21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Anti Spam Master

Anti Spam Master
Член од
22 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
1
@*phoenix* нема тоа врска што зборуваш ти.
Андромеда е вистинска тоа биди сигурен ама за положбата не знам не сум астроном па да ја видам да ја пресметам итн.
ќе се судрат нашава галаксија и Андромеда т.е Андромеда ќе ја в шмука нашава галаксија поради големиот број на црни дупки што го има таа галаксија.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не реков дека е лажна.Туку зборувам за временска разлика.Ние не ја гледаме Андромеда во сегашно време,туку ја гледаме Андромеда пред 2.5 милиони години.Таа светлина патува толку време од Андромеда до овде.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
@*phoenix* нема тоа врска што зборуваш ти.
Андромеда е вистинска тоа биди сигурен ама за положбата не знам не сум астроном па да ја видам да ја пресметам итн.
ќе се судрат нашава галаксија и Андромеда т.е Андромеда ќе ја в шмука нашава галаксија поради големиот број на црни дупки што го има таа галаксија.
Наводно тука се гледала Нибиру и затоа била затемнета сликата и е само црно ништо друго нема. Оди на Google Earth одбери ја функцијата Sky и пиши ги следниве координати: -6.271119°, -91.601254° ( заедно со запирката ) За оние кои немаат Google Earth или незнаат како да го направат ова погоре еве ви слика за да не се мачите.

 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
И на колкава далечина е од Земјата?Ова тотално нема блага врска се некој си праве филмчиња и си лече комплекси со тоа што крева паника.Али толку му сече кој ги терал да не одат средно?:toe:

A што пак ли кријат тука:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не реков дека е лажна.Туку зборувам за временска разлика.Ние не ја гледаме Андромеда во сегашно време,туку ја гледаме Андромеда пред 2.5 милиони години.Таа светлина патува толку време од Андромеда до овде.
Точно гледаме одраз стар доооолго време ..

@*phoenix* нема тоа врска што зборуваш ти.
Андромеда е вистинска тоа биди сигурен ама за положбата не знам не сум астроном па да ја видам да ја пресметам итн.
ќе се судрат нашава галаксија и Андромеда т.е Андромеда ќе ја в шмука нашава галаксија поради големиот број на црни дупки што го има таа галаксија.
не оти има многу црни дупки ... Туку АКО се деси тоа .. можно е да се изместат патеките на планеите на сончевиот систем поради јачината на гравитацијата на Андромеда системот и нејзините тела ... нешто како реакција на валентните електрони помеѓу два атома ...
 
Член од
19 август 2008
Мислења
58
Поени од реакции
1
Eve nekolku dokumentarki sto barem za mene bea premnogu dobri da ubijam 2-3 saaati i da naucam nesto :) Gledajte gi po red za da svatite otprilika sto se zboruva

Sporeduvanje na zvezdite, Iskreno malce se naeziv od goleminve dali preteruvaat ne se znae :)

http://www.youtube.com/user/SpaceRip#p/u/0/YPjXxKpM4DM
Potencijalna planeta za kolonizacija ?

Gledajte go ova ke vidite samo kolku opasnosti demneat vo vselenata radijacii, meteori, asteroidi, crni dupki...bog znae uste so nema

http://www.youtube.com/user/SpaceRip#p/u/1/KCADH3x56eE
Najgolemite crni dupki vo nasata galaksija i potencijalnata opasnost od niv

Najgolemite Crni dupki vo celata vselena ne samo nasata galaksija mlecen pat i sto se tie ustvari kako nastanale i dali mozat da bidat unisteni

Sto e toa vreme :) prilicno interesno

Kolku e golema vselenata i toa do sea samo otkrieniot del uste kolku ima..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.761
Сигурен?Андромеда е оддалечена 2.5 милиони светлосни години од нашата галаксија.Значи положбата на Андромеда која ние ја гледаме сега е иста од таа што била пред 2.5 милиони години.Сега воопшто незнаеме дали постои.
Според оваа твојава теорија сите астрономски откритија паѓаат во вода...:):):)

Не, значи Андромеда е галаксија која се гледа и со голо око, човекот знае за неа од кога знае за себеси (или така нешто:)), но во последните децении, нели со усовршувањето на технологијата е утврдено во која насока се движи и Андромеда и нашата галаксија и многу други, и со голема сигурност (би рекол 100% сигурност) се знае дека во иднина за милиони години нашата галаксија и Андромеда ќе се судрат.

Не реков дека е лажна.Туку зборувам за временска разлика.Ние не ја гледаме Андромеда во сегашно време,туку ја гледаме Андромеда пред 2.5 милиони години.Таа светлина патува толку време од Андромеда до овде.
Како што пишав погоре, нејзиното движење е набљудувано повеќе децении, така да со сигурност е утврдено дека ќе се судрат. И за тие милиони години што ќе поминат ниту едно друго тело нема да и ја смени траекторијата, затоа што исто така е утврдено дека нема такво тело во близина.

Не сум многу упатен во астрономијата па затоа ако може некој да ми разјасни некои работи.
Можеби Human.

Со оглед на тоа што барем половината од ѕвездените системи се двојни ѕвезди не гледам зошто нашето сонце би немало придружник.
Што ако Нибиру воопшто не е планета туку втора ѕвезда.
Дали ако таа ѕвезда е brown dwarf ќе биде видлива за телескопите и за кои телескопи.
Колкава е температурата на таквата ѕвезда?
Сретнав податок дека е активен телескоп кој работи на само еден степен над апсолутната нула. Зошто е потребна толку ниска температура.
Што ако само еден два или три телескопи се способни да ја приметат Нибиру но луѓето кои стојат позади нив немаат интерес тоа да го соопштат.
Значи вака, за кафеавите џуџиња.
Кафеавото џуџе може да се рече дека преставува нешто помеѓу ѕвезда и планета. Кафеавите џуџиња (постојат и бели, али за нив на друга тема...) се неуспешни ѕвезди, т.е. кога настанувале, немало доволно материјал (материјал кој веќе го "зела" ѕвезда во близина), а со тоа не настанала доволно висока температура за да отпочне фузија во кафеавото џуџе како кај нормалните ѕвезди. Но, во јадрото на кафеавото џуџе постои фузија која не е доволна за истото да "засвети" како нормална ѕвезда. Интересно е тоа што се претпоставува дека постојат двапати повеќе кафеави џуџиња, отколку ѕвезди.
Уствари, еве и една добра статија за кафеавите џуџиња.

Е сега дали наводната Нибиру е кафеаво џуџе или планета:
Постојат две (колку што знам) теории, дека Нибиру орбитира околу нашето сонце по многу издолжена (елиптична) орбита и дека еден круг прави за 3 600 години. (докажано е дека постојат такви тела, но уште не е докажано дали тие тела можат да достигнат големина поголема од Јупитер). Во оваа теорија би можело да се тврди дека Нибиру е кафеаво џуџе или нешто слично на него.
Другата теорија е дека Нибиру кружи околу неутронска ѕвезда, околу која исто така кружат повеќе помали планети. Значи според оваа теорија Нибиру е дел од друг систем.
Сепак сето тоа се само теории и додека не бидат докажани (2012:vozbud:) тоа и ќе останат.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.440
Поени од реакции
22.051
Како со самите себе????? Па ако останат во многу помал број од сега шо сме 7 милијарди, многу полесно се владее, плус ке останат најбогатите :)))))) а и најсреќните


Сигурен сум дека би останеле помалку од десет милиони ...Неколку милијарди ке загинат од поплави земјотреси итн..Другите од глад и од разни болести..Така да сигурен сум дека ке владеат самите со себе..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.761
Наводно тука се гледала Нибиру и затоа била затемнета сликата и е само црно ништо друго нема. Оди на Google Earth одбери ја функцијата Sky и пиши ги следниве координати: -6.271119°, -91.601254° ( заедно со запирката ) За оние кои немаат Google Earth или незнаат како да го направат ова погоре еве ви слика за да не се мачите.

Е па јебига, сигурно има нешто што не треба да го знаат сите...

Сигурен сум дека би останеле помалку од десет милиони ...Неколку милијарди ке загинат од поплави земјотреси итн..Другите од глад и од разни болести..Така да сигурен сум дека ке владеат самите со себе..
Ма не....кога веќе би се случила таква катастрофа со земјотреси, вулкани предизвикани заради поминувањето на друго масивно тело близу Земјата, би требало да преживеат барем 1/4 од жителите на Земјата...
 
Член од
11 март 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
Сум слушнал дека во 2012 година нешто ке се случело на планетава земја со што сите луѓе ке изумреле но искрено јас не верувам многу во вакви работи...поточно воопшто не верувам, така да што е пишано ке си помине :wink:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Е па јебига, сигурно има нешто што не треба да го знаат сите...



Ма не....кога веќе би се случила таква катастрофа со земјотреси, вулкани предизвикани заради поминувањето на друго масивно тело близу Земјата, би требало да преживеат барем 1/4 од жителите на Земјата...
ЛЕ ЛЕ ЛЕ која констатација ,абе шо да ви кажам овој ќе го биде може и самите читатели да потврдат а од такви демагози светот и МАКЕДОНИЈА е преплавена па изгледа за тоа и човештвото дојде до такво дереџе.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Наводно тука се гледала Нибиру и затоа била затемнета сликата и е само црно ништо друго нема. Оди на Google Earth одбери ја функцијата Sky и пиши ги следниве координати: -6.271119°, -91.601254° ( заедно со запирката ) За оние кои немаат Google Earth или незнаат како да го направат ова погоре еве ви слика за да не се мачите.

зошто мора да значи дека тоа е Нибуру ?
плус.... ма не е ваљда нубуру толку голем колку овој затемнет дел... можеле да ја тргнат само таа точка и ништооо ....
тоа може да е некоја програмерска грешка, можеби има некоја црна дупка или пак некој друг темен објект/и сто попречуваат ова...... како ја видовте баш Нибуру таму..... + па не се зафркавајте луѓе ако се наоѓа на таа оддалеченост тоа е на другиот крај на Млечниот пат бе.....
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Сум слушнал дека во 2012 година нешто ке се случело на планетава земја со што сите луѓе ке изумреле но искрено јас не верувам многу во вакви работи...поточно воопшто не верувам, така да што е пишано ке си помине :wink:
Kaj e pisano? :pos2:
Na nekoj nacin, prorostvata vo religiskite knigi, i prorostvata na razni narodi koi ne se del od tie religiski prikazni, se ista rabota......zosto bi veruvale na ednite, a na drugite ne?
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Kaj e pisano? :pos2:
Na nekoj nacin, prorostvata vo religiskite knigi, i prorostvata na razni narodi koi ne se del od tie religiski prikazni, se ista rabota......zosto bi veruvale na ednite, a na drugite ne?
nema da se sluci nisto, a vo religiskite knigi ne pisuva deka 2012 kraj na svetot ke bide,:smir: sto znaci deka krajot niko ne go znae, samo kaj zapisite na maite stoi toa ,a za 2012, mozno e new age nov svestk poredok vo svetot, no sto ke bide neka bide, dali e tocno ili ne vremeto ke kaze
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.403
Поени од реакции
7.669
Маите биле прекинати во пишувањето од страна на шпанците :pos:

Како и да е, уште 21 месец и ќе дојде 2012, и ќе биде досадно исто колку што е и оваа година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom