Што мислите за новиот закон за сообраќај?

Г

Гоццццце

Гостин
A сега на пример јас земам возачка на 18 години. Ке можам првите 3 години да возам кола со 71 коњ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
За возачи-почетници мислам дека беше дозволено возило до 100 коња. Така да тоа што е со 71 без проблем ке можеш да го возиш во период од 06.00 до 23.00
Баш ме интересира што ако те застанат во недозволениот период? Има можност казна да ти лупнат? И колку пари?
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
300-400 евра мислам дека е казната ако те фатат тој период. Безвезна одредба од законот по мене
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
само што се вратив од град и на пат накај дома, на илинденска една верижна сообраќајка... 7-8 коли може имаше една по друга удрени. на едната кола хаубата и беше скоро скроз смачкана и возачот имаше летнато во шофершајбна. најмалце 3-4 коли ги возеа почетници возачи. не само што беа почетници, него веројатно и потпијанети. муабетот ми беше, да, се согласувам со новиот закон. ако си почетник, може ти нема да предизвикаш сообраќајка, ама ако се случи нешто неочекувано, најверојатно нема да изреагираш правилно што може да доведе до многу лоши последици.
 
Д

Демијан

Гостин
abe nekoi i ne kaznuvaat za ovie gorenavedeni!!mene me zastanaa u 12.30 bev so kola(inace neuskusen vozac sum) mi pobaraa dokumenti i ne mi spomnaa za zakonot posle 10saat!!neznam veke so da pravam ima li nekoj so go kaznile?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
И мене ме немаат казнето, ме застанаа рутински, беше околу 1 саат пополноќ, ми видоа возачкам и да дадоа да дувам, видоа не видоа и ме пуштија да си продолжам.

А немам искуство две години, тек сеа една година напраив.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Којзнае до кога ке прогледуваат низ прсти... Инаку должност им е да ве обавестат, а ваша должност е да се правите луди т.е. појма неам за ова. Еднаш двапати можеби ке ви прогледаат низ прсти, но тоа е е секогаш. Недај боже да ви лупнат казна од 300-400 евра.
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
92
Поени од реакции
0
Моторите до 22, само за неискусни, т.е. ако имаш А-категорија повеќе од 3 години, и тивок мотор ....
а што ке биде ако имам Чопер.Тоа како што вришти на 100 метри може да познаеш дека се движи,што ке биде тогаш???
ке мора нов мотор да зема или ????

:smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
а што ке биде ако имам Чопер.Тоа како што вришти на 100 метри може да познаеш дека се движи,што ке биде тогаш???
ке мора нов мотор да зема или ????

:smir:
Како прво, би требало да има придушувачи (имаш видено да рика некој мотор од фабрика? Само кај нас е тоа “шема“ ги вадат придушувачите инаку од продавница моторот е тивок како кола без разлика дали е брзински или чопер), и сите мора да исполнуваат некои норми за звук. Инаку не би требало да ти го регистрираат (се смета за технички неисправен) или ако е регистриран имаат право да ти го одземат на одредено време (пр 1 месец)+добиваш забрана се додека не помине технички т.е ти го враќаат да го поправиш. Е сега ако ти се исплати.... Вози чопер во 1 по полноќ, па од такви страдаат сите возачи, и затоа го измислија овај закон.
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Закон за безбедност во сообраќајот

Абе луѓе, јас положив пред скоро време :vozbud: ама уште бре не ми е јасно како иде овој закон, од некои слушам дека можеш да возиш до 11, па од други до 10, некои викат може да возиш кола која нема над 1800, други 2000ccm, не можам да му најдам крајот. Де ако има некој што знае како гласи ова точно, со сите информации и вака ако знаете колкави се казните (еден мој другар рече иделе докај 300 евра! :nesvest:)

EDIT докај модераторите: Стварно се извинувам несакајќи малце го згрешив местото на темата, ако може да се премести во право или автомобилизам
Sorry
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Член
240
(1) Возач почетник кој поседува возачка дозвола од категориите "А”, "Би "Ц”,
односно од поткатегориите


"А1” и "Ц1” не смее да управува со возило со брзина поголема
од 60 километри на час на јавен пат, односно со брзина поголема од 80 километри/час на
пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила, односно со брзина поголема од 100
километри


/час на автопат, а со велосипед со мотор повеќе од 40 километри/час, ниту смее
со возилото да влече приклучно возило или да врши организиран превоз на деца, во рок од
две години од денот на издавање на возачката дозвола.
(2) Возачот од ставот (1) на овој член не смее да управува возило во патниот сообраќај
во времето од 23,00 часот до 5,00 часот, освен ако со него во возилото се наоѓа лице-возач
постаро од 25 години на кое не му е изрекувана прекршочна санкција забрана за
управување со моторно возило.
(3) Возачот од ставот 1 на овој член кој поседува возачка дозвола од "Акатегорија не смее
да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 25 киловати.
(4) Возачот од ставот (1) на овој член кој поседува возачка дозвола од "Бкатегорија не
смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 75 киловати.

 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Leleee.. neeee.. jas kako so znaev posle 23:00 mozes da vozis so lice koe ima vozacko iskustvo od dve godini i poveke... a ne deka moralo da bide postaro od 25 godini :S aaa za kolkava konjaza e t.e. kilovat casovi... toa znaev :) sepak interesen podatok :D
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Извинете ама овој закон нема врска, така си е донесен, мабет да се прави. Тоа за мене е глупост, мене ми иде како потценување на некој на пример што зел возачка пред една година, и што до него сега треба да седи лице постаро од 25 години, еми а тој пак од 25 години можеби има положено на 18, ама пак нема фатено волан во рака после полагањето, и што сега тој со 25 години е поискусен од тој што положил и вози веќе една година. А која е целта на ограничувањето на силата на моторот не ми е јасно, и тој може да развие поголема брзина и другите можат ?
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Извинете ама овој закон нема врска, така си е донесен, мабет да се прави. Тоа за мене е глупост, мене ми иде како потценување на некој на пример што зел возачка пред една година, и што до него сега треба да седи лице постаро од 25 години, еми а тој пак од 25 години можеби има положено на 18, ама пак нема фатено волан во рака после полагањето, и што сега тој со 25 години е поискусен од тој што положил и вози веќе една година. А која е целта на ограничувањето на силата на моторот не ми е јасно, и тој може да развие поголема брзина и другите можат ?
Баш така, јас положив на 18год, значи веќе 3 години имам возачка, АМА немам ни седнато да возам. Брат ми има возачка веќе 2 години и си вози нон стоп.

Значи - ОГЛАС:
Ако ви треба некој од Скопје да седи до вас со 3години возачка што има- викајте ме мене. ЛОЛ! :pos::pos::pos::pos:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Баш така, јас положив на 18год, значи веќе 3 години имам возачка, АМА немам ни седнато да возам. Брат ми има возачка веќе 2 години и си вози нон стоп.

Значи - ОГЛАС:
Ако ви треба некој од Скопје да седи до вас со 3години возачка што има- викајте ме мене. ЛОЛ! :pos::pos::pos::pos:
Хехе браво за коментарот, па и така си е.
Ајде јас давам оглас Барам женска особа со три годишно возачко искуство за придружба во тек на возењето хехе.
Ајде нека се зголеми конкуренцијата на Анускан и ќе избереме некоја хехе. Сега само Анускан е пријавена :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom