5X филмски предизвик v.2/2018

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Шарада

Таман филмче од сите аспекти. Трилер мистеријата сосе(кајзер) пресвртите не треба да се сфаќа до толку озбилно зашто и филмот не беше до толку озбилен, иако мене ми завршија работа. Ром-ком делот тешко дека може да се утне со искусни лисци како Одри и Грант(најзакон ми беа коа си се смееја со ха, ха, ха), плус и солидно сценарио. Исто и споредните ликови беа интересни. Севкупно супер филгуд филмче со за мене погодена доза на авантура, мистерија, комедија и романса, и си ја задржува 8цата.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Првата романтична комедија се вика It Happened One Night со Кларк Гејбл и Клодет Колберт во главни улоги и режија на Френк Капра, снимен е 1934та и неам идеја од кај ти е оваа информација за Роман Холидеј :D
Да де, дека Лубич само хорори снимаше :)

А зошто е во наводници промовира?
Да не случајно не промовира?
Да не случајно не била оваа онаа на која се угледуваат, сакале да се угледуваат или им вродила желба за да се угледуваат милиони жени?
Мислиш дека ова не влијае на луѓето?
Пак погрешно си ја разбрал пораката на филмот :) Ама до филмот е. И други така го разбрале и се што им останало во сеќавање е дека жените треба да си најдат маж кој што ќе им овозможи редовно да пазарат у Тифани. :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Пак погрешно си ја разбрал пораката на филмот :) Ама до филмот е.
Пораката можеби е „љубовта победува“ но ПРЕМАЛКУ е некако нагласена.
Јас сум скоро целосно сигурен дека ОДЛУКИТЕ и РАЗМИСЛУВАЊАТА на Одри во филмов ПРЕМНОГУ влијаеле на жените низ цел свет што го гледале филмов.
Кажи ми, што мислиш дека просечна жена заклучува од филмов?
Ама не Корвус, она не е просечна, просечна жена во Америка што го гледала филмов у тоа време, како мислиш дека реагирала на филмов?
Јас сум убеден дека Одри во филмов, просечната жена ја смета за невиден херој.
И дека токму поради филмов ќе си наоѓа оправдувања за одлуките во животот.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Па пишав во претходниот пост, се согласувам со тебе дека вистинската порака не доаѓа до израз, а запаметено останува целокупното размазено однесување на Холи Голајтли.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Па пишав во претходниот пост, се согласувам со тебе дека вистинската порака не доаѓа до израз, а запаметено останува целокупното размазено однесување на Холи Голајтли.
Не те дочитав.
Го знаеш атеншн спенот на нас младите во 2018.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ало бе, нема време анон да дочитува постови, шовие? Обврски.

Total Eclipse

Првиот пат кога го пуштив ми цркна полначот :(
И после ми го кочеше цел предизвик пошто не ми се пушташе да го догледам, го догледав единствено ради гранде инаку ќе си го ротирав, ама па и јас го заебав гранде да го глеа, така што гранде извини и факју. Е сеа, не знам како да го рецензирам филмов без да го навредам Злате некако, Злате извини унапред што ќе го исхејтам ептен. Ко. ЕПТЕН. лош. филм. Не сакам да ги хејтам глумциве пошто си изглумија супер, ама ликовите нивни толку одвратни, толку одбивни, толку да ти се одмили цела поетска фела и човештвото воопшто. Овој филм беше таква одвратна анти-реклама на авториве, што неколку пати додека го глеав се заколнав дека нема еден стих да прочитам ниту од Рембо ниту од Верлејн. Иако веројатно некогаш во текот на животот ќе си ја погазам залетвата, ама да не навлегувам сега во тоа. Двајцата беа многу лоши луѓе, ко леџитиметли лоши луѓе беа што ги биваше само да ги повредуваат луѓето што ги сакаат. Себични, злобни, егоцентрични. Не разбирам јас уствари кој дал дозвола да се прикажат овие двајца поети во светлото во коешто се прикажани, и зошто им е направена таква антиреклама. Не беше воопшто покажан некаков внатрешен конфликт во двајцата, барем малку да се оправдаат лошите работи што ги прават, па да си речеш Океј, лоши се луѓево ама еве и тие не знаат што прават, и нив им е тешко, не се лоши луѓе од што сакаат туку од што не знаат подобро, ама ноуп, pure villainy :')
Криво ми е што прв пат во животот со Рембо и Верлејн се сретнав преку филмот, зашто и да прочитам нешто од нив некогаш првото што ќе ми дојде на ум ќе биде сликата за нив од филмот, а јас сум толку против неоснована, ничим изазвана садистичка злоба што многу тешко дека некогаш и ќе го ценам тоа што имаат да го кажат.

4/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.820
Поени од реакции
33.700
Е сеа, не знам како да го рецензирам филмов без да го навредам Злате некако, Злате извини унапред што ќе го исхејтам ептен. Ко. ЕПТЕН. лош. филм.
Е де де. Па и јас го хејтав. (y)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Сабрина

Високо квалитено скокцан филм од Били Вајлдер, многу убаво снимен. Секој жанр си беше искористен колку што треба и со мерка, од хуморот на чело со татково, озбилните моменти и романсата. Супер глума и хемија, динамично сценарио кое и го држеше свеж филмот од почеток до крај, и ептен погоден саундтрак.
Одри стандардно си блескаше, Боги и Холден рутинирано :D , споредните ликови супер.. никаква замерка, си ја задржува јаката 8ца.


Roman Holiday

Овде се изненадив. Го имав гледано пред 7-8 години, се сеќавам доста добар ми беше, ама не очекуев дека уморен после работа на реприза ќе ме погоди во сите точки и ќе ми делува толку нов и свеж и толку совршен.

Прво, преубава разгледница од Рим, како да си таму.
Второ, исто како и Сабрина, високо квалитетен во сите аспекти без слаба точка, и не за џабе зашто уште еден генијалец е позади камерата, Вилијам Вајлер.
Трето, преовладува фил гуд чувство и може да се гледа со секој и у секое време. Плус максимално внесува и во еден здив го изгледав.
Четврто, хемија од највисоко ниво меѓу Одри и Грегори Пек, клучна за вакви филмови.. ама и прејака глума на двајцава, уживање беше да се гледаат. И другаров фотограф шо им се меткаше не декуваше дека смета, искористен на вистински начин. Одри нормално визуелно беспрекорна за гледање и тука.
Петто, скоро секоја сцена впечатлива и приказна сама за себе, од комични до меланхолични до слатки до тажни, ама се' склопено во совршена целина. Ептен се смеев кога фотографов им дојде на кафе и Грегори Пек три пати го потураше со кафе и го превртуеше од столица.
Ама врв ми е преубавиот крај кој ми предизвика кнедли.. толку набој и толку многу беше кажано и се' тоа со минимално зборење.
Затоа и добива 5 од 5. По мене лектира за романтична комедија, ако нема хепи енд, пак си има бјутифул енд. Од вчера ми е нов омилен филм со Одри.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.820
Поени од реакции
33.700
Којзнае како сум избројал пак. исправете ме ако грешам, ми стана навика:

@Zlatikevichius - 5/5
@Хоуп - 7/5
@Anon - 4/5
@grande-juve - 4/5
@moongoses - 3/5
@Corvus - ???/5
@wot - 0/5

И ставајте некакви ознаки кој филм од предизвикот ви е бе, очи ми испаднаа вака, и пак на крај јас крив. :(

@grande-juve - Ти можеш да почнеш, вечерва, утре, кога сакаш. ;)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Гранде ти почни па јас ќе ти упаднам, не можам да пишувам од кај комшиите :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290

„Добра работа заврши, сега јас сум на ред“

Јулска 5х тема: еден од најголемите, БИЛИ ВАЈЛДЕР

I have ten commandments. The first nine are, thou shalt not bore. The tenth is, thou shalt have right of final cut.

Првите 3 негледани се задолжителни(зависи од секој посебно и се иде од горе надоле по листава), за другите 2 слободен е изборот

Witness for the Prosecution (1957) драма


Sunset Boulevard (1950) ноар


Some Like It Hot (1959) комедија


Ace in the Hole (1951) ноар драма


The Lost Weekend (1945) драма ноар


Avanti! (1972) ромком


The Fortune Cookie (1966) комедија


Stalag 17 (1953) драма комедија


One, Two, Three (1961) комедија


The Private Life of Sherlock Holmes (1970) мистерија


A Foreign Affair (1948) драма ромком


The Major and the Minor (1942) ромком


The Front Page (1974) комедија


The Seven Year Itch (1955) комедија



Имајте убав Јули Вајлдер месец[DOUBLEPOST=1530355395][/DOUBLEPOST]И пишете ги листите, мене еден не ми е гледан, а планирам уште 6 да изгледам
The Front Page
The Lost Weekend
Sunset Boulevard
Avanti
Stalag 17
Witness for the prosecution
The seven year itch
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.820
Поени од реакции
33.700

„Добра работа заврши, сега јас сум на ред“

Јулска 5х тема: еден од најголемите, БИЛИ ВАЈЛДЕР

I have ten commandments. The first nine are, thou shalt not bore. The tenth is, thou shalt have right of final cut.

Првите 3 негледани се задолжителни(зависи од секој посебно и се иде од горе надоле по листава), за другите 2 слободен е изборот

Witness for the Prosecution (1957) драма


Sunset Boulevard (1950) ноар


Some Like It Hot (1959) комедија


Ace in the Hole (1951) ноар драма


The Lost Weekend (1945) драма ноар


Avanti! (1972) ромком


The Fortune Cookie (1966) комедија


Stalag 17 (1953) драма комедија


One, Two, Three (1961) комедија


The Private Life of Sherlock Holmes (1970) мистерија


A Foreign Affair (1948) драма ромком


The Major and the Minor (1942) ромком


The Front Page (1974) комедија


The Seven Year Itch (1955) комедија



Имајте убав Јули Вајлдер месец[DOUBLEPOST=1530355395][/DOUBLEPOST]И пишете ги листите, мене еден не ми е гледан, а планирам уште 6 да изгледам
The Front Page
The Lost Weekend
Sunset Boulevard
Avanti
Stalag 17
Witness for the prosecution
The seven year itch
А кај ти е The Apartment? Мене тој не ми е гледан.

Инаку имам 4 филма од Вајлдер изгледано. Еден имавме во клубот, еден минатиот месец во предизвикот + Double Indemnity и Witness for the Prosecution. Последниот сега скоро, па така, овојпат ќе го скокнам.

Ако одам по редослед, моите 5 би биле:
Sunset Boulevard (1950)
Some Like It Hot (1959)
Ace in the Hole (1951)
The Lost Weekend (1945)
Avanti! (1972)

А ако може да го вметнам The Apartment, тогаш последниот би отпаднал.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
А кај ти е The Apartment? Мене тој не ми е гледан.

Инаку имам 4 филма од Вајлдер изгледано. Еден имавме во клубот, еден минатиот месец во предизвикот + Double Indemnity и Witness for the Prosecution. Последниот сега скоро, па така, овојпат ќе го скокнам.

Ако одам по редослед, моите 5 би биле:
Sunset Boulevard (1950)
Some Like It Hot (1959)
Ace in the Hole (1951)
The Lost Weekend (1945)
Avanti! (1972)

А ако може да го вметнам The Apartment, тогаш последниот би отпаднал.
Апартмент не го стаив зашо боље е да се чува за божиќниот период, веруј. Али мене не ми мења ништо така да ако сакаш ќе каеш и ќе го допишеме

Иначе по редослед си одиш само за првите три филма од листата што не ти се гледани, другите 2 било кои може да бидат од листата
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.460
Поени од реакции
9.374
Пак сите гледани ми се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom