Што мислите за комунизмот, Тито, Che Guevara..?

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
материјалистичка филозозофија е онаа која има зацртано место за градба, удрено темел, со арматура, која се ѕида и еден ден ќе биде куќетина, со оџак, а унатре домаќинката ќе пржи кромидче..

идалистичката пак има само едно купче камења, купче гранки, и чкорче..

комунистичките пламени јазици се издигаат кон небото, ама за жал ќе остане само оган, и многу многу чад..

а куќа, нема. едино каминот..

бре ама сум речит посабајле..
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Офчар напиша:
материјалистичка филозозофија е онаа која има зацртано место за градба, удрено темел, со арматура, која се ѕида и еден ден ќе биде куќетина, со оџак, а унатре домаќинката ќе пржи кромидче..

идалистичката пак има само едно купче камења, купче гранки, и чкорче..

комунистичките пламени јазици се издигаат кон небото, ама за жал ќе остане само оган, и многу многу чад..

а куќа, нема. едино каминот..

бре ама сум речит посабајле..

A jas celo vreme pa mislam deka komunizmot bil materijalistichka filozofija, nekoj si dijalektichki materijalizam ili taka neshto. Sum bil janlash...
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
историски материјализам/марксизам е материјалното.. ко шо мачорот рече, тргни го енгелс од маркс, и ете ти го најцрниот капитализам..

братство/единство/еднаквост.. утопии.. тоа е идеализам.

ама ајтапа е времево, ко ќе имам слободно време ќе образложам зашто тврдам вака..

срп и чекан не е комунизам. црвена ѕвезда не е комунизам. баба ми не е комунизам. ниедно битие не е комунизам. комунизам може да биде, а не е..
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da go citiram pastirot...uuups... ofcarot i negoviot Konfucie:

„Најголема беда за едно општество е кога власта ќе почне да мисли на парите наместо на општото добро, а опозицијата да го мисли истото”

Ispaga : Konfucie--->Komunizam---> isti k..ac ........druga dimenzija !!!!!
Samo da te cujat toa Kinezite!!!!:):):)
 
S

Svetovid

Гостин
Pina напиша:
Nikakov odgovor ne si dal, samo tresna edna prazna fraza i zhiv ostana.
Ama sega pak, vo ovie vreminja e dovolno i so vakvi an passan lomotenja da si stvorish iluzija deka navistina neshto umno si kazhal ili si razbral neshto od temata.
I toa deka te mrzi da pishuvash ti e samo alibi da prikriesh deka aber si nemash od temava.
Bravo, gledam ti mnogu jak odgovor si dal. Vidi majmune, na trista temi i po trista forumi imam pishuvano na razni temi i vo sekoja od tie temi se sodrzhi, pomalku, ili povekje i odgovor na konkretnava tema, a jas nemam ni najmala namera ovde i sega da pravam nekakva kompilacija od odgovor. Ednostavno, na maloumno prashanje, se odgovara kako shto odgovoriv. I samo blago slaboumna lichnost kako tebe mozhe da ochekuva nekoj da si go "abi barutot" so kjeleshi ko tebe i nivnite mentalni drkotini. Chesen titov pionerski zbor.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Sindikat напиша:
Зарем не треба луѓето да се стремат кон еднаквост?


Во идеални услови, идеални луѓе без мани би успеале.

Денес кога важи принципот „Да му умре козата на комшијата..... Море и комшијата заедно со козата„ тешко дека такво нешто може да профункционира.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Eeee moj Svetko, ti go trgnaa ovojpat :pos::pos:!

Нејсе, да се навратам на темата, која е за сеир, се сложувам.

Како најдобар пример на комунизам се фантастичните стории на Џин Роденбери, Стар Трек серијалот!

Се појавува капетан Жан Лик Пикар до едно машинче кое може се што ќе посака да му даде, а тој вели:
Earl grey, medium sweet, medium hot!

Зошто тоа го чини. Затоа што кога на човека се му е овозможено му станува едне период многу здодевно. Кога се има, не му е потребно, затоа се задоволува со работа таа благосостојба да продолжи, се разбира, според способностите и можностите, а се задоволува само со нужното, есенцијалното.
далеку сме ние од тоа, а еден ден, или ќе се уништиме, или ќе дојдеме до тоа ниво.

Сега, за оние кои не го читале Маркс, Енгелс, Фоербах, Плеханов, Ленин и останатите.
прочитајте го првин Маркса, одвоен од политиканството на Енгелс. Фоербах одвоен, самостојно. Потоа Енгелс, Плеханов, Ленин и опстанатите.
Јасно ќе ви стане за што говорам.

Маркс е погрешно прочитан, разбран, толкуван. Намрено или не не збнам и не навлегувам во тоа.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
yin yang напиша:
Во идеални услови, идеални луѓе без мани би успеале.

Денес кога важи принципот „Да му умре козата на комшијата..... Море и комшијата заедно со козата„ тешко дека такво нешто може да профункционира.
Па токму поради опседнатоста со парите и постојаната борба за успех во капитализмот се создаваат такви комплекси кај луѓето. Значи според тебе треба да се прифати положбата на луѓето како што е денес, демократија, каде секој има право да го каже мислењето на лидерот.

Па токму поради вакви стереотипни мислења не може да успее комунизмот како државно уредување. Кога сите прифаќаат да бидат потчинети не гледам причина тој што потчинува да гради праведно општество. Нормално е дека не се преминува во комунизам преку ноќ. Можеби ќе треба да поминат 100-200 години социјализам за да се створи свест кај човекот. Гледајте пример од сегашноста, на какво ниво е свеста на граѓаните на европските држави на пример или Јапонија во споредба со граѓаните на нашата држава. Свеста се стекнува, но прашање е кога човекот ќе ја свати силата на единството. Апсурд е да се зборува за невозможност, пред само стотина години било невозможно да се замисли дека човекот ќе лета. Се е во свеста на луѓето и дури се перат мозоци дека комунизмот е само илузија ќе не владеат како сакаат капиталистите.
Свестете се.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Svetovid напиша:
Komunizam=idiotizam, tito i gevara se i dvajcata govna teshki i masovni ubijci!
Me mrzi i mene poishe da pishuvam!
Толку?

Е браво, сега дека употребе десет навредливи зборој, докажа дека комунизмот е најлоша идеологија.
Нема потреба на навредуваш ако имаш нешто да кажеш нека биде тоа издржано и совесно. Очигледно имаш предрасуди кон комунизмот и ја презираш комунистичката идеологија само за да ја презираш, без никаква причина.
Че Гевара масовен убиец,:lud: апсурд, глупости тропање безвезе. Напротив Че Гевара бил човек со идеали, револуционер и човек кој се бореше за слободата на народот против тоталитаризмот. Тито од друга страна бил одговорен за смртта на некои осуденици, кој праведно кој неправедно осудени, но тоа е далеку од масовен убиец. И глупаво е кога се зборува за делото на Тито да се изземе севкупниот труд кој беше вложен во развојот на СФРЈ и да се зборува само за тоа што се случувало на Голи Оток и за заробувањето на сталинистите, капиталистите и воопшто противниците на идеологијата за еднаквост. Па и нормално е да има противници на таквата идеологија, сигурно дека велепоседниците не биле задоволни со национализацијата на својата сопственост. Мислам воопшто да се зборува за делото на Тито е излишно кога сите знаеме дека неговото дело е признато на светско ниво.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Sindikat напиша:
Па токму поради опседнатоста со парите и постојаната борба за успех во капитализмот се создаваат такви комплекси кај луѓето. Значи според тебе треба да се прифати положбата на луѓето како што е денес, демократија, каде секој има право да го каже мислењето на лидерот.

Па токму поради вакви стереотипни мислења не може да успее комунизмот како државно уредување. Кога сите прифаќаат да бидат потчинети не гледам причина тој што потчинува да гради праведно општество. Нормално е дека не се преминува во комунизам преку ноќ. Можеби ќе треба да поминат 100-200 години социјализам за да се створи свест кај човекот. Гледајте пример од сегашноста, на какво ниво е свеста на граѓаните на европските држави на пример или Јапонија во споредба со граѓаните на нашата држава. Свеста се стекнува, но прашање е кога човекот ќе ја свати силата на единството. Апсурд е да се зборува за невозможност, пред само стотина години било невозможно да се замисли дека човекот ќе лета. Се е во свеста на луѓето и дури се перат мозоци дека комунизмот е само илузија ќе не владеат како сакаат капиталистите.
Свестете се.


Јас зборувам за СЕГА.

Сега не е можно и точка.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
yin yang напиша:
Јас зборувам за СЕГА.

Сега не е можно и точка.
Абе ако сакаш и запирка нека биди. Се работи за процес на прифаќање на тие принципи, не се случува комунизам преку ноќ.
Како шо не се случува и европеизација преку ноќ, не е свеста на исто ниво. Затоа треба да се започне од првиот чекор за имплементација на ова уредување.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
друже Синдикат ми ти се кунемо,
Америка и Енглеска биче земја пролетерска
П.С. се извинувам за сеиров, ама морав
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Lavot напиша:
друже Синдикат ми ти се кунемо,
Америка и Енглеска биче земја пролетерска
П.С. се извинувам за сеиров, ама морав

Proleterska neznam....vo meguvreme isceznaa proleterite ....ama nesto drugo od ona sto se sega sigurno.....steta e samo sto kako i sekogas RANITE petli zavrsuvaat vo lonec.......:):):)!!!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
А шо сакаше поетот да каже?
Дека се стремат кон таков систем?????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne....samo se trkalaat, sakale ,ne sakale :):):)!!!!
Malku e los patot, mnogu udarni dupki..., ama, ako ne mavne nekoj meteor,nekoja budala ne aktivira nekoja od 100 megatona ili po greska ispusti vo kanalizacija nekoj mega virus na NOEV grip....nataka odat....:):)!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom