмската индустрија или не, одлучија да го исфрлат старото гласачко тело - пензионерите, и со тоа да отворат место за нови ликови, со малку „полиберален“ пристап. Еве ги резултатите од оваа мерка (година - број на номинирани црнци во шесте главни категории).

2007 - 1/30 (0 освојувачи на Оскар.)
2008 - 2/30 (0 освојувачи на Оскар. Двете номинирани за споредна женска улога)
2009 - 4/35 (1 освојувач на Оскар. Сите номинирани од 1 ист филм, Precious)
2010 - 0/35 (0 освојувачи на Оскар)
2011 - 3/33 (1 освојувач на Оскар)
2012 - 4/34 (0 освојувачи на Оскар)
2013 - 5/34 (2 освојувачи на Оскар - оваа година веројатно им е најдобра во филмската историја на црнците, ете, само таа е исклучок)
2014 - 1/33 (0 освојувачи на Оскар)
2015 - 0/33 (нормално, 0 освојувачи на Оскар)
2016 - 10/34 (3 освојувачи на Оскар)
2017 - 6/34

Ако сакаш ќе се вратам и наназад, уште повоочлива е разликата, ама мислам дека јасно се гледа и вака. Еве и во проценти:
2007-2015 - 20 од 297 номинирани се црнци, или 6,73% од вкупниот број номинирани
2016-2017 (или post-OscarSoWhite движењето) - 16 од 68 номинирани се црнци, или 23,53% од вкупниот број номинирани

Не бе, ништо не се смени! :cautious:
pa neli oscars so white bese posle nominaciiite, taka da tehnicki taa godina ne smeni nisto

za ovaa menja samo malku ama ako zemes rasteckiot procent, moze isto ke bilo :|

И да е така, подобра од Мартин Мекдона, Дени Вилнев, Џо Рајт, Лука Гвадањино, па и Дарен Аронофски - НЕ БЕШЕ!
Eh... ako gledam taka site kategorii moze da gi ubies u poim. Zosto ne se bunis za glavnata nagrada eve, zarem nemase podobri filmovi spored tebe? Ako veke sporeduvame. Baska nekad talentot se gleda so moes da naprais so malku pari, bez faci kinomatograferi, muzicari, milioni i sto ne da ti go napraat filmot sovrsen. Reziranje e ipak.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
pa neli oscars so white bese posle nominaciiite, taka da tehnicki taa godina ne smeni nisto
Јануари 2016, беа објавени номинациите за 2015. Номинациите за 2016 се објавени во јануари 2017, не ми спинувај. :P
Eh... ako gledam taka site kategorii moze da gi ubies u poim. Zosto ne se bunis za glavnata nagrada eve, zarem nemase podobri filmovi spored tebe? Ako veke sporeduvame. Baska nekad talentot se gleda so moes da naprais so malku pari, bez faci kinomatograferi, muzicari, milioni i sto ne da ti go napraat filmot sovrsen. Reziranje e ipak.
Па и за таму имам. За секаде имам. Само што таму не видов толкаво гурање од феминистичкото лоби.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Имам впечаток дека чим Холивуд се занимава со вакви проблеми, преочигледно е дека квалитетот на самите филмови оди во надолна линија и допрва ништо чудно ако оној филмот што го гледаа во Idiocracy со мрдањето газови, да биде номиниран за оскар.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
@Zlatikevichius лајкот од мене е за тоа што мислиш дека the hurt locker е добар филм. :smirce: Инаку и со останатото се согласувам, иако не сум го гледал lady bird се уште.
Stari rani. Zamisli go pustis u ova vreme Hurt Locker. Ke go raspnat. Ili da mu predlozis nekoj poso mnogu ne go znaat. Im vikas ima 6 oskari, nominiran za 10 glej go...

Ke te raspnat. :D

@wot е го изгледа the disaster artist? прекрасна студија на човековата психа, а уште поинтересно за мене беше фактот што споредната улога ја глуми братот на џејмс франко, јебига не знаев дека му е брат овој.
Da go gledav. I ovaa e mozebi uste edna nepravda od akademijata i godinava. James i Dave zasluzuvaat nekakva nominacija. A ako akademijata funkcionirase po zasluga - definitivno ke dobijaa. Na mnogu eftin nacin me natera filmot da socuvstvuvam and i loved it! Ne znam kako bi im izgledal na nekoj sto go nema gledano The Room, ali mislam deka ne bese potrebna komparacijata na kraj, nie drugite gi znaeme site sceni na pamet. Odlicen film, megutoa mu odzimam pola zvezda radi globusite koa Franco ne mu dava zbor na Tommy, i posle doznavame so sakal samo da kaze... :(

 

Kajgana Shop

На врв Bottom