Што читате во моментов? (со краток коментар)

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од Desert, 12 септември 2005.

1. Mr.MisteryMan

Mr.MisteryMan Шарлатан по природа

Член од:
    4 март 2017
    Мислења:
    58
    Допаѓања:
    25
    „Седмиот печат“ од Сунчица Уневска. Некаде при крајот сум. Авторката е филмска критичарка и дава критики на познати филмови (македонски и странски). Во книгава се збори за истиомениот филм и авторката дава своја критика и видување. Има и нешто историја на македонскиот филм, односно пишува за македонските филмови во последниве неколку години. Добар критички став кој поттикнува на длабоко размислување. Топло ви го препорачувам делото. ;)

На Петра П. и Вокерка им се допаѓа ова.
  2. Saladin

Saladin

Член од:
    5 февруари 2007
    Мислења:
    9.695
    Допаѓања:
    9.663
    Atonement - Ian McEwan
    Иако книгата изобилува со деталести описи на материјалното и духовното, сепак описната мисла на писателот е чиста, без никакви претензии да се докаже дека е некој и нешто. Ова го имам забележано кај „новава“ генерација на швајцарско-германската школа како Шлинк и Мерсие, едноставно се губат во поим при раскажувањето, додека кај Иан целата книга има хируршка прецизност на опишување на човековата психа, без одвишни зборови а сепак богат фонд.
    Се` уште сум на при крај на првата третина, но книгата ме вовлекува во животите на тројцата протагонисти, Роби и Сесилија како потенцијален пар, и Бриони (помалата сестра на Сесилија) како индиректен спектатор во нивните животи. Со право би рекол дека ова е една од оние книги со која созреваш, или англичаните имаат подобар израз - coming of age.

3. Сабазиј

Сабазиј

Член од:
    17 јануари 2009
    Мислења:
    2.325
    Допаѓања:
    2.624
    Освен серијалот ASOIAF, Џорџ Мартин има напишано уште по нешто. Краткиот хорор роман The Skin Trade не е којзнае што, послаб е од Fevre Dream, ама сум сретнал и полошо. Се чита, иако очекував повеќе.

4. kapitano4

kapitano4

Член од:
    17 јануари 2016
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    3
    Во моментов го читам делото на Херман Хесе - „Сидарта“ и кај и да е би требало денес да го прочитам. Интересен краток роман за лик кој што трага низ светот се со цел да го пронајде своето ЈАС, сака да оди по својот пат, да не се потпира на туѓото учење туку да создаде негово и да се води според тоа. Остатокот би оставил да си го прочитате...

На Црноризец Храбар му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Almeida

Almeida мрачна сила

Член од:
    15 февруари 2015
    Мислења:
    1.740
    Допаѓања:
    2.992
    „Врати на перцепцијата“ од Хаксли си ја земав пред некој ден.

Вчера ја довршив „Степски волк“ од Хесе, претходно и „Сидарта“ - тотално различен пристап имаат двете, иако од ист автор. Не можам да кажам дека сум фасциниран, посебно од „волкот“ - и самиот автор кажува дека очекува целна група на книгата да се мажи во возраст над 40-50 години, кога ја доживуваат таа средовечна криза. За разлика од Сидарта, која ја пишувал после едно патување во Индија и која е инспирација за многу луѓе од „западов“ да почнат да ги запознаваат источните учења, оваа ја пишувал во моменти на изгубен мотив за живот, дури и помисли за самоубиство...има некоја атмосфера и идеја, која не ми е блиска едноставно, а ја читав со многу внимание. Дури и чудно ми е кога ќе прочитам критики од жени, се плашам дали воопшто ја доживеале.
    Дојдов до овие книги барајќи ја The glass bead game (со чуден превод на македонски - не е битно) и може и нема да ја барам понатаму. Не сакам да кажам дека сум разочаран од Хесе, можеби и преводот не беше погоден.

На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Arwen Undómiel

Arwen Undómiel

Член од:
    28 јануари 2016
    Мислења:
    113
    Допаѓања:
    178
    Моментално ја читам "This side of paradise" на F. Scott Fitzgerald. Го обожавам Фитц, стилот му е прекрасен, убедливо еден од најдобрите автори. Не сум читнала ни третина од книгата, приказната сеуште се развива, главниот лик ми е интересен (ако не се лажам тоа е всушност он, би требало да е книгата some what автобиографска). Ретко кој може да ме натера да развлекувам читање само за да трае повеќе дружењето со книгата.

На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: