„Извинете, брзам. Може пред вас?”

C

cige

Гостин
Највеќе ме вади од контакт кога чекам ред на билетара на автобуска и пред мене некој наглув:
"Добар ден! (и чека од другата страна да му одпоздрават)
Во Недела во колку саат има автобус за Штип? А? Во 8? Добро! А кога ќе може карта да извадам? А колку пари?"
Еден шалтер до него има информации тој на билетара држи 10 минути, а мене и 15 души зад мене ќе ни замине автобусот за 5 минути. Па уште и ако му речеш ќе ти се сврти и 20 минути ќе ти филозофира.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Teмата не е што ве нервира кај некој што е пред вас, туку дали давате предност на оние позади, ако ви се обратат со „Извинете, брзам. Може пред вас?”

Наместо да го оправат човекот да оди на другиот шалтер, он и уште 15 други дремат и губат 10 минути. А него пак ич му е гајле дали за 5 минути ќе ви тргне автобусот. И на автобуска не се оди 10 минути пред тргнување. :pipi:
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
44
Поени од реакции
78
Ми наплаќаат на каса во локалново продавниче, девојкава рачуна колку треба да ми наплати, куца производи дрн дрн, и влетува ~40 годишна абнормално ружна и нафурана милфица, ме штрекна кога ја видов каква е, напуцала нокти ко чавка, не може новчаникот од два метра да си го додржи, 6 ташни на неа, шминка тотално недискутабилна, воопшто не ја ни интересира што се случува во моментот, си убацува меѓу моите производи 3-4 продукти што ги собрала од надвор и и вели на девојкава, ај молимте побрзај не ми се чека. Само и намигнав на девојкава што работи на каса бидејќи се знам со неа, да ја пропушти и да се мане од продавницава што побрзо додека не ми преовладувале агресијата и нетрпеливоста, секунди ме делеа да земам да ја прешлапам со тоа новчаникот пун со некои картици визитки и чуда,
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.175
Поени од реакции
2.847
Оваа работа со некои луѓе којшто без прашање влегуваат преку ред е селективност и различен третман помеѓу луѓето!!!

Пример влегува преку ред некој копук, голтар, сиромав, мизерен и одма сите луѓе вреват, реагираат, го колнат и го пцујат..Еј кај ојш бе ние будали сме шо чекаме???(И тие што чекаат ред на каса на шалтер и вработените)...

Друг пример влегува преку ред некој костумосан (директор, инспектор, мафијаш, наркобос, бизнисмен, мултимилионер, тајкун, магнат) и пазате никој од тие што чекаат ред ниту некој од вработените ич не реагираат...

Зошто постои толкава поделба, кога на крај сите сме исти луѓе од крв и месо?
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Оваа работа со некои луѓе којшто без прашање влегуваат преку ред е селективност и различен третман помеѓу луѓето!!!

Пример влегува преку ред некој копук, голтар, сиромав, мизерен и одма сите луѓе вреват, реагираат, го колнат и го пцујат..Еј кај ојш бе ние будали сме шо чекаме???(И тие што чекаат ред на каса на шалтер и вработените)...

Друг пример влегува преку ред некој костумосан (директор, инспектор, мафијаш, наркобос, бизнисмен, мултимилионер, тајкун, магнат) и пазате никој од тие што чекаат ред ниту некој од вработените ич не реагираат...

Зошто постои толкава поделба, кога на крај сите сме исти луѓе од крв и месо?
Од иста причина поради која си ја изгубивме државата....немање муда. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Кога си имам работа со такци ситуации, ако праша културно, пуштам секогаш ама ако приметам дека се бута онака педерски почнувам да нагласувам да се запази редот, ни срам ни ништо. Со гојда само на нивни јазик. Ајт таму.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
788
Поени од реакции
1.105
Се сеќавам чекав ред кај ортодонистот како и 5-6 други луѓе,и едно бате забрзано сакаше да се провни преку сите.Му се пула сите ко телина,застанав пред него му велам ''Каде вака,ние не сме луѓе шо чекаме овде или ич не не ебаш?'' Се усрами батево но беше агресивно,за малку од нервоза што не му бувнав тупаница ама се воздржав ај..
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Најдно пример, пред 3-4 недели на Копанки во недела работеше само жичарата, гужви колку сакаш, можда 30 минути се чекаше за да се качиш на жичара. Вика еден старец со скејборд(кој скија таму редовно нема шанси да не го знае) по некојси познаник кој беше прв на редот: ,,Сам да не си?,, и овој му потврдува. Батево ни пет ни шест трча од последен преку ограда и си седна фино лепо до познаникот. :facepalm::vozbud:
Да не знаеш дали да плачеш или да се смееш, а најјако е што цел живот така прави, ни срам ни перде ебате. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom