Што мислите за комунизмот, Тито, Che Guevara..?

Член од
11 ноември 2005
Мислења
316
Поени од реакции
6
Kazete go vaseto mislenje za komunizmot kako politicki sistem.
Kakvo e vaseto mislenje za (spored mene) edni od najistaknatite komunisti vo svetot Tito i Che Guevara.
(ZNAM DEKA NA OVAA TEMA KE IMA MNOGU SPROTIVSTAVENI STAVOVI)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Комунизам никогаш не постоел.

Че Гевара не бил комунист.

Ме мрзи за понатаму.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Комунизмот ce разликува од сите досегашни движења по тоа што темелно ги урива сите досегашни односи на производство и општење и за првпат свесно ce однесува спрема сите стихино настанати претпоставки како творби на дотогашните поколенија, лишувајќи ги тие претпоставки од нивниот стихиен карактер и подредувајќи ги нив на власта на здружените индивидуи. Поради тоа неговото востановување има според својата сушност економски карактер — создавање материјални услови на тоа здружување; тоа постојните услови ги преобразува во услови за тоа здружување. За да се воспостави социјалистико општество под комунистичка власт, една земја мора да го помине процесот на тотален капитализам. Социјал-комунизмот во прво време немал плодна почва за опстанување и развивање во земјите кои го попримиле.
Затоа некои земји морале да го менуваат своето уредување.
Е сеа како шо рече Офчар...
Че Гевара не бил комунист иако себе така се нарекувал.
Ќе остане запомнат само по герилската тактика која никаде не успеала. За Тито не коментирам...
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Знам дека е лошо човек да потценува али доста со тоа Brain Washing-от и Cliche Guevara....
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
За чив комунизам станува збор,за оној на Маркс или за тој што се распадна?Бидејќи тоа што се случи како комунизам си нема везе со она на Маркс, ние општо како луѓе сме зелени за комунизам, комунизмот е еден вид идеологија,нешто како анархијата ама под неа.
 
S

Svetovid

Гостин
ROCCO напиша:
Kazete go vaseto mislenje za komunizmot kako politicki sistem.
Kakvo e vaseto mislenje za (spored mene) edni od najistaknatite komunisti vo svetot Tito i Che Guevara.
(ZNAM DEKA NA OVAA TEMA KE IMA MNOGU SPROTIVSTAVENI STAVOVI)
Komunizam=idiotizam, tito i gevara se i dvajcata govna teshki i masovni ubijci!
Me mrzi i mene poishe da pishuvam!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
А кои се критериумите за ставање на Че и Тито у идно место?
Или тоа што Че бил у Југославија еднаш и се сретнал со Тито?
И патем, комунизмот како што и Анастас кажа, не постои, тоа нас не лажат комунистите дека постои.
 

Daniela

Мијаааууу....гррр...
Член од
14 јули 2005
Мислења
302
Поени од реакции
3
Zarem nekoj uste misli na komunizmot i za komunizmot. Veke i Kina go napusti vo pogled na ekonomija pa sega nie uste ke se praime kom-nostalgicari.
 
S

Svetovid

Гостин
MSV(support) напиша:
А да пробаш да образложиш нешто од ова?
Od koe? Dve prashanja bea, dva odgovori dadov. Na koj konkretno sakash pojasnuvanje? Kako i da e rekov me mrzi da pishuvam, taka sho ni ti ich ne se machi...
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Svetovid напиша:
Od koe? Dve prashanja bea, dva odgovori dadov. Na koj konkretno sakash pojasnuvanje? Kako i da e rekov me mrzi da pishuvam, taka sho ni ti ich ne se machi...
Nikakov odgovor ne si dal, samo tresna edna prazna fraza i zhiv ostana.
Ama sega pak, vo ovie vreminja e dovolno i so vakvi an passan lomotenja da si stvorish iluzija deka navistina neshto umno si kazhal ili si razbral neshto od temata.
I toa deka te mrzi da pishuvash ti e samo alibi da prikriesh deka aber si nemash od temava.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
MSV(support) напиша:
За чив комунизам станува збор,за оној на Маркс или за тој што се распадна?Бидејќи тоа што се случи како комунизам си нема везе со она на Маркс, ние општо како луѓе сме зелени за комунизам, комунизмот е еден вид идеологија,нешто како анархијата ама под неа.

Баш така. :cuc: :cuc:
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
MSV(support) напиша:
За чив комунизам станува збор,за оној на Маркс или за тој што се распадна?Бидејќи тоа што се случи како комунизам си нема везе со она на Маркс, ние општо како луѓе сме зелени за комунизам, комунизмот е еден вид идеологија,нешто како анархијата ама под неа.
Точно !! За Мене комунизмот во вистинска смисла на зборот-значи комунизмот на Маркс е најдоброто решение за едно општество па и за светот во целина.Но реално е дека човекот не е доволно умствено развиен за да може да опстои во еден таков систем.За да успее тој систем луѓето по природа би требало да бидат добри,несебични, одговорни,организирани а луѓето не се такви барем не сите. Треба да поминат векови еволуција на човекот понатаму за да може воопшто и да се помисли на воспоставување на комунизмот. А она што беше тука-во Југославија а и во останатите земји не беше комунизам во ниеден случај туку Социјализам! Социјализмот требаше да создаде погодна почва за да настапи комунизмот но за жал се пропадна уште во старт...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom