„Извинете, брзам. Може пред вас?”

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
море ко лав се бориш некој да не му го клаи на Анчо!
Ok, тогаш ај кажи ти како треба да се понашам на форумов, кого да бранам, а кого не.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.933
Не се понашај како кафир.
LoL, па како да се понашам?
Ја СУМ кафир, нели?

(битолци ај приберете се таму у селото, да не интервенирам од метрополава)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.313
Поени од реакции
29.781
Ја СУМ кафир, нели?
Погрешно, од твоја гледна точка може ТОЈ да е кафирот.

Кафир значи нечист, неверник. Не ти ја знам верската определба, ама сигурен сум дека не си муслиман (не знам со сигурност ни тој дали е муслиман). Ама ако претпоставам дека тој е муслиман, а ти си христијанин, или што знам - веруваш во Зевс, Маниту, Один, Црвениот Бог, или атеист си, итн... Тогаш од твоја гледна точка, ти за него можеш истото да го кажеш - дека е неверник, или кафир.
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Ако не се брзам би го пуштил,зошто да не.
А тоа дека сите се брзаме во моментот не верувам
 
Член од
18 октомври 2014
Мислења
124
Поени од реакции
288
Никогаш не ми се случило да побарам некој да ми даде предност, колку и да се брзам, но ми се случило во маркет личноста што е пред мене да ми дозволи да бидам пред неа на каса, ако сум со еден производ.
Посебен случај ми се пензионерине, па како само се брзаат мислиш градот на нив чека за да функционира, особено ко ќе ти застанат веднаш прилепени во редот на шалтер, особено после изедено лукче за здравје :facepalm: , може да добијат само остар поглед :) На некои навистина изнемоштени, кои факт е дека ги има по шалтери, самоиницијативно им сум помогнала дури, ама кога ги гледам некои невоспитани, а возрасни, не им отстапувам во никој случај.
Почитување на туѓото време е нешто што треба да се учи од основно образование, ама и да се повторува понатаму.
 
Член од
20 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
4
Највероjатно ако не се брзам би го/ја пуштила. Само од такт ме вадат ако им речиш не, одма има дофрлања, коментари исто како да си му го зел редот. Јас сега брзо имам една случка со постара жена, самата се понуди да одам пред неа заради тоа што таа немала друга работа освен да ги плати сметките, а јас сум била млада и сигурно испланирано ми било целото време :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Само милфици пропуштам под услов ак ме замољет културно:D, абе све друго абе и Грујо да дојт да му се брзат назад бе!
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
17
Зависи од ситуацијата, врмето, како сум расположен :D
Прво, до човекот е. Ако љубезно ме замоли и ми направи онаква тажна фацка за да се смилувам, тогаш би му отстапил место. Има некои, на пример вчера одам на автобуска и имам уште 3 минути до тргнување на автобус и сеа сите си стоиме у колона и баш пред јас да стигнам една постара госпоѓа се обиде да ми го земе местото. Каснев, имав некои проблеми и така па уште тоа ми фалеше. Можеби малку бев дрзок, ама со обвинувачки тон и кажав дека автобусот ќе ми замине и дека не смее туку-така да се пикне преку ред. Се извини, не и се гледало (што се сомневав, али ајде), нејзиниот автобус тргнувал дури за пола саат (можеше барем да излаже и да каже дека и она се брза али ајт).
Од друга страна, одлично сфаќам како е да касниш а пред тебе огромна редица. Многу пати со другари сме трчале низ Тинекс и молеле да не пуштат преку ред зошто ќе задоцниме за час. Ни се нема случено некој да рече не, чекајте си или нешто такво, дури напротив има и некои кои самите ни велат Ај вие сте со помалку работи одете пред мене.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ги пуштам првите тројца такви, четвртиот добива гласно викање и лекција кога ќе изговори еден збор....
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Во зегин денес се сретнаа со мојте хормони... третиот што тргна да помине пред мене и втората што помина ама не ја пуштав после да си оди!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Ја СУМ кафир, нели?
Веројатно, ти си шкавел (shkavel).

Кафир е премногу воопштен поим, а и не се користи толку често колку што повеќето си мислат.

Не се понашај како кафир.
Кажи му на човекот за ова. Или си премногу млад, па не знаеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom