“Портокалово сивило“ и понатаму над Македонија?

  • Креатор на темата ABC
  • Време на започнување

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Фино шо сакаш да критикуваш и слично, НО реалноста вели...да го цитирам Bratot:back:...Resistance is futile, you'll be assimilated:nevino:

Во името на прекрасната и моќна портокалова боја, еве една песна од екс-ју просторите (со малку изменет текст од оригиналниот), која би ти препорачала уше од сеа да си ја потпевнуваш. Имено:

Raz…dva…tri…NARANĐASTO!

Naranđaste zore bude me iz sna
Jutra preporoda, komunjare u
hapsanama
Pesma se ori, mladi lavovi
vmrovska jutra, hitam obnovi

Drugovi moji, radni, veseli
100 koraka ostvaruju, ponositi svi
Drugovi moji, pravi lavovi
Pobede nove nosićemo mi.

Preporod već greje, vmro ćarlija
Jutarnja rosa, zemlja naranđasta
Preporod već greje, a a a a a
sdsm nema, radujem se ja.

Popodne kružok na koji idem ja
Tamo će biti i moj voljeni
Momak vmrovac, kojeg volim ja
Sa njim ću naranđaste baklje paliti ja
a a a a a
Komunjare na trgu potpaljujem ja
oni u mukama, nasmejana sam ja
Pesma se ori, peva Makedonija
Naranđasto, volimo te svi, a a a a a.


Патем, одбравме ваква песна за да полесно не разберат србофилите, комуњарите, удбашите и останатите екс-ју отпушоци.
За оние другите, бугарофилите, спремаме на бугарски и наскоро ќе ја објавиме.
Нормално, ова само како привремена мерка, дур да ги омакедончиме, пошто сега сеуште, очигледно, Македонски не разбираат.:pipi:

Ада, и нејзините наранџасти зори.
Се потрудила многу да ни ја доливи портокаловата револуција.
Но нели портокаловата (домашна), беше пред две години.
Пак ли ве лажат дека е револуција?
Инаку она не се поврзува особено за една партија.

ada напиша:
Нејсе, не се поврзувам особено за една партија за да ја критикувам од позиција на подржувач.
Но, можам за секоја поединчено да направам листа. Ама тогаш ќе си заличам на АБЦ, кој е нали убер критичар на се и сешто.
Но и одговара да потпалува комуњари на "тргу".

Е сеа не се изјаснила дали со бензин, или со слама, али то је ствар личног избора.

Потпалуваа они...срби едно време, Албанци, власи, турци, роми...па сеа дојде ред и македонци да потпалуваат.
И ќе палат све по ред, се додека пламенот не им дојде околу чергата на која седат...

И тогаш ќе им текне.......ама откако и нивната черга ќе почне да гори.

И ќе бараат помош....ама касно ќе биде.
Тие што треба вода да донесат....се веќе изгорени.
А пламенот наранџаст се ближи........жештината убива.
А реката студена, од која заедно требаше вода да пиеме и од пламени да не спаси, и не е толку далеку...само неколку препреки ни требаа.....Но сега е веќе касно....
Од оганот голем, кој сами си го запаливме.......таа е недостижна.

И тогаш ќе им текне......зошто деца, не треба да си играат со оган.
Ќе им текне.......ама касно ќе биде.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ада, и нејзините наранџасти зори.
Се потрудила многу да ни ја доливи портокаловата револуција.
Но нели портокаловата (домашна), беше пред две години.
Пак ли ве лажат дека е револуција?
Инаку она не се поврзува особено за една партија.




И тогаш ќе им текне......зошто деца, не треба да си играат со оган.
Ќе им текне.......ама касно ќе биде.
Vsusnost...deci treba j...ti mater dok su mala... :)
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
......

И тогаш ќе им текне......зошто деца, не треба да си играат со оган.
Ќе им текне.......ама касно ќе биде.
Може ли некој да си замисли да си игра со оган. Ама знаете кога се игра со огин може да се изгорите...бај ШЕМА
Можете и во оргинал да го слушнете-


Шема ни дошол на форумов. Која чест.
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
Истиот состав на парламентот,само преместени столчиња,истите фаци,истите ставови,Македонија повторно се врати во “портокаловото сивило“.Што добивме а што изгубивме со овие дефинитивно лоши и за Европа непојмливи предвремени избори?Само критички настроена ЕУ и рачка за поткусурување од сите страни дека државава не ни е зрела за ЕУ и НАТО.:toe:
море вие комуњариве немате право на збор во наредниве 4 години, ајде таму покријте се!!!!
64 пратеника не ти значи нешто????
Народот кажа на кого му верува, а тоа е НИКОЛА ГРУЕВСКИ:eek:lee:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
......nesto ne mi e jasno...postojano se spomnuvat 4 godini....., ako Gwujo REALNO.......napravi..realizira..polovina od toa sto vetuva naokolu , jas bi se ambiciral min.na 16 god...... :) ...zosto tolkava malodusnost ili smetate deka posle toa sledi ...sut nakaj kale????
.se znae od koi pricini....:)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
......nesto ne mi e jasno...postojano se spomnuvat 4 godini....., ako Gwujo REALNO.......napravi..realizira..polovina od toa sto vetuva naokolu , jas bi se ambiciral min.na 16 god...... :) ...zosto tolkava malodusnost ili smetate deka posle toa sledi ...sut nakaj kale????
.se znae od koi pricini....:)
А ти кобиш, подрекуваш?Хаха..
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
море вие комуњариве немате право на збор во наредниве 4 години, ајде таму покријте се!!!!
64 пратеника не ти значи нешто????
Народот кажа на кого му верува, а тоа е НИКОЛА ГРУЕВСКИ:eek:lee:
So ima veze ako imaat 64 pratenici, toa eden da e samo pratenik vo opozicija ako saka moze da ja blokira rabotata na sobranieto so toa sto ke podnesi 2-3000 amandmani, pa ke gi rabotat posle 2 godini.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
So ima veze ako imaat 64 pratenici, toa eden da e samo pratenik vo opozicija ako saka moze da ja blokira rabotata na sobranieto so toa sto ke podnesi 2-3000 amandmani, pa ke gi rabotat posle 2 godini.
Ne drugarce..Sega ke nosat nov delovnik po germanski terk...Pa nema da ima takvi zaebancii...:ironija:
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
766
Поени од реакции
302
A za toa da ne treba dvotretinsko mnozinstvo.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
море вие комуњариве немате право на збор во наредниве 4 години, ајде таму покријте се!!!!
64 пратеника не ти значи нешто????
Народот кажа на кого му верува, а тоа е НИКОЛА ГРУЕВСКИ:eek:lee:
Во минатата коалиција беа 62 или 63 “далматинци“,сега се 64 во коалицијата и 54 мислам од ДПМНЕ.Само “далматинци“ не е исто што и пратеници а посебно кога 90% од нив се докажани и со прст покажани комуњари.:toe:

Така изјави Груевски не знам само на која емисија беше..Дали кај Миленко или кај Роберт Поповски..grom
Па сигурно кај некој од оние што не знаат ни Формула 1 пристојно да искоментираат.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Во минатата коалиција беа 62 или 63 “далматинци“,сега се 64 во коалицијата и 54 мислам од ДПМНЕ.Само “далматинци“ не е исто што и пратеници а посебно кога 90% од нив се докажани и со прст покажани комуњари.:toe:



Па сигурно кај некој од оние што не знаат ни Формула 1 пристојно да искоментираат.
se vrati stariot itar ABC...:toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
море вие комуњариве немате право на збор во наредниве 4 години, ајде таму покријте се!!!!
64 пратеника не ти значи нешто????
Народот кажа на кого му верува, а тоа е НИКОЛА ГРУЕВСКИ:eek:lee:
А нигде не спомнувате што носеше БЕЏ КАДЕ ШТО ПИШУВА БЈР МАКЕДОНИЈА на сред "Wallstreet", па после ќе се вади дека подметнато било.До сега ниту еден Македонски преставник не носел ознака со БЈРМ,и Тоше (бог да го прости), кога го најавуаа како од БЈРМ,напушташе пресконференции, а овој уште застанал да се слика........:kesa:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18







Sto pisuva osven FYROM, TOP TEN....kako da e toa Fyrom sega najvazno. Bog da cuva.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сепак најважно е дека ги повикале дури во САД,оти наградата можеа да им ја пратат и по пошта.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom