Што мислите за комунизмот, Тито, Che Guevara..?

Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
не брат, верувај дека не е така...прво моќните корпорации си ги штитат своите интереси, а потоа се фрла нешто и на народецот...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Istorija e nesto sto bilo....ovde poveke se zboruva za nesto sto toprva doaga ....,a korporaciite , Lavot, ako ne se lazam se napraveni od alieni, ili ?????
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
А добро, ти веруваш дека моментално Америка оди кон комунизам или се заебаваш?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Lavot напиша:
А добро, ти веруваш дека моментално Америка оди кон комунизам или се заебаваш?
Америка тешко дека оди во комунизам, пред се поради добрата стратегија на неколкуте големопоседнички фамилии кои ја контролираат. Накратко, народот во Америка има фобија од комунизмот. Со години е перен мозокот на американската јавност дека комунизмот е најлошиот непријател. Пример со Куба, американците ја одржуваат Куба како комунистичка држава за народот да ја гледа бедата во која живеат луѓето таму и да не посака никогаш да ги “снајде’’ комунизам. Искривената слика за комунизмот ствара силни предрасуди кај народот кој главно информациите ги добива од пералниците за мозок на CNN.

Повеќе би рекол дека идеални земји за почетна фаза на комунизам се скандинавските земји поточно Норвешка и евентуално Јапонија. И не ме чуди дека во недалечна иднина да се случи нешто слично на социјализам во Норвешка. Не дека нешто такво не се случува во скандинавските земји но тоа е поразлично интерпретирано.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A shto beshe toa komunizam?Ovde se diskutiraat ozbilni raboti a ne se preraskazuvaat prikazni za mali deca.Mislam deka temava bi bila odlicna za istorija no nikako za politika!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
а добро, толку ли е тешко да се сфати дека Комунизмот во неговата чиста форма, е НЕВОЗМОЖНО да се преточи во реалност!
Го сфатија тоа сите кои се запнале да го постават тоа уредување во реалност, па потоа е измислена фразата `социјализам како преодна форма кон Комунизам`
Многу е просто да се објасни зошто не може да опстане Комунизмот доколку некој реши да го спроведе, само не знам што е тоа што не можете да го сфатите....
И во Норвешка и во Јапонија и во другите такви земји каде што народот ужива многу социјални права има богати и има корпорации, и таму има луѓе со поголемо влијание од другите и со поголемо богатство од останатите...
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Па токму затоа и не се спроведува комунизам, поради влијанието на тие кои имаат голема сопственост. На тие што се големопоседници и имаат огромно влијание им одговара да има капитализам. За преод каков што ти замислуваш потребна е револуција, насилно одземање на власта од капиталистите и комплетна национализација. Меѓутоа можен е преод во следно општествено уредување по еволутивен пат тоа всушност и се случува. Пример за еволутивен премин од едно уредување во друго е Велика Британија. Монархијата не е тргната од власт по пат на револуција како на пример во Русија.

Објаснувањето напротив, не е воопшто едноставно. Доколку се подзамислиш какви се промени се случија во светот во последните 100 години ќе сфатиш дека не се работи за ништо невозможно. Гледано од овој период на историјата изгледа невозможно, како што изгледаше невозможно да се распадне и феудализмот. И феудалците беа задоволни со својата положба и имаа целосно влијание врз понатамошниот развој па сепак се распадна таквото уредување.

А посебно тешко е да се сфати било каков напредок кога живееме во земја која се движи во спротивна насока, чекор напред не е направен во никоја смисла. Ние се движиме наназад, а не нанапред. Пример кога ние во социјализмот имавме самопослуги грците се ранеа од дуќанчиња со разфрлана роба, а сега дојде ден грците да ни отварат супермаркети.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
ABC напиша:
A shto beshe toa komunizam?Ovde se diskutiraat ozbilni raboti a ne se preraskazuvaat prikazni za mali deca.Mislam deka temava bi bila odlicna za istorija no nikako za politika!
Во приказната Комунизам не е стигнато ни до Once upon a time ... Комунизмот е иднината, а не минатото.

Ако прочита постови ќе видиш дека се зборува за комунизмот како идеологија за општествено уредување, а не за комунизмот како слика за источниот блок во студената војна.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Da ama vo ovoj moment koga 30% od naselenieto vo Makedonija e neuhraneto "iluzorno" e da diskutirame za komunizam i so toa da go svrtime vnimanieto na javnosta kon neshto shto bi bilo vo 2240 godina.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Lavot напиша:
а добро, толку ли е тешко да се сфати дека Комунизмот во неговата чиста форма, е НЕВОЗМОЖНО да се преточи во реалност!
Го сфатија тоа сите кои се запнале да го постават тоа уредување во реалност, па потоа е измислена фразата `социјализам како преодна форма кон Комунизам`
Многу е просто да се објасни зошто не може да опстане Комунизмот доколку некој реши да го спроведе, само не знам што е тоа што не можете да го сфатите....
И во Норвешка и во Јапонија и во другите такви земји каде што народот ужива многу социјални права има богати и има корпорации, и таму има луѓе со поголемо влијание од другите и со поголемо богатство од останатите...
Точно:music3: Кратко јасно прецизно објаснето... нема потреба од понатамошна дискусија и убедување..

Имаш зелено квадратче од мене за ова :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Netocno Dani :)

Nikoj do sega ne se obidel da go "postavi" (ko shto Lav miluva da kaze a i red drugi) komunistickoto ureduvanje vo realnost! Fakat! ONa shto proba da se postavi vo SSSR, SFRJ, i ostali mesta ne bese komunistickata teorija vo prakticna primena, nitu se proba da se napravi toa - samo se iskoristi prevezot na taa teorija za da se napravat edni drugi (ocito razlicni) sistemi koi sluzea na nekoi drugi sistemi. Batalete prikaski za socijalizam, preodni fazi i ostali cuda.

Nejse neam namera da diskutiram, posebno zatoa shto e ocigledno deka retko koj ovde procital isto od komunistickata teorija (nemoj nekoj da se najde uvregjen, ne mi e toa celta, posto dosadna citanka e, razbiram).

Nego od trite strani mene samo edno mi vleze u oci:

Misirkov напиша:
osnovnite covekovi vrednosti (sloboda, ekonomski prosperitet, itn.)
Misirkov re, de ziti majka objasni i na OBDN od koga ekonomskiot prosperitet e covekova, pa ni manje ni vise osnovna vrednost? Ne za drugo da ne setam jas ko misirka po ulicive mislejki neso treto ....
Aj bidi dobar....
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN напиша:
Netocno Dani :)

Nikoj do sega ne se obidel da go "postavi" (ko shto Lav miluva da kaze a i red drugi) komunistickoto ureduvanje vo realnost! Fakat! ONa shto proba da se postavi vo SSSR, SFRJ, i ostali mesta ne bese komunistickata teorija vo prakticna primena, nitu se proba da se napravi toa - samo se iskoristi prevezot na taa teorija za da se napravat edni drugi (ocito razlicni) sistemi koi sluzea na nekoi drugi sistemi. Batalete prikaski za socijalizam, preodni fazi i ostali cuda.
Jaс барем од она што сега го имам прочитано за комунизмот т.е теоријата за комунизот имам извлечено заклучок дека комунизмот онаков каков што е осмислен во теориите на Маркс е за далеку понапредно општество и држава и за луѓе кои што со своите внатрешни карактеристики се далеку понапреднати од луѓето до сега. Инаку за тоа во врска со СФРЈ И СССР тотално се сложувам со тебе
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.935
Поени од реакции
10.531
Одлично Синдикат долови, било што да кажам само ќе го повторам.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
"Za lugje koi sto so svoite vnatresni karakteristiki se daleku ponapredni od lugjeto do sega.."
Da nemav volku dobar title od pearl zimi se ova ke go stavev!
Dani^^^ prekini da se slozuvash duso :) :se_ molamela da te ljubnam ednash .... :love2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom