30 Day Book Challenge

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Day 11 - A book that makes you happy

1652116683786.png

Замоци на гневот - Алесандро Барико

и скоро секој роман од Барико. Човеков е маестрален! Најдобриот жив автор денес.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ден #16 омилен љубиќ/романса.... хммм... на толку прочитани книги од Николас Спаркс и Даниела Стил, сепак се свртувам на Ремарк, поточно на неговата Триумфална капија. Неговото вметнување на „љубовниот“ фактор проткаен со романтичен фатализам, досега никаде го немам сретнато. И затоа ми е еден од најомилените автори икад.
Ден #17 Омилен класик... Погоре веќе е споменета Источно од рајот (по мене книга што мора секој да ја прочита), па затоа ќе ја спомнам другата coming of age (малку подоцна напишана) Да се убие птицата подбивница од Харпер Ли. Истотака задолжително четиво.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Bev na odmor nedela dena, pa da nadoknaduvame poleka

Ден #10...an acclaimed book I dislikе

Grit - Angela Duckworth

Ima premnogu jaki review, i valjda e nekoj bestseller, ama ic ne mi se dopadna.
Od kniga so naslov "Grit" ocekuvam mnogu povekje, nekako sodrzinata i naslovot ne mi se kompatibilni.

Ден #11...Book that makes you happy
Come on :D
Grofot od Monte Kristo
Da ne vi pravam spojleri (posto site kje ja procitate posle temava) - pravdata pobeduva :cool:

Ден #12...Book that makes you sad
Nema nekoja posebno, ama aj da ne ostavame prazno i tuka, neka bide "Kolibata na Cico Tom"
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Day 12 - A book that makes you sad

1652121125885.png

Колибата на чичо Том - Хариет Бичер Стоу

И ова е книга од детството, ама уште паметам со каква тага ја читав.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ден #18...a favorite scifi book

"Франкенштајн" од Мери Шели

Книга за визионерството, љубовта и загубата. Книга за раѓањето и смртта.
Има и автобиографски елементи во самата книга, осаменоста и самоизолацијата, каде Шели се поистоветува со "чудовиштето".

Дап, Франкенштајн е научникот, а не "чудовиштето". :noze:

680_10_26_12__29__6_2012Frankenstein.jpg
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Day 18 - A favorite scifi book

Сите животни се еднакви, ама сепак некои се поеднакви од останатите

1652184820438.png
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Фармата и Фаренхајт повеќе би ги ставил како дистопии, отколку како Sci-Fi романи, но небитно. И двата се топ, па колку сака Вот нека хејта.
Кај мене 18ката оди директно на I, Robot серијалот но само првата книга, јер само дотука имам стигнато. Одлична, како и да е.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Day 13 - A book that makes you laugh

1652198457936.png

Храпешко - Ермис Лафазановски

Една преубава сатира на она што го живееме и денес. На моменти сум се смеел на глас ко луд. Генијално дело! Еден од најдобрите наши романи од последните 20 години.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.778
Поени од реакции
33.560
Day 14 - A book that makes you cry

1652198614146.png

Никогаш не оставај ме - Казуо Ишигуро

Мислам, ова е веќе општопознато и општоприфатено. И да не пишев ништо, се подразбира. Факт кој стои рамо до рамо до „сонцето изгрева на исток“. :pos:

Day 15 - One of the first books you remember really liking

1652205100541.png

Приказни по телефон - Џани Родари

Ми беше лектира во второ или трето одделение, уште го помнам времето кога ја читав. Тоа е едно од моите први сеќавања за книгите. Секако, ги сакав и Зоки Поки, Зајче безопавче од Куноски, Грдото пајче од Андерсен и еден куп други кои веројатно ги имав прочитано и пред Приказни по телефон. Само оваа некако како да беше отскочна даска за уште повеќе и со уште поголема љубов да читам.

Уште памтам некои од расказите. :love:
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Day 13 - A book that makes you laugh
The 5AM Club - Robin Sharma
Motiviracka kniga, ama so dosta smesni/sarkasticni momenti vo nea.
Nemav bas nekoja druga ideja za ovaa kategorija.

Day 14 - A book that makes you cry
We don't do those things here :D Dalje

Day 15 - One of the first books you remember really liking
Prikazni od Seherezada, ili nesto slicno.
Bledo mi stoi vo memorija, kniga so kafena korica, ne sum siguren dali beshe samo "Ali baba i 40 razbojnici" naslovot,
ili imase povekje prikazni vo knigata. Uste od mal, umot mi bese kon skrieni bogatstva :cool:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ден 19 - книга чија прикаска се уште ми се врти во глава. Во последно време, многу ретко ги паметам приказните колку год тие биле добри. Нешто што се уште ми се врти низ главата, а не сум го препрочитувал за да се потсетам е минисеријалот 1Q84 од Мураками. Сценариото каде главниот лик седи кај лулашките, посебно длабоко ми се има врежано во сеќавањата.
Ај јеби га форумот вчера беше неактивен па ќе продолжам со денешниов ден - 20. Книга која не ич не ми се допадна но ете, ја истерав до самиот крај. The buried giant - Kazuo Ishiguro. Се мислев меѓу овој храбар потег на јапонскиот автор или цела плејада на оној бразилецон што штанца „смисао живота“ книвчиња, па се одлучив за првово. Крајно ме изиритира неговата претенциозност тука да настапи како некаков си „Шекспир“. А го обожавам човекот, стварно онака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom