Што мислите за новиот закон за сообраќај?

Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Mene mi e najsmeshno shto pravat nekoj losh mix od evropsko-makedonski soobrakjajni uslovi i zakoni.Mesto da vovedat apsoluten zakon za nosenje na kaciga na primer(da te repnat edno 300evra da vidime dali nema da staish kaciga), a poshto kaj nas epten se fraeri ili nekjat da si rasipat frizura ili pa aj neka me vidat koj sum na motor i ne stavaat kaciga;oni zabranuvaat motori posle 22-glupost.Aj motorite ama pa velosipedite???Ne se lugjeto krivi shto gradot ne e dovolno osvetlen.Ona shto na zapad se vika "pridruzeno vozenje"nashive cule-nedocule.Toa e pred da polagash.Pominuvash testovi,nekolku casovi so instruktor da te osposobi onaka bazicno i nemorash da se zamarash so nego sekoj den nego vozish so tvoite neznam kolku km pred da polagash i voziloto ti e oznaceno,normalno.Ne sfakjaat deka odgovornosta e i na gradot,za poefikasna policija,postavuvanje na radari od onie shto te slikaat ako vishe sakaat ko na zapad, da go osvetlat gradot prvo ko shto treba a ne da donesuvaat glupi zakoni.P.S.Za alkoholot se slagam,ama treba za site da vazi,neznaci ako imam dozvola 3god deka ne me fakja edna casha.
 
Член од
30 август 2007
Мислења
50
Поени од реакции
1
Законот е срање да бидеме реални. Која им е гаранцијата дека ако си положил пред 2,3- 5 год дека си искусен возач па може да не си пипнал кола од кога си положил и сега што праиме? А за ова е Точкест у право зашто јас да возам ако до мене има искусен возач?
А на крај што правиме со богатите копиљаци што им купил тато кола уште на 16 год? Кој ќе ги казни нив?

Го поддржувам само законот за забрана на алкохол пошто у денешно време не се знае кој пие кој плаќа
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Еве сега гледам 16 годишник направи сообраќајка возејки без возачка. Што се деси... преминал на левата лента и се плеснал во друго возило. Нема вска тоа, туку погина жена. И сега сакаш да кажеш дека тоа е оправдано? Па поради ваквите ситуации го донесоа законот, кој ме фаќа и мене. Па се бунев едно време, но кога подразмислив добро, сватив што сакаат да кажат.
А што сакаш да ми кажеш дека бил 16 годишник се удрил?Тоа еднаш се дешава ај кажи ми колку луѓе над 25 години праат собраќајки и се мртви пијани,што мења тоа.И јас на 18 години пијам и на 23-4 ке пијам и тоа значи дека на 24 нема да напраам собраќајка пу пу недај боже!
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
220
И јас на 18 години пијам и на 23-4 ке пијам и тоа значи дека на 24 нема да напраам собраќајка пу пу недај боже!
Не, тоа значи дека ти и на 18 и на 24 не треба да возиш!
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Не, тоа значи дека ти и на 18 и на 24 не треба да возиш!
А чекај ти сакаш да ми кажеш дека на 25 години нема шанси да направиш некој пропуст у возењето и да направиш беља?
Тоа до негде е добро ама ти за што сакаш одма на 18 да полагаш?За да се возиш низ населба преку ден или да искачаш навечер со кола???
Ај не се прајте со сила
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.660
Муабетот е :со 18 години како прво си зелен, (да не споменувам со 16, можеби некој не ги стига педалите) едноставно незнаеш да одлучиш што е добро, а што не, кој потег е правилен во сообраќајот, затоа и со право се нарекуваат возачи почетници. Наместо да гледа во патот, вика ми ја нема педалата за кумплунг, па ѕирка таму долу да види каде е (ова ми се има мене десено како совозач, среќа ја дигнав одма рачната инаку ке завршевме во една бандера).
А чекај ти сакаш да ми кажеш дека на 25 години нема шанси да направиш некој пропуст у возењето и да направиш беља?
Тоа до негде е добро ама ти за што сакаш одма на 18 да полагаш?За да се возиш низ населба преку ден или да искачаш навечер со кола???
Е тоа е нема излегување навечер со кола тоа е. Или ке се прибираш до 11 часот. Пр, јас кога полагав мене ми требаше возачката пошто татко ми работи приватно, додека тој работи јас можам да му носам матерјали да се развозувам натака навака... Ретко кога излегував со кола навечер.

Инаку би ти рекол кога си со кола да не пиеш алкохол, некогаш и ти да си во право друг да те чукни да знаеш пијаниот е крив. Башка што можеш да земеш некој на душа и да го носиш цел живот (недај Боже!).
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Муабетот е :со 18 години како прво си зелен, (да не споменувам со 16, можеби некој не ги стига педалите) едноставно незнаеш да одлучиш што е добро, а што не, кој потег е правилен во сообраќајот, затоа и со право се нарекуваат возачи почетници. Наместо да гледа во патот, вика ми ја нема педалата за кумплунг, па ѕирка таму долу да види каде е (ова ми се има мене десено како совозач, среќа ја дигнав одма рачната инаку ке завршевме во една бандера).
Е тоа е нема излегување навечер со кола тоа е. Или ке се прибираш до 11 часот. Пр, јас кога полагав мене ми требаше возачката пошто татко ми работи приватно, додека тој работи јас можам да му носам матерјали да се развозувам натака навака... Ретко кога излегував со кола навечер.

Инаку би ти рекол кога си со кола да не пиеш алкохол, некогаш и ти да си во право друг да те чукни да знаеш пијаниот е крив. Башка што можеш да земеш некој на душа и да го носиш цел живот (недај Боже!).
До негде си у право ама нели може да излезам навечер и да не пијам туку само да си се журкам:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.063
Поени од реакции
905
Mene mi e najsmeshno shto pravat nekoj losh mix od evropsko-makedonski soobrakjajni uslovi i zakoni.Mesto da vovedat apsoluten zakon za nosenje na kaciga na primer(da te repnat edno 300evra da vidime dali nema da staish kaciga), a poshto kaj nas epten se fraeri ili nekjat da si rasipat frizura ili pa aj neka me vidat koj sum na motor i ne stavaat kaciga;oni zabranuvaat motori posle 22-glupost.
Моторџика си? Пошто смешно ми е да коментираш ако не си.

Прво, жива глупост е пропис кој те обврзува на нешто кое е за твоја лична безбедност, а доколку со непочитувањето на тој пропис не загрозуваш безбедност на други учесници во сообраќајот.

Ставањето кацига е за лична безбедност. Кој е свесен за својата безбедност ќе стави, ако не стави не те загрозува тебе. Жива глупост е никогаш да не можеш да повозиш мотор без кацига и да не можеш да поуживаш во звукот на моторот, или да го осетиш ветерот, се губи целата убавина во возењето.

Значи, како моторџија апсолутно сум за носење кацига, бидејќи сум свесен дека тоа е за моја лична безбедност, а и од здравствени причини (од ветерот страда глава, синуси...) но никако не можам да прифатам никогаш, ама апсолутно никогаш да не смеам да се повозам без неа, дури и кога ќе излезам да се опуштам со спора вожња со 20 на саат и да поуживам во звукот. Моторот не е само превозно средство.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Законото за возење треба да биде строг !се соогласувам! возам и од пред 18 што значи и без возачка.
првиот ден кога ја довив возачката ја добив и третата казна .

Со искуството по патишта се повеќе сваќам дека знаците за брзина не се ставени за пешаци и дека овие знаци некој инжинер пресметал дека така треба да бидат

За носење појас веќе го ставам од навика
законот за светлата е ОК на отворен пат возилото од спортивна насока се забележува .
Да казаните треба да бидат високи посебно за моторџиите и камионџиите
Зошто за моторџиите ??
Со мотор најлесно и најчесто се нарушуват сообркајните правила во летото тие се најголема причина за сообраќајки.


Не носењто на заштита како што е кацика и за појаките мотори и соодветна облека треба строго да се казнува.

Кациката не се носи само поради лична безбедност туку поради и личноста од спротивното возило со кое си влегол во “конфликт“ бидејки ако носиш кацика е поголема веројатноста да преживееш и лицето нема да те носи на душа

Абе зошто не казнуваат возилата со прегорени светла и со жолти!!!
ДО 23 години дефинитивно човек не е за кола повекe од 60 кw
бидејки млада зовриена крав и јака кола не одат заедно = 90% катастрофа
плус послабите коли помалку трошат , младите секогаш сме без пари
АЛКОХОЛТ ТРЕБА ДА СЕ ЗАБРАНИ ВО ЦЕЛОСТ

Мистичен кациката е за општо добро за тебе , за трето лице , за фамилија (мајка ,татко, брат, сестра ,деца и др што ќе те плачат) , осигурителна компанија итн.
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
7
Jas mislam deka ovoj zakon e mnogu dobar i so nego veke ke se sprecat guzvite vo golemite metropoli kako sto se Tri vodi i Star Dojran
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
2
Законот го препишуваат од босанскиот и хрватскиот законик!А таму веќе некој работи се во ваза на менување како несоодветни!Ама овие нашиве тупаци касно го сваќаат:uvo:
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
33.731
Поени од реакции
26.467
Освен резервна гума, сигнален триаголник и кутија за прва помош - што е задолжително да се има во еден автомобил? Апарат за гасење пожар? Ова ко што знам до неодамна беше задолжително за јавните превозници и таксистите, ама сега и во автомобил требало да се има апарат... Точно е ова?
 
На врв Bottom