Што рокна?

Статус
Затворена за нови мислења.
P

Princ

Гостин
Од 3:57 до 4:03 вика "Ниеден збор не може да го опише тоа што штотуку го видовме...". Значи не спомнува нуклеарка :)

Edit: Сердар, снимено е веќе, претпоставувам штетата е веќе направена... Да се надеваме сепак дека ни се причинува и дека не сме во право за тоа што го мислиме.... Немам друг коментар во моментов...
Инаку се јавив во алсат околу 2 часот да ги отерам упм што во вакви моменти пуштаат фудбалски серии, културно ме одбија дека немале уште присобрано информации и како што ги добиваат ги објавуваат, ама според она дека во моментов има фудбал, не ќе да им чуе.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
61
Поени од реакции
1
looooooooooool pa dali ja vidovte kujata od tipot ejjjjjjjjjjj na krajot kako bese tipot letna posle 4 sec negde od eksplozijata a ekplozijata ne dojde od kaj st obese cadot levo od nego cudno lelelel ej klipot me zdrvi lool
 
T

tino097

Гостин
Од 3:57 до 4:03 вика "Ниеден збор не може да го опише тоа што штотуку го видовме...". Значи не спомнува нуклеарка :)
фала уше еднаш :)

то е, ни се слуша она шо “сакаме“ да слушниме
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Tragedija Принц, нејсе, реков, не мора да е нуклеарка пред се во самиот смисол на зборот.
хај експлозив инсиндијарѕ дивајс со диплитед јуренијум и гутова, маф, работа.
Проблем, леукемија, болни, страдни......

Катастофа, а оние од Алсат, реков. Вие вашите под нож, ние нашите под камата, па ќе видиме кој побоље коље, оти е се идиоти.

Нетпрес:

Околу 160 луѓе, вклучувајќи и неколку државјани на САД, загинале или се повредени во денешните серија експлозии во база на албанската армија во близина на Тирана, јави Ројтерс, повикувајќи се на извори во Владата на Албанија.

Албанија е обврзана да се разоружа од арсеналите останати од периодот на комунистичкиот режим во земјата, а истовремено да почне модернизирање на вооружувањето на својата армија, како услов за пристапување во НАТО. “Не го знаеме точниот број на жртви, но стравуваме за трите тима, од кој секој брои по 21 лице, а кои работеле таму. Неколкумина од нив се државјани на САД“, рекла во изјава за Ројтерс Џуела Месани, портпарол на албанскиот премиер, Сали Бериша.

Македонија и понуди помош на Албанија по трагедијата што се случи попладнево во албанскиот град Вора.
Како што изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски, премиерот Никола Груевски остварил телефонски разговор со премиерот на Албанија Сали Бериша, во кој премиерот го искажал својот став дека Македонија ја става на располагање сета своја помош преку институциите.
“Доколку Македонија добие информација дека е потребно помош веднаш ќе се стави на располагање, пред се во мобилизација на екипите во военото и цивилното здравство или доколку се јави евентуална потреба од крв“ изјави Боцевски.
Во контакти стапиле и министрите за надворешни работи, одбрана и здравство.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Недајбоже да е нешто поврзано со зрачење, ќе страда цел балкан...

Едит: на тв викаат дека нема потреба од паника дека е поврзано со штетни суптанци, мисам и да би имало нешто не би требале да кријат?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
А кога истиот не страдал . . . ?
и тоа што викаш...едит: сеа играм Guild Wars и еден србин ми кажува на тв албаниа и тв косово не ги знам правилните имиња на телевизиите ама знам дека ги нема на кабловска вика дека рекле дека биле македонско/српски терористи. и ете ти пак ние ќе испаднеме криви
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
A be ogromnata eksplozija sto se gleda na videoto ne se slucuva vo 3 saatot, tuku e na pocetok, pri prvite detonacii, znaci tamu negde okolu 12 saat. Taka barem kaza novinarot na videoto.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Еве неколку слики кои ројтерс ги објави пред кратко време:

reuters(2).jpg reuters(1).jpg reuters(4).jpg
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
A be ogromnata eksplozija sto se gleda na videoto ne se slucuva vo 3 saatot, tuku e na pocetok, pri prvite detonacii, znaci tamu negde okolu 12 saat. Taka barem kaza novinarot na videoto.
Има и саат на снимката... провери сам!

Страшниот детаљ е што печурката е многу покасно од тоа кога ние осетивме shockwave...
Што значи дека пред тоа имало две (некои тврдат и три) поприлично поголеми експлозии!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Аууу страшно...таа печурката на снимката не ќе да е конвенционално оружје. :nesum:
 
P

Princ

Гостин
Што подразбираш под конвенционално оружје? Рачна граната наполнета со цвет од лаванда со мирис на трендафил ебате?
ОРУЖЈЕ Е ТОА! Експлодирале 3 (ТРИ) огромни магацини со оружја. Имало 3 тима од по 21 човек кој работеле на онеспособување на муницијата. Дали можете да сватите колку многу муниција е тоа?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Некој да ми прави друштво да дадеме крв? Јест да сум А+ што е најчеста меѓутоа може ќе им се најде.

Иначе звукот патува со 30.000 километри во секунда. Разликата со брзината на звукот и брзината на светлината е една секунда еден километар. Значи ако удри гром на 5 километра од тебе ти за 5 секунди ќе го слушнеш звукот, а ќе го видиш пет секунди пред да го чуеш. Тоа е разликата во брзината. Знам дека везе нема со темава, ама бинто ја паметен да се правам.
Со ова баш и не се правиш паметен, звукот патува со 1224 километри на час, а тоа е околу 340 метри во секунда.

А за другиве што се чудат како се слушнало од Албанија до кај нас нека го ѕирнат клипот од погоре, моментот е околу 4-тата минута.:vozbud:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
ондах најебали смо :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom