Што мислите за Жан Митрев?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Нека направат истражување за државното, ќе им треба серија од десет сезони.
Идеш на ургентен, лекар нема. Идеш на шиење за да чекаш шест саати, крв шума крпа. Чиче каснат од куче, изгризсн буквално, го шетаат од Чаир до градска и инекции нема. Сабајлево чекаш матичен, ни матичен ни замена, клуч на врата.
После па барај плата, кукај.
Приватното е само последица на државното, не причина.

Sent from my M2004J19C using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.326
Поени од реакции
22.629
Нека направат истражување за државното, ќе им треба серија од десет сезони.
Идеш на ургентен, лекар нема. Идеш на шиење за да чекаш шест саати, крв шума крпа. Чиче каснат од куче, изгризсн буквално, го шетаат од Чаир до градска и инекции нема. Сабајлево чекаш матичен, ни матичен ни замена, клуч на врата.
После па барај плата, кукај.
Приватното е само последица на државното, не причина.

Sent from my M2004J19C using Tapatalk
tokmu taka.... prviatnoto e bar 30% podobro od drzavnoto u mkd (relno 300% e ama eve neka e 30%)...

da e drzavnoto dobro privatnoto ke mora da ide nivo pogore. taka e u sekoja poasalna drzava seedno dali zborime za usa, aus, thailand ili indonezija
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Над 150 тужби за Жан Митрев – Државјани на Косово, Албанија и Црна Гора бараат одговорност

и шу праиме ако сите тие ДОБИЈАТ на Суд, поради ЕКСПЕРИМЕНТИРАЊЕ ???
одговорност ќе падне на Северџанија ( министерство за болест и смрт од кај КИДНА Вилипче кога Зеко кидна од влада)...и цел народ од буџет ќе плаќа десетини милиони евра за одштети и судски трошоци !!!
Кој ДЕБИЛ дозволил да примаме странски државјани за лечење???
Ај Итни случаи опфатени со Патничко осигурување и спогодби, АЈ БАЊСКО терапевтско лекување ОК, ама да изигруваме регионална медицинска сила а НЕ НЕ БИВА ????
И фрлил око некој шпон од дуи на болницава, и сега работат на случајот.

Истата шема ја користат, како и со се друго, само прилагодена на конкретниот случај.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Над 150 тужби за Жан Митрев – Државјани на Косово, Албанија и Црна Гора бараат одговорност

и шу праиме ако сите тие ДОБИЈАТ на Суд, поради ЕКСПЕРИМЕНТИРАЊЕ ???
одговорност ќе падне на Северџанија ( министерство за болест и смрт од кај КИДНА Вилипче кога Зеко кидна од влада)...и цел народ од буџет ќе плаќа десетини милиони евра за одштети и судски трошоци !!!
Кој ДЕБИЛ дозволил да примаме странски државјани за лечење???
Ај Итни случаи опфатени со Патничко осигурување и спогодби, АЈ БАЊСКО терапевтско лекување ОК, ама да изигруваме регионална медицинска сила а НЕ НЕ БИВА ????
Вака ко те читам со логикиве твои, ми е јасно зошто сме дојдени на овоа дереџе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
Вака ко те читам со логикиве твои, ми е јасно зошто сме дојдени на овоа дереџе.
која логика е наши да идат на лечење во странство а странци да доваѓаат тука?? и за приватно и за државно...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.326
Поени од реакции
22.629
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Ме чуди ако се ограничиле само на кривично дело Измама, а не се спомнува и Несовесно лекување
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
...што и да е, за работата на сите здравствени институции било државни било приватни (кои имаат склучено пакет услуги со партиципација преку МЗ), одговара директно министерот и самото Министерство за здравство,

Not-so-blindfolded_br_02.png 417b6a394c8b38cda8bcaba859800b67.jpeg

...све друго е осудување од „пола надоле, наместо од глава надоле“, никој ниту може, ниту се осмелува да работи било што без знаење на МЗ и на министерот, крај и точка све друго е делимично споделување на правдата на самото судство!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Се прашувам каде се рекетарчињата платени со сомнителни средства од ИРЛ да истражат сторијата со дечкото кој почина од Берово?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Што ти прави маркетинг, кога некој лик „непознат“ во 2010 година ја отворил темата и плукал по „академикот“ му се нафрлиле тука сите членови, како демек бил љубоморен и што ја знам, а првите две страни од темата ликот лепо фино објаснува што беше презентирано и од ИРЛ, само овој поранил едно 12 години... сега кога искочи таа сторија веднаш се мења расположението за „академикот“, односно се става сумња на негова работа и луѓето не се баш склони да го бранат како пред 12 години... чиста демонстрација на моќта на медиумите...

Докторов ниту го знам, ниту имам искуство со него или некој мој близок, но тоа по мене со титулата и признанијата му е чист блам од светски размери, исто така знам дека луѓето се изнудувани да прават безброј други испитувања се со цел да им се исмпумпаат пари во неговата клиника, каде по консултација со други клиники едноставно за истите испитувања немало ама баш никаква потреба, ниту пак било по некој протокол.

Несумњиво е дека докторов помогнал на многу луѓе, но тоа што го правел со маркетингот и со принудени непотребни испитувања со цел билдање на фактура става дамка на неговата кариера и мислам дека клиниката после сторијата на ИРЛ нема да се оправи па како и да заврши процесот против него.

Рецимо Караѓозов во Систина е далеку помалку извикан и изрекламиран, но човекот е машина, мој близок беше негов пациент му правеше операција на аорта или како и да се вика тоа, нешто околу крвни садови, го среди го направи тип топ, но ме фасцинираше кога еднаш го водев на контрола, 20 пациенти чекаат за контрола тој доаѓа ги распоредува во посебни простории и започнува со контролата, кај секој пациент се задржува пола минута до минута и веќе знае што треба да му препише и завршува... едноставно за секој пациент е запознаен со име презиме, дијагноза и при преглед веќе знае која терапија да му препише, јас вака со отворени уста гледам и не ми се верува каква рутина и брзина во работата има... по тоа што слушнав на крај не знам колку е точно, човекот лапа 20.000 евра на месечно ниво, ќути и работи без да се експонира, што е за скидање капа.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Што ти прави маркетинг, кога некој лик „непознат“ во 2010 година ја отворил темата и плукал по „академикот“ му се нафрлиле тука сите членови, како демек бил љубоморен и што ја знам, а првите две страни од темата ликот лепо фино објаснува што беше презентирано и од ИРЛ, само овој поранил едно 12 години... сега кога искочи таа сторија веднаш се мења расположението за „академикот“, односно се става сумња на негова работа и луѓето не се баш склони да го бранат како пред 12 години... чиста демонстрација на моќта на медиумите...

Докторов ниту го знам, ниту имам искуство со него или некој мој близок, но тоа по мене со титулата и признанијата му е чист блам од светски размери, исто така знам дека луѓето се изнудувани да прават безброј други испитувања се со цел да им се исмпумпаат пари во неговата клиника, каде по консултација со други клиники едноставно за истите испитувања немало ама баш никаква потреба, ниту пак било по некој протокол.

Несумњиво е дека докторов помогнал на многу луѓе, но тоа што го правел со маркетингот и со принудени непотребни испитувања со цел билдање на фактура става дамка на неговата кариера и мислам дека клиниката после сторијата на ИРЛ нема да се оправи па како и да заврши процесот против него.

Рецимо Караѓозов во Систина е далеку помалку извикан и изрекламиран, но човекот е машина, мој близок беше негов пациент му правеше операција на аорта или како и да се вика тоа, нешто околу крвни садови, го среди го направи тип топ, но ме фасцинираше кога еднаш го водев на контрола, 20 пациенти чекаат за контрола тој доаѓа ги распоредува во посебни простории и започнува со контролата, кај секој пациент се задржува пола минута до минута и веќе знае што треба да му препише и завршува... едноставно за секој пациент е запознаен со име презиме, дијагноза и при преглед веќе знае која терапија да му препише, јас вака со отворени уста гледам и не ми се верува каква рутина и брзина во работата има... по тоа што слушнав на крај не знам колку е точно, човекот лапа 20.000 евра на месечно ниво, ќути и работи без да се експонира, што е за скидање капа.
Не навлегувам во детали, во МК на доктор последно пред 12 години бев, така да не ги знам кои се познати кои се непознати, колку се добри или лоши. Поентата ми е само, како е ова нешто позитивно? Пола минута преглед 20 наредени ко овци стрижење па рекорд ќе правиме. Секаде каде што сум бил за позитивно се смета кога доктор ќе одвои време да те сослуша, основно е тоа. За пола минута колку информации може да прими човек за да има основа за анализа и дијагноза? Да не е видовит случајно? Кој ја прави дијагонозата врз основа на која припишува терапија за 30 секунди? Што уствари е смислата на тој 30 секунден преглед, да се поздрави само со пациентите? Не го сфаќам принципов и зошто истиот е за фалење толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom