Што мислите за новиот закон за сообраќај?

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Не знаев дали темава да ја напишам овде или на Автомобилизам, ама сепак овде е најприкладно.

Инаку за тие што не разбраа, еве за што се работи...

Веќе нема полагања во авто-школите, ќе се креираат нови комсии од „професионалци-правници“ за теорискиот дел на полагањата. За практичниот дел не знам како го решија, нешто слично претпоставувам.

Второ, кога ќе ја земете возачката на 18 години, не смеете да возите возило со сила на моторот повисока од 75KW - 100КС, т.е можете, но со присуство на искусен возач.

Што се подразбира под искусен возач?

Ако лицето зело на 18 години возачка дозвола, мора да има 3 годишно искуство со управување на моторно возило, значи 21 година (нешто слично како за да можете да полагате...мислам Е категорија така беше?), ако пак лицето добило возачка дозвола на 22 години, мора да има минимум 2 годишно искуство. Тоа значи ако на 22 години сте зеле возачка дозвола мора до 24 години да возите возило под 75KW. Плус, после 10ч навечер мора(овие што спаѓаат во неискусните возачи) да возат со искусен возач. И нешто што јас многу го оправдувам (ова горното потполно НЕ го оправдувам) не смее неискусен возач да има НИТУ 0,5 промили алкохол во крвта...значи ниту капка, исто како таксистите и возачите на автобуси.

Што се однесува до моторциклистите, не смеат да ги возат своите миленици после 10ч навечер се до 6ч наутро!

Сега се наметнува прашањето, што ќе се случи ако некое разглаено богаташко дете од З.Европа доаѓа тука со Ferrari со 19 години и патува за Грција еве да речеме, полицијата го застанува...вози автомобил со 300KW мотор (скоро 4 пати над дозволеното), на полноќ?!

Законот е апсурден.

Второ, со моторциклите, ...некои немаат автомобил, па единствен транспорт им се скутерите, што е толку важно да не се вози после 10ч навечер. Плус тоа сега доаѓа летото, време на возење на моторциклите, забрана за слободно движење anyone?

За некои работи се согласувам (за алкохолот на пример), ама за другите не и покрај тоа што има некои логичности тоа се само минорни позитивности, сепак глобалната слика е друга. Некои немаат возила со послаб мотор од 75KW, а имаат потреба да возат и што? Ќе им забраниме да возат? :tapp:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Моите познавања низ Европа велат дека и во Италија на пр. не смеат почетниците возачи да возат појаки машини од 45-55 kw (незнам точно), насекаде е исто со казнените бодови и со придружба на поискусен од почетникот возач, иако може малце да е апсурдно, на пр. положил и 100 год. кола не чепнал...
За алкохолот одредбата по мене е сосема во ред. Јас со 12 год. возачко искуство избегнувам да пијам кога возам, на свадби и сл. пеш или со такси одам, па некој може да истрпи, нели?
А тотално ми е глупо за моторциклите одредбата за забрана на управување после 22:00
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Volkswagen напиша:
Не знаев дали темава да ја напишам овде или на Автомобилизам, ама сепак овде е најприкладно.

Инаку за тие што не разбраа, еве за што се работи...

Веќе нема полагања во авто-школите, ќе се креираат нови комсии од „професионалци-правници“ за теорискиот дел на полагањата. За практичниот дел не знам како го решија, нешто слично претпоставувам.

Второ, кога ќе ја земете возачката на 18 години, не смеете да возите возило со сила на моторот повисока од 75KW - 100КС, т.е можете, но со присуство на искусен возач.

Што се подразбира под искусен возач?

Ако лицето зело на 18 години возачка дозвола, мора да има 3 годишно искуство со управување на моторно возило, значи 21 година (нешто слично како за да можете да полагате...мислам Е категорија така беше?), ако пак лицето добило возачка дозвола на 22 години, мора да има минимум 2 годишно искуство. Тоа значи ако на 22 години сте зеле возачка дозвола мора до 24 години да возите возило под 75KW. Плус, после 10ч навечер мора(овие што спаѓаат во неискусните возачи) да возат со искусен возач. И нешто што јас многу го оправдувам (ова горното потполно НЕ го оправдувам) не смее неискусен возач да има НИТУ 0,5 промили алкохол во крвта...значи ниту капка, исто како таксистите и возачите на автобуси.

Што се однесува до моторциклистите, не смеат да ги возат своите миленици после 10ч навечер се до 6ч наутро!

Сега се наметнува прашањето, што ќе се случи ако некое разглаено богаташко дете од З.Европа доаѓа тука со Ferrari со 19 години и патува за Грција еве да речеме, полицијата го застанува...вози автомобил со 300KW мотор (скоро 4 пати над дозволеното), на полноќ?!

Законот е апсурден.

Второ, со моторциклите, ...некои немаат автомобил, па единствен транспорт им се скутерите, што е толку важно да не се вози после 10ч навечер. Плус тоа сега доаѓа летото, време на возење на моторциклите, забрана за слободно движење anyone?

За некои работи се согласувам (за алкохолот на пример), ама за другите не и покрај тоа што има некои логичности тоа се само минорни позитивности, сепак глобалната слика е друга. Некои немаат возила со послаб мотор од 75KW, а имаат потреба да возат и што? Ќе им забраниме да возат? :tapp:
И мотоциклистите и велосипедистите. Ова е глупо, иако другото го поддржувам.
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Zakonot e BULLSHIT.
Pridruzba na vozrasen posle docni casovi? ma daj molim te, GLUPOSTI
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.345
Тоа за моторите е мелку непотребно иначе се друго е оправдано(допрва треба да полагам) па многу народ изумре од сообраќајки мора нешто да се превзема секој ајван зема дозвола .
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Не го бива,а не прочитав веке е стапен на сила или? Башка ја ако знам да возам кола ке знам и до 21и59 и во 22и10
 
Член од
27 март 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
E stvarno zakonov e bez vrska,za zabrana za alkohol go opravduvam apsolutno,duri mozebi treba da nema nikakva tolerancija na alkohol vo krvta i kaj iskusnite vozaci,a dodeka se ostanato se gluposti.Prvo zosto posle 10 da ne smeam da vozam sama,koga toa sto nedvor e temno ne e nikakva precka duri i mi e polesno da vozam noke nema guzva kako preku den,a toa za motorite e navistina glupavo,na nekoi luge motorot im preststavuva osvovno prevozno sredstvo i sega so da pravi da sedi doma:tapp:
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Volkswagen напиша:
Веќе нема полагања во авто-школите, ќе се креираат нови комсии од „професионалци-правници“ за теорискиот дел на полагањата. За практичниот дел не знам како го решија, нешто слично претпоставувам.

Второ, кога ќе ја земете возачката на 18 години, не смеете да возите возило со сила на моторот повисока од 75KW - 100КС, т.е можете, но со присуство на искусен возач.

Што се подразбира под искусен возач?

Ако лицето зело на 18 години возачка дозвола, мора да има 3 годишно искуство со управување на моторно возило, значи 21 година (нешто слично како за да можете да полагате...мислам Е категорија така беше?), ако пак лицето добило возачка дозвола на 22 години, мора да има минимум 2 годишно искуство. Тоа значи ако на 22 години сте зеле возачка дозвола мора до 24 години да возите возило под 75KW. Плус, после 10ч навечер мора(овие што спаѓаат во неискусните возачи) да возат со искусен возач. И нешто што јас многу го оправдувам (ова горното потполно НЕ го оправдувам) не смее неискусен возач да има НИТУ 0,5 промили алкохол во крвта...значи ниту капка, исто како таксистите и возачите на автобуси.

Што се однесува до моторциклистите, не смеат да ги возат своите миленици после 10ч навечер се до 6ч наутро!

:


E вака сега.Моето мислење за новиот закон е дека време беше да се стави ред малку во сообраќајот затоа што се работи за човечки животи кои во последно време во сообраќајни несреќе гинат како мравки под стапало.
Што се однесува до полагањето ми се допаѓа овој нов комисиски начин затоа што досега секој што отишол да полага земал возачка без разлика за неговото возачко знаење и искрено се надевам дека се ке профункционира како што треба а не само на хартија и пари под рака.За алкохолот комплетно се согласувам а што се однесува до моторциклите тоа мислам дека е супер затоа што најчесто ги возат младите и лудуваат со нив без воопшто да внимаваат каде одат и мислам дека ретко кој од луќето ги користи како превоз најчесто е тоа од забава и мода.Ова посебно важи за овој топол период од годината.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе нема да има никаква промена во сообраќајот. Исто како што правеја за светла и каиш ке падне некоја казна и толку. Никогаш не ставам каиш (за низ град) па што? За на отворен пат да + и светла палам. А ова со моторите го направија само заради тоа што возат големи мотори без придушувачи во 2 часот по полноќ и ги стегаат до даска. Едноставно нема спиење ако живееш на глава улица. А тоа не е решение. Заради некои неарни сите треба да не возат навечер?
А и ограничувањето на она после 22 нема возење.... јас имам речиси 2 години возачка. Имам поминато над 15.000 од кои 10.000 по темница на вечер. И сега што? Неможе повеќе да возам навечер? А не ме сопреа да возам кога немав ич искуство сега му текна... А мислам дека со 2 години возачко искуство си искусен шофер (барем така е во другите држави).
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
се`-се` ама она за велосипедите не им чинело,па дај жити се....
ај се сваќа некако она за мотори и коли,алкохол,една копа сообраќајки имаше годинава,премногу смртни случаи..
ама велосипеди?? апсурдно е....
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
И јас не се сложувам со оваа за моторциклите . Автомобил не возам сеуште (барем не низ Центар на градот :P ) ,ама за тоа пак моторцикл си возам 24/7 по наше кажано. И што сеа ,на пр. си бил кај некој другар во 9 часот ,си се задржал до 10 15 ,10 и 20 , и сеа треба јас од едниот крај на градот да го буткам моторот или пеш да си одам ? Мало могрен на гевгелиски :) . Законот е ТАПА ,не дај боже и другиот дел од државата да стане таков.
 

Rodeo

Thrillseaker
Член од
15 април 2007
Мислења
243
Поени од реакции
36
Законот што го донесоа е безвезе.Слушнав дека ќе имало и рестрикции за кубикажата,наводно лицата кои што немаат навршено 2 години од нивното полагање за возачка дозвола,не смеат да имаат коли со зафатнина на моторот поголема од 1500сс.Али сите знаете колку опстануваат новите закони во Македонија,на овој закон му давам 4 месеци.
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Ова се живи глупости ама ај.... Ќе не носат поблиску до Европска Унија. :)
 
N

n/a

Гостин
Ne se gluposti,ostaj ti...
Toa so motorite sto pravi najmnogu nedorazbiranje e posto oni se prvi po statistika zrtvi voopsto od celiot soobrakjaj,pa nekoj sakal da gi pripazi u saatite koga ima najmnogu pijani vozaci !
Sve drugo podrzuvam,posto izmegju 18-21god. i jas i site moi drugari napravivme eden kup sranja i prekrsoci u soobrakjajot(citaj prekrsoci so podolgotrajni i kratkotrajni posledici)
p.s Znam deka na onie koi sto se vo navedenite kategorii na gragjani koi sto se zasegnati im se pcue,licno jas na tie godini sega cel bi bil zapelinet od pcuenje i buna bi spremal...ama veruvajte ...ne e napisano i propisano od sto nekoj saka loso da vi pravi...nekoj analiziral kade najcesto i zasto se gubi glava...pa razmislja bolje da me pcujat i jas da gi kaznuvam,od sto da umiraat kako dosega!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Нови закони за тазе возачи

Значи вчера на вести видов и не ми се веруваше. Се работи за новите закони за возачи за кои се збори долго време ама конечно ќе излезат на виделина и ќе следат „ригорозни„ мерки(ха ха). Значи за сите оние „тазе„ возачи на автомобили ќе биде забрането возење на автомобил над 170кубика. Следно нешто е маркирањето на оние „млади возачи„ со искуство помало од 2години нема да смеат да возат без придружба на постар возач(со над 3години искуство не старост) е околу ова не ми е нешто јасно зашто ако веќе има искусен возач да возам јас мислам нонсенс е ова ама ај. Полагањето ќе биде пред комисија дирекно од МВР а не ко што беше до сега комисија од самата авто школа. И последно нешто што крајно ме извади од чорапи беше тоа што ќе биде забрането возење точак или мотор од 22:00 до 06:00.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom