Што мислите за новиот закон за сообраќај?

Член од
4 август 2008
Мислења
48
Поени од реакции
0
Свашта, уште ова не сум слушнала.. незнам може ќе да е потребно.. единствено што ме нервира е што многу касно се свестуваат за да донесат некој корисен закон!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Освен резервна гума, сигнален триаголник и кутија за прва помош - што е задолжително да се има во еден автомобил? Апарат за гасење пожар? Ова ко што знам до неодамна беше задолжително за јавните превозници и таксистите, ама сега и во автомобил требало да се има апарат... Точно е ова?
беше задолжително и сајла и комплет резервни ламби, јас имам в кола некој апарат за гаснење, али кизнај од кога е и најверојатно толку си ја има сменато хемиската формула внатре што е поопасно да го гаснеш пожаро со него. Тој евентуално би користил повеќе да мафташ со него (црвено жолта боја е) и да привлечеш внимание дека ти треба помош.
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
тој што го пишувал законот за велосипеди нека дојде да го научам малце некоја далга на пр.на едно тркало како се вози на пазарен ден , па тогаш да размисли дали навечер велосипеди да не се возат ( а нели да ги оставиме колите да возиме велосипеди за почиста иднина ? или неважи тоа коа буџетот е празен )
 
B

BooBojan

Гостин
Законот според мене е така-така.Има нешто што мене ми се допага но и нешто што мене не ми се допага.
За алкохолот во крв.Се согласувам.Имам 6месеци возачка.Тоа значи дека сум почетник.Откога положив досега имам испиено најмногу 20пива(во 6месеци),а пијам само кога НЕ ВОЗАМ.Кога возам НИКОГАШ не пијам,не заради мене,туку заради другите учесници во сообракајот.Не сакам поради мојата желба за пиење,да страда некој друг кој е невин.
А ова после 11часот за неискусните,не можам да си го објаснам.Е овој закон е само за казни пишување.Ако не се лажам ако ти пишат казна после 11часот а не си искусен возач,добиваш честитка од 400евра или мислам дека беа 25негативни.
Е со овој закона ама баш воопшто не се согласувам.Досега имам заминато околу 6000км откако полижив.А околу 1000од тие се после 11часот,добар дел од тие 1000км се направени кога сум го прекршувал законот.А мал дел од нив кога сум возел искусен возач со мене.И сега јас и некој кој има возачка 2-3години а има заминато едвај 5000-10000км нема да бидеме исто третирани.
Тој ке биде искусен,јас неискусен,иако имам можеби повеке километри извозено од него.
Досега(да чукнам во дрво)џандари ме немаат воопшто сопрено,а се надевам дека ке биде така додека станам "искусен возач".
И ке продолжам да си возам после 11часот.Зошто колку и да сакаш многу пати некаде мораш да одиш сам.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Законот според мене е така-така.Има нешто што мене ми се допага но и нешто што мене не ми се допага.
За алкохолот во крв.Се согласувам.Имам 6месеци возачка.Тоа значи дека сум почетник.Откога положив досега имам испиено најмногу 20пива(во 6месеци),а пијам само кога НЕ ВОЗАМ.Кога возам НИКОГАШ не пијам,не заради мене,туку заради другите учесници во сообракајот.Не сакам поради мојата желба за пиење,да страда некој друг кој е невин.
А ова после 11часот за неискусните,не можам да си го објаснам.Е овој закон е само за казни пишување.Ако не се лажам ако ти пишат казна после 11часот а не си искусен возач,добиваш честитка од 400евра или мислам дека беа 25негативни.
Е со овој закона ама баш воопшто не се согласувам.Досега имам заминато околу 6000км откако полижив.А околу 1000од тие се после 11часот,добар дел од тие 1000км се направени кога сум го прекршувал законот.А мал дел од нив кога сум возел искусен возач со мене.И сега јас и некој кој има возачка 2-3години а има заминато едвај 5000-10000км нема да бидеме исто третирани.
Тој ке биде искусен,јас неискусен,иако имам можеби повеке километри извозено од него.
Досега(да чукнам во дрво)џандари ме немаат воопшто сопрено,а се надевам дека ке биде така додека станам "искусен возач".
И ке продолжам да си возам после 11часот.Зошто колку и да сакаш многу пати некаде мораш да одиш сам.
Еднаш, Двапати, Трипати се бега, четвртиот пат ќе го јадеш за сите пари, не се прајте шерифи после 11 сатот, и јас имам 7 месеци возачка, ама најмногу што имам со кола навечер седено е 11 и 30, Си играте играчки со парите кои родителите со мака ги заработиле, 400евра се многу. И јас го нејќам законов, ниту овај нити за пушењето ама шо да прајме....А за одење сам можеш се девојката и дома да дојдиш ќе гледате филм(тоа камуфлажа пред домашните :) ). Некогаш полицијата ќе ти прости ако му е денот, но ако погодиш некој изнервиран бидејќи сабајлето женаму не му дала пред да оди на работа, тогаш и казна за неносење на билтен може да ти пиши. :helou:
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
А сеа значи ја имам 20 години и за некој месец ке ми изминат тие 2 години од возачка дозвола. ЈА уствари ке треба да чекам да наполнам 21 за да возам после 11 ?!?!
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А сеа значи ја имам 20 години и за некој месец ке ми изминат тие 2 години од возачка дозвола. ЈА уствари ке треба да чекам да наполнам 21 за да возам после 11 ?!?!
Ваљда е или/или нема логика да мораш и двете.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
А сеа значи ја имам 20 години и за некој месец ке ми изминат тие 2 години од возачка дозвола. ЈА уствари ке треба да чекам да наполнам 21 за да возам после 11 ?!?!
Да. Ако си положил на 18 треба да чекаш до 21, а ако си положил да речеме на 19 години ќе чекаш исто до 21 година .... глупи закони али тоа е што да се прави...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
А сеа значи ја имам 20 години и за некој месец ке ми изминат тие 2 години од возачка дозвола. ЈА уствари ке треба да чекам да наполнам 21 за да возам после 11 ?!?!
На почетокот кога ја отворив темата пред 4 години, беше 3 години возачко искуство...значи ти треба уште една година да чекаш да можеш да возиш.

Неофицијално имам разбрано дека е сега 2 години...наводно сменале можда нешто.

ЕДИТ: Еве сеа прочитав и трета варијанта дека до 21 било како мора да чекаш :)

Распрашај се и види.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Абе незнам више што да речам за овие капиталистиве... налет нека се. Јас мислам нека земат секој нека си итвори авто школа и нека си полага пред своја комисија. Ама неможе бе. е сеа зашто неможе па неможе коа нема паркинг простор бе каде така, тоа е надвор од стандардите, а да им се мочам (нека ми прости космосот на изразот) на стандардите во европа.
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Законов е срање! Ја сеа иам кола со 141 kw и нема да возам кола 2 години?! И за излагање како што поскапи таксиво ќе ми требаат околу 1000 денари од вечер...Нема проблем нека дое Грујо и нека ми дава секој викенд 1000ка,му Е*АМ ИДИОТОТ!!! Ај за алкохолот се слагам...ама за возење на кола која нема повеќе од 75 kw...:tapp: Иначе на Вељановски син му кој учеше кај мене...возеше Kawasaki Ninja,а имаше 16 години,ама на него само можат да му го пу*ат џандарине,а на мене ќе ми пишуваат по 400 евра! :uvo::toe:
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Значи ке чекам дури направам 2 години искуство....ја полагав на 18... а после тие 2 години искуство ке ке возам па што сака нека е не влагам у такси сигурно ! Направија за кола искуство како којзнае што е .Океј е со алкохолот што не смее почетник да пие, ама да да уопште не смее да вози навечер.... Оскар за глупоста за креаторот на овој закон
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Дали сеуште важи ограничувањето од 75KW моќност на возилото за возачи почетници или има некои промени за ова?
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
265
Поени од реакции
202
Не сум упатен многу во новите законите за собраќај во Македонија ама со сигурност ќе кажам дека %70 посто не се почитуваат.
Прво треба да се воведи секоја полициска кола да има компјутер поврзан со централна база на податоци .
Секој прекршок внесен во база на податоци на лице место.
А измени само од администатор на база на податоци и секоја измена или бришејне да мора да се објави во службен весник .Само вака може да му се крај на кинјене на казни.И да се почитуваат правилата.
Парични казни но и поени 13 поени за секој 3 год секој изгубени поени се обнувуваат после 3 год во зависност од тежината на прекршокот да се губат поени.
Примери
За брза возња за повеке од 10км/Ч од пропишано 3 поени
За на црвено 3 Поени
Недавајне на предност 3 Поени
И така натака


А за нови возачи
на 16 год стекнува право да вози со полагјне на писмен испит и практичен
за познавајне на собркајните правила - две години да вози под
Буква У - ученик
мора да биде истакната на возило
напред и назад само со присуство на возрасен со полна дизвола со нула алхохол.
А ако ученикот направи грешка на тој што е вкола со него со полна дозвола му се одземаат поени. Ако вози сам ако колата не пријавена како украдена му се одзема 3
поени на сопственикот плус поени за неговата грешка
ако малоетникот е сопственик му се кнфискува возилото за 3месеци и продолжува рокот под (У) за 6 месеци.

Од 18 до 21 да вози со П буква (почетник )
истакната на кола напред и назад - нула алхокол не повеке од еден патник дозволено во кола и само 7поени за 3 годинини

Ако ги изгуби сите забрна за управувјне за 3 месеци и пордолжубајне на перидот на нула телеранција за 6месеци ако повторно направи прекршок 12 месеци па така натака
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
две години од издавањето на возачката, се потребни да поминат за да можеш да возиш после 11
пр. си ја земал на 03.03.2012-ќе ти важи до 03.03.2014....после тој ден,од 04.03.2014 ќе можеш слободно да возиш;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom