5X филмски предизвик v.2/2018

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Old Yeller
Ко мал се сеќавам само на кучето и дека на крај ќе мора да го убијат.. Јелер :(

Мене ми се свиѓаше, како за семеен филм си беше супер и позитивен и стварно неам некои посериозни забелешки. Кучето алал му вера, и глума и тепачки со други животни.. очигледно реални беа тепачките само не знам као ги контролирале.
7,5/10

Oscar
Овој не баш. Класична скрубол комедија со просечна изведба. Сталоне по мене не го биваше у улогава да менаџира хаос од секаков вид, па и другиве не ми беа нешо посебно мада тоа поише е вклопување во сивилото ко шо викаат на пренос од тимски спортови. Единствена светла точка учителот за правилен изговор, многу смешна фаца ми е


Имаше и по некоја смешна реплика али и доста утнати за мој вкус. Од добрите оваа:
Snaps: Now take Louie 'The Lug' McGurk. He died tragically at 25.
Anthony: I'm twenty five. What happened?
Aldo: Somebody stepped on his fingers.
Anthony: And that killed him?
Aldo: He was hanging from a window ledge of the Edison Hotel at the time.

Филмов е праен по пример од 30-40ите скрубол комедии, и да беше у тоа време напраен со тогашните режисери сценаристи и глумци ќе имаше потенцијал за јака комедија. Вака само 5,5/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Злате и јас сум 5/5 си го завршив предизвикот. Кој предложува нареден месец?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Bedknobs and Broomsticks

Предобар филм! 90s Корвус ко ништо 10/10 ќе му дадеше, оваа сега нешто пониско зашто се разлоши со годините. Не знам дали го сакам зашто ми беше омилен од детството или леџит си е добар. Пробав со возрасни очи да го гледам сега после толку години, и искрено ми беше доста забавен, дефинитвно и на моите деца ќе им го пуштам кога ќе дојде време, ептен е тапа да се расте без филмов. Не ми е гледан Попинс, иако прочитав доста паралели, крај краева и од истиот режисер е сниман, ама имам чувство дека Попинс е на далеку повисоко ниво од овој и греота е да му се крати на овој на сметка на другиот. Песните одлични и доста певливи, секвенцата на Набумбу го прави филмов уникатен и му дава посебен шарм. Портобело Роуд ептен ме потсеќаше на Diagon Alley од Хари Потер. Многу невина фантазија е филмов, баш за деца. Освен крајот, хаха, памтам кога бев дете и ја гледав сцената со оклопиве како се тепаат со германците, екчуали мислев дека вештеркава ги има повикано духовите на некогашната Британска армија да се тепаат со нацистиве, а не дека тоа се самите оклопи под магија. Ама одличен филм бе! Ептен enjoyable! Селово го бранеа пар старци бе, каков суптилен хумор е тоа!

Инаку уште си ја пеам,
Portobello road, Portobello road
Street where the riches of ages are stowed.
Anything and everything a chap can unload
Is sold off the barrow in Portobello road.
Youll find what you want in the Portobello road.



7-8/10 easily бе! :love:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Flight of the navigator

Првпат го глеав така да немаше помош од носталгија. Иако ми беше супер гледлив сепак крајот ми го извади филмов. Детево си беше добро и го држеше филмов, смешна сцена ми беше коа беше со Сара Паркер Џесика и коа се споредуваше што било пред 8 години, а што во моментот.
Сај фај делот не го спомнуем зашо не му беше тоа поентата на филмот.
Севкупно, убавко семејно филмче.. 7/10

17917183_10210592076133154_4216911775664268611_o.jpg
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Old Yeller

Уште еден филм од детството. Браво за Роберт Стивенсон, од кого гледаме втор филм во предизвиков, и заедно со Попинс, ги има снимено најкултните детски филмови. Мило ми е што сите сме израснале со него ако ништо друго, ама во секој случај се гледа дека човеков знае како да комунира со деца и да го снима тоа што сакаат да го гледаат.
Having that said, Old Yeller е филм за некоја помината генерација. Јас го гледав и го сакав како мала, ама имам чувство дека не би го пуштала на мои или било кои други деца, едноставно мислам дека му е поминато времето и можеби ние сме последната генерација на која што филмов имал некаков импакт. Не толку затоашто е лош, колку што е заради тоа што има многу подобри кои би ги пуштала на деца.
Не ми беше многу интересен ни мене сега, ликовите се likable, пораката е убава, глумата исто, особено на песов, ама филмот беше премногу...... село.
Pupper-от на крај беше кјутиш.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.736
Поени од реакции
33.413
Childhood Movies еден ден пред крајот на темата:

@Zlatikevichius - 5/5
@Anon - 5/5
@Corvus - 3/5 (извини ако испуштив некој, ме бива за тоа, ама три пати прелистав, немаше четврт)
@grande-juve - 3/5
@moongoses - 0/5
@wot - 0/5

Ајде, дружино, соберете сила, стиснете заби, не боли да се вратите во детството.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Немаш испуштено, ме мрзи рецензија да напишам.
Неинспиративен период некако ме фати и ич не ми се пишува.
Ќе гледам до утре вечер да имам напишано и за двата.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Bedknobs and Broomsticks
Само што го изгледав. После цел ден возење и работа до Битола и назад, успеа уште од одма филмов да ме расположи и внесе во тој негов магичен и невин свет.
Потсетуваше на Мери Попинс, имаше неколку од истите глумци, режисерот, Волт Дизни, како и браќава шо ги пишуеле песните.. така да не е ни чудно шо ми се свиѓаше. Едино крајот со германциве беше раздолжен и изгуби малце од темпото али добро.
Најмногу ми се свиѓаа сцените коа се комбинираше со анимација, а врвот ми беше фудбалот :pos:
Исто убав дел ми беше на уличниот пазар.
Децава си беа таман, а Вештерката и Магионичарот харизматични.
Убав саундтрак, а како дефинитивен хит број 1:

Супер филмче, 8/10

The Indian in the Cupboard
Овој го имав неколку пати начекувано ко мал и го сакав, ама сеа освен носталгија не предизвика некои други емоции. Гледлив, интересничок, добри ефекти, со тука таму некој Toy Story шмек, али немаше некако димамика плус и слаба глума од децата. 6/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Airborne

Ае па додека го чекам овој Дино за да глеаме Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest ќе начкртам некоја реченица тука за филмов, прашање е колку тоа ќе изгледа на рецензија, а колку на 4chan пост ама то е сеа.

Идеме. Филмов прв пат го глеам, и не е од моето детство. А и малку дискутабилно е што Анон рачуна како филмови од детство, овој како поеќе 90s тин акција/авантура/комедија барем по тоа што вика Летер, не личи баш на филм што е за децата што гледаат рецимо Беднобс енд Брумстикс и Летот на Навигаторот, ама добро нема врска тоа сега. Филмов не е лош, не ни добар, ама има многу изразен нискобуџетен третокласен вајб. Парадоксално е малку што глумата е очајна, ама ликовите се интересни. Се разбира дека се напишани еднодимензионално па имаме були, што е само були, калаштури што се само калаштури, ауткаст што е само ауткаст, љубовен интерес на протагонистот што по формула е симпатична женска, меѓутоа не нападна со својата убавина и по уште поизразена формула - самостојна лоунерка што се издвојува од сите останати женски во школото по..... ништо. Искрено филмов не се издвојува по нешто, би можела дури и да кажам дека е испод просек за жанрот, иако овој жанр и не е многу популарен зашто во раните 00ти беше експресно заменет со тин комедии кои имаа далеку поголем успех од овој ни ваму - ни таму жанр.

После вака, солидно плукање.... сепак ќе кажам дека филмот не беше лајк... ужасен. Гледлив беше, не дека ќе добиете или изгубите нешто посебно ако го гледате или не го гледате. Има симпатични моменти, има некоја минимална хемија помеѓу Мичел и Ники, Вајли исто така е екстремно интересен лик и многу ме потсеќа на некој што го знам ирл ама I can't put my finger on it. Многу необработени беа насилниците, некако ептен пластични беа и на моменти се прашував зошто го прават тоа што го прават, ко ептен нереални плитки ликови, не дека другиве имаа некаква длабочина или made sense, ама тие бандите па уште помалку. Морам да спомнам дека филмов има многу строга ромком структура, се надевам ќе почнат да го исфрлаат тоа у новиве филмови искрено зашто почна да ме нервира таа наративност, ама сакам ромкоми и некако ми ги уништуваат филмовите со тоа, ама ајде тоа за друга прилика ќе го оставиме, сега офтопик отидов.

Кулминативната сцена, искрено можеше да биде многу подобра, не беше проблем толку што беше леџит предолга, ама музиката у позадина што се занесуваше дека е у Хичкок филм, а не во третокласен тин „ромком“ беше катастрофа. Сцената имаше динамика за некој опак хаус ремикс на Sinnerman да оди во позадина, или било каква друга мелодија со некој побрз ритам што ќе одговара со сцената и дејството наместо...... што и да беше тоа суспенс музиката што одеше додека деца грајндаа по гелендери, мислам... да ви кажам ми идеше у позадина да си пуштам музика од јутуб за да ме внесе сцената подобро, зашто како таква не беше ептен лоша, ама и фалеше соодветен звучен ефект.

Ај да привршувам, 6/10
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.736
Поени од реакции
33.413
Завршивме со турнејата низ детството, убаво беше, ама кратко траеше. Еве кој колку пати се врати назад:

@Zlatikevichius - 5/5
@Anon - 5/5
@grande-juve - 5/5
@Corvus - 4/5
@moongoses - 0/5
@wot - 0/5

Следен предложувам тема јас. Знам дека ова ќе биде еден многу непопуларен избор, и дека сите ќе почнете да негодувате, ама што да ви правам, тоа е поентата на темава, да гледате филмови кои инаку никогаш не би ги гледале. Значи, да не должам многу, туку одма дамла да ве мавне ко ќе прочитате: за месец април јас ви избрав:

LESBIAN, GAY, BISEXUAL AND TRANSSEXUAL MOVIES

А избраните филмови се (најгејски што можеа да бидат, намерно!):

1. GOING DOWN TO LA LA LAND (дека и насловот погејски не можеше да биде)
1.jpg

2. FROM BEGINNING TO END
2.jpg

3.HOLDING TREVOR
3.jpg

4. LIKE A BROTHER
4.jpg

5.GRANDE ECOLE
5.jpg

Ова се петте задолжителни. Ако сакате, можете да ги смените последните 2 со некој од овие 3:

6. PIT STOP
6.jpg

7. AMPHETAMINE
9.jpg

8. SOLO
10.jpg

Се надевам ќе уживате! :pusigo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom