Што рокна?

Статус
Затворена за нови мислења.

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
У јеееботеее приметивте ли на клипов како го легна на земја снимателот shock wave-от од големана експлозија?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Па да пофторам и на оваа тема дека им паднала една од оние што ги спремаа за Иран,нуклеарки со ограничена моќ,такви се ефектите,ова го кажувам од стручен аспект како стар познавач на минско-експлозивни средства(интезивна обука во поранешна ЈНА).Ќути може да испадне и добро што не сме баш толку спремни за влез во НАТО,или уште еден аргумент да не го продаваме нашето име и национален идентитет.
глупаш лупости... дај одмори малку, оди јади еден ширдан, дури не е озрачен :)

@ Dante: како би те замавал сега... ај оди до пеколот и шо се однесва до мене не мора да се враќаш...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.410
Дете на звукот му треба време да помине извесна раздалеченост нели?
Да де, околу 20 минути од Градец до Скопје... Притоа, сеуште да има огромна моќ да ги затресе прозорите во Битола, Велес и Скопје, а Охриѓани едвај да го чујат. И во исто време медиумите информираат дека имало минирање во Цементара и на косовската граница. И сето ова се случува во исто време.

Знаеш каква јака експлозија треба да биде тоа, за од Градец (види на google earth каде се наоѓа) до моето зградиче во центарот на Скопје да успее да ги задрма прозорите?

Каква?
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
И во Гостивар се слушна... :nesvest:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, zarem mislis deka u Albanian ammunition dump ke cuvaat od novite semi-atomic HEID controlled bombs???
Па на друго место и не им го прифаќаат,мислиш ли дека Грците се толку будали како порано кога им ги чуваа нуклеарките па по скандалот им ги наплатија ептен добро,од што до ден денес и ние чувствуваме политички последици со наметнати преговори кој се ептен неаргументирани и по Грчки условувања.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Некој да ми прави друштво да дадеме крв? Јест да сум А+ што е најчеста меѓутоа може ќе им се најде.

Иначе звукот патува со 30.000 километри во секунда. Разликата со брзината на звукот и брзината на светлината е една секунда еден километар. Значи ако удри гром на 5 километра од тебе ти за 5 секунди ќе го слушнеш звукот, а ќе го видиш пет секунди пред да го чуеш. Тоа е разликата во брзината. Знам дека везе нема со темава, ама бинто ја паметен да се правам.
И ја од истите побуди го пишувам постот. Звукот патува со околу 300 метра во секунда. Светлината со 300 000 километри.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Тргнавте препуцавањана со малиот? Супер...

А.. ова не е истиот клип што го пуштив прееска?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Реков, мириса на Хајди (HEID)! А и на Вуковарската битка, беше вак слично на крајот.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
Некој да ми прави друштво да дадеме крв? Јест да сум А+ што е најчеста меѓутоа може ќе им се најде.

Иначе звукот патува со 30.000 километри во секунда. Разликата со брзината на звукот и брзината на светлината е една секунда еден километар. Значи ако удри гром на 5 километра од тебе ти за 5 секунди ќе го слушнеш звукот, а ќе го видиш пет секунди пред да го чуеш. Тоа е разликата во брзината. Знам дека везе нема со темава, ама бинто ја паметен да се правам.
ВхАТ а ФРАК ??? go napravi zvukot pobrz od svetlinata .....

zvuk: 344м/сек, или 1230км/ч.
 
T

tino097

Гостин
ај тро превод на муабето шо се прај во то време
 
P

Princ

Гостин
Го прашува жената дали е добро, вика по детето... Ништо невообичаено... Онака кај си, тука сум, дали си добро... А новинарот кажува она стандардното, експлозија, ќе погледнеме една аматерска снимка...
 
T

tino097

Гостин
фала.пошо кон 4:01 негде ко да велат нешо нуклерано, али можда само така ми се чу :)
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
мислам дека знам шо рокна.

муниција со осиромашен ураниум :(

страшно...

јавувајте се по албански медиуми принц, луѓето не смеат да се гледаат во правецот на местото на несреќата, и нека не се заебаваат со снимање...

типот кој шо снимаше ќе има трајни последици на видот, ако воопшто можи да гледа, за леукемија да не зборам...

страшно :(

едит:

таа големата експлозија околу 4мин не е од ниедна конвенционална бомба / граната , и мислам дека по бојата на „облакот„ и како тоа изгледа, не се работи за експлозија на пример на магацин со фиљан и фиљан тони експлозив, туку некоја баѓи големка експлозивна направа со осиромашен ураниум или плутониум...

се надевам дека грешам...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom