„Извинете, брзам. Може пред вас?”

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Баш пред 3-4 дена,стојам во ходникот,т .е пред врата од лекарот,требаше некои резултати да ги види ништо сериозни,и иде еден Шипац со мало дете и жена,вика може ли редот детето има 39 температура,му викам оди нема проблем,се заблагодари и влезе пред мене..Се осеќав убаво..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Колку ме нервираат овие што уплаќаат дневен промет. Ни прашуваат дали може преку ред ни ништо, човек ќе помисли дека е нивна банката.
.
Не знам кој е твојот случај, но најчесто не е баш така. Ова е нешто што често се случува.

Имено, во банките има обично по две благајни за муштериите физички лица и една за муштериите правни лица. Така и се обележани со натпис: Благајна и Благајна за правни лица
Физичките лица идат на Благајните, а правните на Благајните за правни лица.
Редот е еден за едниве обични благајни, а друг за благајните за правни лица. Но, многу често Благајната за правни лица , нема муштерии па ги превзема тие кои се на ред од оние кои чекаат за обичниве благајни, односно кога нема правни лица, Благајната за правни лица ги презема физичките лица.
Кога ќе влезе во банката некое правно лице, ете да уплати дневен промет или по некоја друга работа поврзана со фирми или слично, тоа лице си оди директно во редот за Благајната за правни лица, која можда у моментот опслужува физичко лице преземено од редот за физички лица.
Некои од оние кои чекаат на редот за обичните благајни, односно физичките лица, не ни знаат дека постојат два реда, ниту пак го читаат различниот натпис на едниот од трите шалтери, па се бунат дека некој им влегува преку ред, а всушност правното лице си оди на својата благајна во својот ред. Дури и онеправдан е, на некој начин, затоа што на неговата благајна се услужува некој кој не треба таму да се услужува, а он губи време ради тоа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vo Edrene. 1979 god. vo J.K. se razbira.
Si biram jas edna plavusa,dlga,edinstvena takva,pokraj debelite kaci so spusteni stomni na kolena,ama i eftini,no frliv oko na ovaa,stanuva taa od klupata,otkopcuvam jas farmerkite i trgame nakaj sobite,koge eden smo sto vleguva,slusam; Izvinete,brzam.Moze pred vas.
...se vrtam i go gledam i sto da pravam,domasno vospitanje,postar covek, go pustiv.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Vo Edrene. 1979 god. vo J.K. se razbira.
Si biram jas edna plavusa,dlga,edinstvena takva,pokraj debelite kaci so spusteni stomni na kolena,ama i eftini,no frliv oko na ovaa,stanuva taa od klupata,otkopcuvam jas farmerkite i trgame nakaj sobite,koge eden smo sto vleguva,slusam; Izvinete,brzam.Moze pred vas.
...se vrtam i go gledam i sto da pravam,domasno vospitanje,postar covek, go pustiv.
Kолку си лепо васпитан, ти би остаил и некој да ти го клаи ако учтиво те замоли
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не знам кој е твојот случај, но најчесто не е баш така. Ова е нешто што често се случува.

Имено, во банките има обично по две благајни за муштериите физички лица и една за муштериите правни лица. Така и се обележани со натпис: Благајна и Благајна за правни лица
Физичките лица идат на Благајните, а правните на Благајните за правни лица.
Редот е еден за едниве обични благајни, а друг за благајните за правни лица. Но, многу често Благајната за правни лица , нема муштерии па ги превзема тие кои се на ред од оние кои чекаат за обичниве благајни, односно кога нема правни лица, Благајната за правни лица ги презема физичките лица.
Кога ќе влезе во банката некое правно лице, ете да уплати дневен промет или по некоја друга работа поврзана со фирми или слично, тоа лице си оди директно во редот за Благајната за правни лица, која можда у моментот опслужува физичко лице преземено од редот за физички лица.
Некои од оние кои чекаат на редот за обичните благајни, односно физичките лица, не ни знаат дека постојат два реда, ниту пак го читаат различниот натпис на едниот од трите шалтери, па се бунат дека некој им влегува преку ред, а всушност правното лице си оди на својата благајна во својот ред. Дури и онеправдан е, на некој начин, затоа што на неговата благајна се услужува некој кој не треба таму да се услужува, а он губи време ради тоа.
Најчесто се знае кој дел е за правни кој за физички лица, но проблем е во експозитурите каде ретко работат двата шалтери. Овие со дневен промет одат на кој шалтер им текне, а не само на оној наменет за правни лица.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Kолку си лепо васпитан, ти би остаил и некој да ти го клаи ако учтиво те замоли
Се работело за постар човек.
Па и ти рече, у твојот пост, дека пушташ преку ред стари изнемоштени лица.
Овој бил стар шо се брза, гарант затоа можда бил и изнемоштен.
И ти би го пуштил. (или барем така рече претходно, да не те цитирам сеа)
Најчесто се знае кој дел е за правни кој за физички лица, но проблем е во експозитурите каде ретко работат двата шалтери. Овие со дневен промет одат на кој шалтер им текне, а не само на оној наменет за правни лица.
ОК
Има секакви будали, јас само ти кажав многу често што е во прашање.
 
А

Атлантист

Гостин
Кај матичниов др. , доаѓа жена и излезе дека се познава со типот кој што беше прв за да влезе. И ја пушти да влезе, но тогаш би требло да го земе нејзиното место т.е. последен... Се побуни уште една жена и вика ајде и вас ќе ве пуштам, јбг. дали не сваќа дека редот е нејзин а тој е последен, но што да се прави. Потоа третата исто жена во редот влезе кај докторов, а и овој се пикна по неа, заедно ги прегледаа. :)[DOUBLEPOST=1427211095][/DOUBLEPOST]
Најчесто се знае кој дел е за правни кој за физички лица, но проблем е во експозитурите каде ретко работат двата шалтери. Овие со дневен промет одат на кој шалтер им текне, а не само на оној наменет за правни лица.
Редот го воспоставуваат во банката. Во експозитутурата јас каде што одам, правните лица на сите шалтери имаат предност, но редот се воспоставува со бројчиња па нема забуни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Кај лекар коа чекаш, освен "паметните" пациенти кои сакаат преку ред (основано или не), со најразлични изговори, најбољи ми се претставниците на фармацеутската мафија. Оние од фарма-ова, фарма-она, кои ги врбуваат и потплаќаат лекарите баш нивните лекови да ги препишуваат и нивните постери у чекална да ги ставаат. Е тие увек си влегуваат директно и не прашуваат ништо никого, као никој да нема у чекална. Демек не се они пациенти, по друга основа се овде, не за преглед. Као тоа магично да им дозволува да си влезат и муабет со лекарот да си напраат.


А ти изнад мене, штом си стаил за аватар, грб на Атлантида, ти не си атлантист туку Атлантиѓанец. Некои под атлантист подразбираат нешто друго.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Матичен 8 саат гужва у пичку матер, бабетина - јас само да прашам ! и се фаќа за квака.
-Чкрапјо враќај се назад и ние сме за да прашаме.
-Ама секунда.
-Не е секунда НЕ МОЖЕ.Излага дедото од кола - Шо е ова ?
-Не ме пуштаат.
-Толку им е културата ,влези си ти синојка докторката рече тебе прва ќе те прими.
-Па да и го начукам у гз на тоа внука ти шо некња праеше матура, пичка ти материна сељачка.
Назад све да ти ебам.
Абе какво пуштање преку ред какви бакрачи,трудна била !? Преку кур јас не и го истресов внатре, стар бил, кој кур му е друга работа денес освен кога ќе влезе било каде или застане на шалтер 25 минути муабет си врти.
Јас кога сум во редица ни во пекара не пуштам пред мене.
Освен ако не е нешто што би загрозило нечиј живот, за се друго ич не ебам ни два посто.
 
А

Атлантист

Гостин
А ти изнад мене, штом си стаил за аватар, грб на Атлантида, ти не си атлантист туку Атлантиѓанец. Некои под атлантист подразбираат нешто друго.
Многу долго тоа Атлантиѓанец, а може и за промена да ставам грб на НАТО. ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Се работело за постар човек.
Па и ти рече, у твојот пост, дека пушташ преку ред стари изнемоштени лица.
Овој бил стар шо се брза, гарант затоа можда бил и изнемоштен.
И ти би го пуштил. (или барем така рече претходно, да не те цитирам сеа)
Остај шо ќе ме цитираш, Анчо рече дека во 79 година постар чоек му се пикна преку ред, ти сега го напраи тој не постар туку стар изнемоштен небаре со последен здив да прошепоти “Пушти ме пред тебе“ (а во рацете си го држи млитавиот уд)
Ако беше таков - нека и го пуштил али за дечко од 25 години постар е и некој од 35 и 40.
Џабе се изнаплака на судбината на анчо
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Не пуштам никој, зашто ми се има случено нешто слично како на сценава, па ич не ми е гајле дали некој купува само леб или на доктор е само по резултатите.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Остај шо ќе ме цитираш, Анчо рече дека во 79 година постар чоек му се пикна преку ред, ти сега го напраи тој не постар туку стар изнемоштен небаре со последен здив да прошепоти “Пушти ме пред тебе“ (а во рацете си го држи млитавиот уд)
Ако беше таков - нека и го пуштил али за дечко од 25 години постар е и некој од 35 и 40.
Џабе се изнаплака на судбината на анчо
Кога он рече постар, тогаш мислел на стар човек. Иначе зашто би го пуштил преку ред?
Ти замишљаш дека он имал 25 а другиов оти бил постар со 28 или 35, па го пуштил. Во контекст на оваа тема, коа ќе каже некој - пуштив преку ред постар човек, се мисли на стар човек, а не неколку години постар.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Кога он рече постар, тогаш мислел на стар човек. Иначе зашто би го пуштил преку ред?
Ти замишљаш дека он имал 25 а другиов оти бил постар со 28 или 35, па го пуштил. Во контекст на оваа тема, коа ќе каже некој - пуштив преку ред постар човек, се мисли на стар човек, а не неколку години постар.
А бе ти мисли се но постар и стар и изнамоштен е различно
ПС
море ко лав се бориш некој да не му го клаи на Анчо!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom