“Македонија“: Остра реакција во Скопје против спомениците!

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не е точно. Изградените монументи остануваат вечно, а критизери и мрзливци кои имаат стил само да се критикува и ништо да не се работи имало и ќе има секогаш.
Имам чувство дека во Македонија ги има поприлично таквите, и дека се сконцентрирани околу еден рошав злобник-мрзливец кој не го интересира ништо друго освен сопственото удопбство, да биде капо-ди-тути-капи, вискито и да мисли на пи*ката на Наташа.

1. Триумфална капија - започната далечната 1806 и градена 20-тина години. Дали болниците им биле средени на Французите, дали имале инфраструктура?
2. Меморијалниот центар на Линколн - отворен во 1922. Дали американците имале средени болници и здравствен систем во тоа време? Здравствениот систем не им е среден ни до ден денеска.
3. Дали кога пирамидите пред 3000 години биле градени, болниците, инфраструктурата и општеството им било средено на египќаните?

Секогаш кога нешто било изградено и кое останало во историјата - на прашањето дали инфраструктурата во државата, дали болниците или здравствениот систем бил супер па дури после тоа дотичната држава се нафатила со правење на монументот - одговорот е НЕ.

За изградба на монументи е потребна политичка волја и политичка одлука. Монументот ќе остане, а гомнојадците ќе ги изеде заборавот.
Секоја почит за напишаното.
:aplauz:
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
da ne gradime spomenik na Aleksandar od Makedon da ne gi provocirame grcite ?

Nie Makedonci, vo glaven grad na Makedonija da ne gradime spomenik na Aleksandar Makedonski ??? ke sme gi provocirale grcite ?

Znaci nie makedoncite so samoto nashe postoenje gi draznime i provocirame grcite

DO sekoj sho razmisluva vaka ... samo eden sovet. Sho ne se utepate ...oti so vasheto postoenje vie gi provocirate grcite...plus ke ni napraite i na nas pravite Makedonci usluga.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Предлагам и сите оние кои се викаат АЛЕКСАНДАР или ФИЛИП да си ги сменат имињата и овие имиња во иднина да бидат строго забранети....
За да не ги провоцираме Гејовите НЕЛИ...
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
a znae li koj se i sho se ovie deneshni grci sho se narekuvat grcki makedonci ? Toa se deca na pontijskite pravoslavni turci koj bea proterani od turcija vo golemata razmena na narodi sho se sluchi posle grcko turskite vojni.

Tatkovcite na ovie "grcki makedonci" ne zboruvaa ni grcki koga dojdoa vo makedonia i gi naselija domovite na proteranite makedonci.

800 000 iljadi Pontijci se naselia vo Egejska Makedonija od Mala Azija ..potocno od Pontos ili Trabzon

Znaci ovie Pontijci deneska sho ziveat vo Solun i cela Egejska Makedonia ne se ni grci , a kamo li Makedonci .
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
pa dojde vreme na covekot eden golem spomenik da mu izgradat ........
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Џабе се повторуваме цело време, додека гомнароидите ни роварат од внатре како странски елемент.
 
Член од
25 март 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Не е точно. Изградените монументи остануваат вечно, а критизери и мрзливци кои имаат стил само да се критикува и ништо да не се работи имало и ќе има секогаш.
Имам чувство дека во Македонија ги има поприлично таквите, и дека се сконцентрирани околу еден рошав злобник-мрзливец кој не го интересира ништо друго освен сопственото удопбство, да биде капо-ди-тути-капи, вискито и да мисли на пи*ката на Наташа.

1. Триумфална капија - започната далечната 1806 и градена 20-тина години. Дали болниците им биле средени на Французите, дали имале инфраструктура?
2. Меморијалниот центар на Линколн - отворен во 1922. Дали американците имале средени болници и здравствен систем во тоа време? Здравствениот систем не им е среден ни до ден денеска.
3. Дали кога пирамидите пред 3000 години биле градени, болниците, инфраструктурата и општеството им било средено на египќаните?

Секогаш кога нешто било изградено и кое останало во историјата - на прашањето дали инфраструктурата во државата, дали болниците или здравствениот систем бил супер па дури после тоа дотичната држава се нафатила со правење на монументот - одговорот е НЕ.

За изградба на монументи е потребна политичка волја и политичка одлука. Монументот ќе остане, а гомнојадците ќе ги изеде заборавот.
A бре младичу,мене к*р не ме боле шо ке кажат после 300 или 3000 години за нашиве споменици!Живо сум заинтересиран од што да купам млеко и памперс за децата утре.И не ми дргни за споменици тука.И во СССР правеа па ги рушеа,исто и во Ирак и на многу други места.Велигденските острови да не ти ги спомнувам,и парадоксот што го доживеал тамошниот народ градејќи споменици.Се ми се чини дека ќе дојде време и народот овие споменици ќе му ги тресне на некој од глава.Внимавај да не бидеш и ти од треснатите.Не се залетувајте како млади невести.До вчера не знаевте ништо за култура и споменици,а сега кога ќе ви кажат од комитето ми продавате културологија.БЕДНО.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Да бе рушеа.Во Русија плачат по Сталин,во Ирак по Садам.Истите на кои им рушеа споменици.
А на децата купи им памперс и млеко наместо ТВ,кабелска,интернет,слики,вазни,играчки...нели тоа се луксузи во ова тешко време на рецесија,така???:toe:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Кога ке бидат поставени спомениците?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Да бе рушеа.Во Русија плачат по Сталин,во Ирак по Садам.Истите на кои им рушеа споменици.
А на децата купи им памперс и млеко наместо ТВ,кабелска,интернет,слики,вазни,играчки...нели тоа се луксузи во ова тешко време на рецесија,така???:toe:
Абе и кај нас старците плачат по Тито секој ден. Ама не плачат сите. Е сега колкусе такви во Ирак не знам ама не верувам дека се многу.

А за вториов дел не си во право. Мислам дека човекот не зборуваше толку аз него колку општо. А некои луѓе навистина живеат во беда. Сега даваа една емисија на А1 за заштита на правата на децата и се виде како може на едно дете да му биде одземено детството. Знам дека беа ромчиња(што за мене лично нема никаква разлика) ама сепак не е фер спрема тие деца. За мене секогаш ќе биде да им се помогне нив, а после да се градат споменици и цркви и се друго. Животот е еден и мора да се помогне да се дозволи на другите да бидат среќни. Лесно ни е на нас поголемиот дел од форумџииве чим имаме компјутер и интернет не може да сме премногу загрозени ама во земјава нависитна има сиромаштија.
 
Член од
25 март 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Да бе рушеа.Во Русија плачат по Сталин,во Ирак по Садам.Истите на кои им рушеа споменици.
А на децата купи им памперс и млеко наместо ТВ,кабелска,интернет,слики,вазни,играчки...нели тоа се луксузи во ова тешко време на рецесија,така???:toe:
Глеам колку ти сече штом кабелска и интернет ги сметаш за луксуз.А кога ќе пораснеш за да можеш да направиш деца ја ќе ти кажам како да купиш памперс.Па нели владата не убедуваше да праиме деца,или и тоа ќе стане луксуз?
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Глеам колку ти сече штом кабелска и интернет ги сметаш за луксуз.А кога ќе пораснеш за да можеш да направиш деца ја ќе ти кажам како да купиш памперс.Па нели владата не убедуваше да праиме деца,или и тоа ќе стане луксуз?
Гледам дека си еден од убедените..... Штета е што ги мешаш децата со спомениците. Децата се твои споменици и треба да си ги чуваш и гледаш и да ги израснеш гордеејќи се со нив. И да ги водиш и шеташ и да им ги покажуваш тие споменици што ќе ги постават влевајќи им поголем патриотски дух од твојот и насочувајќи ги еден ден да се водат од идеалите на тие личности.

П.С. За леб и млеко не кукај, ако си татко ќе се снајдеш.
 
Член од
25 март 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Гледам дека си еден од убедените..... Штета е што ги мешаш децата со спомениците. Децата се твои споменици и треба да си ги чуваш и гледаш и да ги израснеш гордеејќи се со нив. И да ги водиш и шеташ и да им ги покажуваш тие споменици што ќе ги постават влевајќи им поголем патриотски дух од твојот и насочувајќи ги еден ден да се водат од идеалите на тие личности.

П.С. За леб и млеко не кукај, ако си татко ќе се снајдеш.
А бре Крале си слушнал за пишување во фигуративна смисла.Да расчистиме за моите деца има и ќе има се што е потребно за нормален живот.Ако ти не ме сфаќаш шо ми е поентата ,твој проблем.И не ми продавај патриотска демагогија измешана со дневно политички потреби од изградба на споменици.Кој е поголем патриот нема потреба да расправаме,ќе покаже времето.Изградбата на споменици во моментов ти е исто што и,да имаша полн уста расипани заби а да правиш пластична операција на носот.Примеров ти е за подобро да ме сватиш,оти очигледно не успеваш доволно во тоа.

П.С.Не ми кажувај како да ги воспитувам децата,мој и само мој проблем.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А бре Крале си слушнал за пишување во фигуративна смисла.Да расчистиме за моите деца има и ќе има се што е потребно за нормален живот.Ако ти не ме сфаќаш шо ми е поентата ,твој проблем.И не ми продавај патриотска демагогија измешана со дневно политички потреби од изградба на споменици.Кој е поголем патриот нема потреба да расправаме,ќе покаже времето.Изградбата на споменици во моментов ти е исто што и,да имаша полн уста расипани заби а да правиш пластична операција на носот.Примеров ти е за подобро да ме сватиш,оти очигледно не успеваш доволно во тоа.

П.С.Не ми кажувај како да ги воспитувам децата,мој и само мој проблем.
Абе сега па и ти,признај дека со поестетски нос заболекарката малку подруго ќе гледа на тебе.:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom