Што читате во моментов? (со краток коментар)

P

Patience

Гостин
Ловец на змејови - Халед Хосеини

Има една реченица на почетоков на книгава, вели: Луѓето грешат кога велат дека минатото може да се закопа, зашто тоа знае да се пробие на површината!
Кога ќе завршите со читањето на книгава, ќе сфатите дека книгата во најголем дел е токму за тоа, за минатото што нѐ следи како сенка макар ние сме побегнале на другиот крај од светот. За детската безгрижност и верност, за животот што го носи војната, за обичаите, за искупувањето и за шансата повторно да се биде добар.
Книгава е ролеркостер од емоции. Во еден момент ќе се затекнеш насмеан, за да веднаш во наредниот кнедла ти застане во грлото...

Топло ви ја препорачувам.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Кој тропа на прозорецот?-Линвуд Баркли

Првпат читам од Баркли нешто и сега за сега ми е добра. Постапно се откриваат случките, држи во неизвеснот. Мора да ја дочитам за картко време пошто ептен ме копка дали ќе дознае кој му ја дал смртоносната доза на син му и дали ќе се одмазди :D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Препорачајте некои добри книги, поврзани со грчка митологија, нинбершки процес, добри психолошки, историски, книги од кои може да се научи.

Да се со добар превод.
 
P

Patience

Гостин
Милан Кундера - Шега

Романот е поделен на седум делови каде раскажуваат четири ликови, времето е крајот на шеесетите години во тогашна Чехословачка.

Длабоко навлегување во емоции и постапки, минимално физичко опишување на ликови.
Ептен ми прави мерак. За првпат го читам Кундера, сигурна сум дека нема да биде и последен.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Милан Кундера - Шега

Романот е поделен на седум делови каде раскажуваат четири ликови, времето е крајот на шеесетите години во тогашна Чехословачка.

Длабоко навлегување во емоции и постапки, минимално физичко опишување на ликови.
Ептен ми прави мерак. За првпат го читам Кундера, сигурна сум дека нема да биде и последен.
Следно „Неподносливата леснотија на постоењето“ па „Смешни љубови“, па „Идентитет“ итн. За читање и уживање...
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
140
Поени од реакции
41
„Љубов во време на колера“ - Г.Г. Маркес
Ми се допаѓаат деталите во кои се навлегува за да се долови времето на случување и конкретната ситуација. Скоро до половината сум, ама па некако не ми се допаѓа таа константна игра на мачка - глушец и ми доаѓа да завртам и да прочитам дали конечно ќе се најдат :unsure:
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Се плашиш ли од темница? - Сидни Шелдон

Трилер во кој се зборува за обидот преку контролирање на временеските непогодби и катастрофи да се постигне врвниот степен на контрола врз човештвото. Преку судбините на 'малите луѓе' се раскажува во колку суров и страшен свет живееме. Али да бидам реален имав многу поголеми очекувања од книгава, и испадна само просечна.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Клубот на непоправливите оптимисти - Жан Мишел де Генасија
Франција во почетокот на 60тите полна со политички азиланти пребегнати од источноевропските земји, опишана со авантуристички призвук на очите на едно 12 годишно дете. Ги спомиња Сартр и Ками, што по мене е доволно за книгата да не биде воопшто лоша. :ojeaa:
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
11
Огнена одмазда - Џ.А. Џенс
Ја купив вчера и сум некаде до половина.Доста интересна, ме држи во неизвесност па изгледа ќе ја дочитам вечерва.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Психологија на сонот-Сигмунд Фројд

Имам чуство дека книгава неколку пати ќе ја препрочитувам...инаку ми стои веќе 3 месеци дома, подарок за роденден и никако да ја почнам ама некои соништа ми се увртеа чудни па се сетив на книгава...оваа ми е втора од Фројд па ќе видиме како ќе оди.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Го почнав Докинс, Unveawing the rainbow.

Ја имам прочитано The God delusion од него. Една од пресудните книги, заедно со "A brief history of almost everything" од Брајсон и "God isn't great" на Хиченс, која ме конвертираше во тотален атеист.

Темата во книгава е врската меѓу уметноста и науката. Болна точка, поради која сите ја презираат науката, (а btw сакаат да ги ползуваат удобствата од нејзе) е дека таа во суштина не нуди одговори за „целта“ на постоењето, човечкиот живот и воопшто универзумот. Така и книгава е опишана како „депресивна“, како ги „уништува задоволствата од доживувањата на природните феномени“ исл., меѓутоа мислам дека тоа е доживување од страна на религиозни луѓе и склони кон мистицизам, а не на рационални луѓе.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
400
Поени од реакции
1.113
Безбојниот Цукуру Тазаки и неговите години на аџилак - Харуки мураками.
Досега само "Спутник љубов" од него ми е читана, а наредна е "Кафка на брегот"
Стилот го опиша Саладин. ^ :D .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom