21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 септември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Па вака, јас несум баш упатен кон ова но знам дека планетата Нибуру и планетата X не постои затоа што бев на натпревар по астрономија па си земав време и разгледав доста поопширно за овие работи. Според мене таа планета нибуру којашто никој не ја видел само наводните Сумери кои како и другите народи од тоа време верувале во нешто, затоа што морало нешто да и го дига моралот...Па и ако постои што ?
Таа ке биде привлечена баш од земјата... една џуџеста планета која не е ни точка на галаксијава ? Ако таа планета навистина доаѓа наваму таа би требало да е доста далеку, зошто досега никој не ја видел, а додека да стигне до овде има разни звезди планети со гравитации посилни некои по 10 некои по илјадници пати поголеми од на нашава земја.... Ако веруваме во нив треба значи да веруваме и во зевс/мевс кој пушта громови и во аполо/маполо што го контролира сонцето итн итн....
За Мајите исто сум читал, и по сите докази што се очигледни да тие биле доста паметни интелегентни и цивилизирани за тоа време, и си имале и календар и астрономија своја........ и календарот завршува 2012 година .... А каде напишале тие дека во 2012 ќе заврши светот?
Како што има спомнато предходно, па и нашите календари завршуваат секој декември 31ви. Тоа значи дека секој 31ви декември треба да претставува крај на свет ?
Тоа се мои ставови околу овие работи, па мислам дека за тоа не би требало да се плашиме.:nenene:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
4.749
Тоа значи дека 2,6 милиони ќе загинат ноќта без да знаат што да прават.......

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] That means 2,600,000 will perish into the night not knowing what to do........[/FONT]
:):):):) Барем си се потрудил да преведеш, а не како некои...:smir:
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.427
Поени од реакции
22.037
Па вака, јас несум баш упатен кон ова но знам дека планетата Нибуру и планетата X не постои затоа што бев на натпревар по астрономија па си земав време и разгледав доста поопширно за овие работи. Според мене таа планета нибуру којашто никој не ја видел само наводните Сумери кои како и другите народи од тоа време верувале во нешто, затоа што морало нешто да и го дига моралот...Па и ако постои што ?
Таа ке биде привлечена баш од земјата... една џуџеста планета која не е ни точка на галаксијава ? Ако таа планета навистина доаѓа наваму таа би требало да е доста далеку, зошто досега никој не ја видел, а додека да стигне до овде има разни звезди планети со гравитации посилни некои по 10 некои по илјадници пати поголеми од на нашава земја.... Ако веруваме во нив треба значи да веруваме и во зевс/мевс кој пушта громови и во аполо/маполо што го контролира сонцето итн итн....
За Мајите исто сум читал, и по сите докази што се очигледни да тие биле доста паметни интелегентни и цивилизирани за тоа време, и си имале и календар и астрономија своја........ и календарот завршува 2012 година .... А каде напишале тие дека во 2012 ќе заврши светот?
Како што има спомнато предходно, па и нашите календари завршуваат секој декември 31ви. Тоа значи дека секој 31ви декември треба да претставува крај на свет ?
Тоа се мои ставови околу овие работи, па мислам дека за тоа не би требало да се плашиме.:nenene:

Добро напишано...Ако постоеше таа планета до сега требаше да се гледа...Требаше на сите вести да биде..:toe:
И ако се случи нешто и сите да загинеме а да останаат само тие најмоќните се поставува прашањето со кого би владееле тие .???Со самите себе..??
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Добро напишано...Ако постоеше таа планета до сега требаше да се гледа...Требаше на сите вести да биде..:toe:
И ако се случи нешто и сите да загинеме а да останаат само тие најмоќните се поставува прашањето со кого би владееле тие .???Со самите себе..??
Како со самите себе????? Па ако останат во многу помал број од сега шо сме 7 милијарди, многу полесно се владее, плус ке останат најбогатите :)))))) а и најсреќните
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
4.749
Добро напишано...Ако постоеше таа планета до сега требаше да се гледа...Требаше на сите вести да биде..:toe:
И ако се случи нешто и сите да загинеме а да останаат само тие најмоќните се поставува прашањето со кого би владееле тие .???Со самите себе..??
Од каде знаеш дека требаше да се гледа? Како што ние на севернава полутопка гледаме некои ѕвезди кои се гледаат само од јужната?

А и баш му е гајле на богатите дали ќе владеат или не...битно им е да преживеат...
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Тогаш планетата треба да се движи со ненормално голема брзина за сеуште да не се гледа.Тело поголемо од Јупитер да не може да се гледа на толку мало растојаније е смешно.Или тие на јужната хемисфера се слепи и немаат двогледи и телескопи.:toe:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
4.749
Тогаш планетата треба да се движи со ненормално голема брзина за сеуште да не се гледа.Тело поголемо од Јупитер да не може да се гледа на толку мало растојаније е смешно.Или тие на јужната хемисфера се слепи и немаат двогледи и телескопи.:toe:
Само како факт, Австралија е далеку поблиску до екваторот него до Антарктикот, а Антарктикот е огромна територија.
Уште еден факт. Сонцето и сончевиот систем се свижат со 720 000 километри на час околу центарот на галаксијата. Доколку наводната Нибиру и нејзината матична неутронска ѕвезда се движат со иста или слична брзина, што мислиш дали би била видлива Нибиру?!
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не е ѕвезда за да се движе со толкава брзина.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
4.749
Не е ѕвезда за да се движе со толкава брзина.
Не е битно што е. Во вселената нема ограничување на брзината на одредено тело.:)
Кружи околу ѕвезда, како што Земјата кружи околу Сонцето и притоа заедно со него се движи околу центарот на галаксијата со 720 000 км/ч.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не е битно што е. Во вселената нема ограничување на брзината на одредено тело.:)
Кружи околу ѕвезда, како што Земјата кружи околу Сонцето и притоа заедно со него се движи околу центарот на галаксијата со 720 000 км/ч.
А другите планети не се движат со 720.000 km/h?Како ги гледаме тие?Например Нептун го гледаме а Нибиру не.
 

Anti Spam Master

Anti Spam Master
Член од
22 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
1
Ортак... смири доживљај во темава, ако ти се урла на некого имаш ПП како опција.
апокалипто не ми се урла мене на никого туку ме нервира тоа што во светов има многу неедуцирани лица кои ти укажуваат на нешто и те тераат да веруваш во тоа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.110
Поени од реакции
4.749
А другите планети не се движат со 720.000 km/h?Како ги гледаме тие?Например Нептун го гледаме а Нибиру не.
Сончевиот систем, во кој се вклучени планети, сателити, астероиди комети и сл. заедно се движи околу центарот на галаксијата со брзина од 720 000 км/ч. Во исто време планетите орбитираат околу Сонцето со определена брзина. Во исто време сателитите орбитираат околу планетите со определена брзина и така. Е сега, наводната Нибиру кружи околу друга ѕвезда, неутронска, што значи дека е дел од друг систем сличен на нашиот. Значи, можно е да се приближува со огромна брзина, од голема далечина со што е невозможно (најверојатно) да се види барем со аматерски телескоп...ај гес...

Инаку, само како пример, нашата Галаксија и Андромеда се движат една кон друга со огромна брзина и за неколку милиони години тие ќе се судрат.:toe:

апокалипто не ми се урла мене на никого туку ме нервира тоа што во светов има многу неедуцирани лица кои ти укажуваат на нешто и те тераат да веруваш во тоа.
Никој не те тера да веруваш во нешто што не сакаш....тоа е по твој избор, верувањето...
 

Anti Spam Master

Anti Spam Master
Член од
22 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
1
Сончевиот систем, во кој се вклучени планети, сателити, астероиди комети и сл. заедно се движи околу центарот на галаксијата со брзина од 720 000 км/ч. Во исто време планетите орбитираат околу Сонцето со определена брзина. Во исто време сателитите орбитираат околу планетите со определена брзина и така. Е сега, наводната Нибиру кружи околу друга ѕвезда, неутронска, што значи дека е дел од друг систем сличен на нашиот. Значи, можно е да се приближува со огромна брзина, од голема далечина со што е невозможно (најверојатно) да се види барем со аматерски телескоп...ај гес...
епа и јас за нешто да се согласам со тебе.
вистина е дека не може со било каков телескоп да се види движењето на планетите во сончевиот систем.(можи има некои во наса шо ги имаат шо може да се види ама зборуваме за миљиарди долари па така да за наши стандарди не може да се види планетарното движење.
инаку Human добра забелешка значи си се едуцирал на интернетот не си го користел само за глупости браво..:wink:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Сончевиот систем, во кој се вклучени планети, сателити, астероиди комети и сл. заедно се движи околу центарот на галаксијата со брзина од 720 000 км/ч. Во исто време планетите орбитираат околу Сонцето со определена брзина. Во исто време сателитите орбитираат околу планетите со определена брзина и така. Е сега, наводната Нибиру кружи околу друга ѕвезда, неутронска, што значи дека е дел од друг систем сличен на нашиот. Значи, можно е да се приближува со огромна брзина, од голема далечина со што е невозможно (најверојатно) да се види барем со аматерски телескоп...ај гес...

Инаку, само како пример, нашата Галаксија и Андромеда се движат една кон друга со огромна брзина и за неколку милиони години тие ќе се судрат.
:toe:


Никој не те тера да веруваш во нешто што не сакаш....тоа е по твој избор, верувањето...
Сигурен?Андромеда е оддалечена 2.5 милиони светлосни години од нашата галаксија.Значи положбата на Андромеда која ние ја гледаме сега е иста од таа што била пред 2.5 милиони години.Сега воопшто незнаеме дали постои.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Не сум многу упатен во астрономијата па затоа ако може некој да ми разјасни некои работи.
Можеби Human.

Со оглед на тоа што барем половината од ѕвездените системи се двојни ѕвезди не гледам зошто нашето сонце би немало придружник.
Што ако Нибиру воопшто не е планета туку втора ѕвезда.
Дали ако таа ѕвезда е brown dwarf ќе биде видлива за телескопите и за кои телескопи.
Колкава е температурата на таквата ѕвезда?
Сретнав податок дека е активен телескоп кој работи на само еден степен над апсолутната нула. Зошто е потребна толку ниска температура.
Што ако само еден два или три телескопи се способни да ја приметат Нибиру но луѓето кои стојат позади нив немаат интерес тоа да го соопштат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom