Што мислите за новиот закон за сообраќај?

Член од
6 август 2007
Мислења
387
Поени од реакции
3
Еден дел од законов е добро го оправдувам, ама мене пред 2 дена ми стига казна од 11.2006 што сум направил прекршок, уствари тогаш ме фатија со веспа без возачка и не регистрирана ( иначе тогаш полагав за Б), и ви викам ми стига казна од 500 евра, по некојси незнам кој закон! И ајде сеа разберисе, што ке се праи незнам, али идам на суд, ако може да се намали нешо! А тоа што е после 23 Часот, не застанаа цајкани со другаров мој и стварно тоа до 23ч. било, али се спасивме некако!!! Ама зезнато е и тоа, да сакаШ да излезеш немоеш на раат, а + ако треба да одиш да плеснеш некоја после 23, ке си останеш со стапот во рака! не бе не!
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
so se se slozuvam samo da nemaat selektiven pristap policajcive, da kaznuvaaat se zivo i divo, a ne samo obicnive luge............i onaka samo tie i plakaat na kraj, nema sto i plaka, a ovie badzive kaj pari, koli se imaat pa i kaznite ne gi plakaat .................ama niv i pomalce gi kaznuvaat
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Абе некој одвај чека да наполни 18 да полага да може да искача со кола и сеа треба со некој поискусен шофер до тебе.Па сигурно нема да го земам татко ми со мене додека ја возам женска ми!
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Абе некој одвај чека да наполни 18 да полага да може да искача со кола и сеа треба со некој поискусен шофер до тебе.Па сигурно нема да го земам татко ми со мене додека ја возам женска ми!
:pos2::pos2: бравос :pos2:
 
Член од
19 февруари 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
Do nekade e ok zakonot, deka se pravat mnogu gluposti navecer osobeno za vikendite, svako voli malo-vise da popije:cug:, a od druga strana pak ako ziveam podaleko od mestoto kade sto izleguvam i si imam kola, treba da plakam taxi
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе некој одвај чека да наполни 18 да полага да може да искача со кола и сеа треба со некој поискусен шофер до тебе.Па сигурно нема да го земам татко ми со мене додека ја возам женска ми!
Aj прашај го татко ти дали на 18 години имаше положено, дали му ја даваа колата да излегува и до кога можеше да излегува? Не заебавајте, можеби малку чуден ви е законот но сепак оправдан е. А и ако сакаш да си пивниш ке си пивниш раат...
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Aj прашај го татко ти дали на 18 години имаше положено, дали му ја даваа колата да излегува и до кога можеше да излегува? Не заебавајте, можеби малку чуден ви е законот но сепак оправдан е. А и ако сакаш да си пивниш ке си пивниш раат...
Абе добар си.Ако не давај ми ти пари за такси а јас на раат ке си пијам.А ти ако сакаш жибеј во социјализмот уште и мисли дека законов е у право.Па сеа возат на 16 години а не па на 18.Па и тогаш возеле само тие што имале коли!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Абе добар си.Ако не давај ми ти пари за такси а јас на раат ке си пијам.А ти ако сакаш жибеј во социјализмот уште и мисли дека законов е у право.Па сеа возат на 16 години а не па на 18.Па и тогаш возеле само тие што имале коли!
И јас на времето сметав дека се што лета се јаде, па не било така.
Со 12 (легални) години возачко искуство, и ден денешен, ако знам дека кај што одам ќе пијам, одам пеш или со такси. И тоа не ми претставува никаков проблем.
На 18 години умот сеуште ти лета далеку...
Законот си е арен. Те штити од самиот себе и од сличните.
Ќе видиш еден ден.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
И јас на времето сметав дека се што лета се јаде, па не било така.
Со 12 (легални) години возачко искуство, и ден денешен, ако знам дека кај што одам ќе пијам, одам пеш или со такси. И тоа не ми претставува никаков проблем.
На 18 години умот сеуште ти лета далеку...
Законот си е арен. Те штити од самиот себе и од сличните.
Ќе видиш еден ден.
братче тука си во право ама се се базира на човечка одговорност, и да имаш 18 и положено, а сакаш да излезеш да се поднапиеш, тогаш самиот треба да бидеш свесен дека е подобро без кола да излезеш, се е до човечката свест. јас најискрено имам положено пред 7 месеци, и кога сум со кола максимум едно пиво да се напијам другото се е безалкохолно, или па ако сум на некој другар на роденден воопште не ја зимам колата.:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве сега гледам 16 годишник направи сообраќајка возејки без возачка. Што се деси... преминал на левата лента и се плеснал во друго возило. Нема вска тоа, туку погина жена. И сега сакаш да кажеш дека тоа е оправдано? Па поради ваквите ситуации го донесоа законот, кој ме фаќа и мене. Па се бунев едно време, но кога подразмислив добро, сватив што сакаат да кажат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Абе добар си.Ако не давај ми ти пари за такси а јас на раат ке си пијам.А ти ако сакаш жибеј во социјализмот уште и мисли дека законов е у право.Па сеа возат на 16 години а не па на 18.Па и тогаш возеле само тие што имале коли!
Не, ја мислам да се испоначукаш и да влезеш у кола, онака, кур да те боли колку ќе ги качиш на хауба и дали и самиот ќе излеташ низ шофершајбна.

Се читаш ли што пишуваш? Ако сакаш да се нашљокаш на слава или у град, твој проблем, ќе си обезбедиш трезен возач.

На 16 возеле...копиљаци. И на 16 гинат и остануваат инвалиди.

Да е до мене, 0,00 промили би вовел. Толеранција нула. Некој од пола пиво дрво се прави.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
Законот е супер,го поддржувам,одамна требаше да се спроведи ваков закон ... се надевам дека ќе се внимава на то да се поштова законот и дека за тие шо нема да постапуваат по законот ќе има казнени мерки ( парични казни или одземање на возачката на подолг период.)
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
закони ,закони и само закони.но кој ги почитува?
тој што ги спроведе сигурно не.треба само мавање,ако се почитуваа законите до сега се ќе беше на место.се надевам дека ќе ни дојде паметот на сите само да не биде касно.:smir:
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
54
Поени од реакции
1
Zakonot e dobar samo sto treba da se ovozmozat uslovi za da moze vo celost da se primenuva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom