Што мислите за Жан Митрев?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Не знам што може да те натера да дојдеш до ова скалило во Америка и после да се вратиш во МК. Малку ми е без логика. Познавам еден куп колеги кои отишле во Америка и не успеале да нострифицираат диплома таму и работат се и сешто од миење чинии, келнери и пак не сакаат да се вратат во северџанија. А ако е ова точно што е наведено и стварно го поминал филтерот америчкии кој бара најмалку 30-40 000 долари инвестиција плус време од 3-4 години. Стварно не ми е јасно. Исто како што не ми е јасно како што се фали дека го искачил и смртоносните Монт Еверест и К2, врвови кои бараат вистинска посветеност и подготовка во планинарирањето, а кога си интервентен кардиолог немаш време фамилијата да си ја видиш, а камо ли да се спремаш за вакви работи. Многу чудно.
Тоа е државна работа, повеќе е по планините отколку во сала.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Тоа е државна работа, повеќе е по планините отколку во сала.
aaaaaaaa немој така, па и јас бев редовна на работа и плус во репрезентација на фудбалски терени наоколу и пошироко, па и планинарењето е еден вид спорт,
проф д-р Јовица Угриновски, неурохирург во Систина како Предедател на Федерација за планинарство на Македонија случајно е повеќе по планините отколку во хирушка сала, ете не е државна работа во Систина или?

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
aaaaaaaa немој така, па и јас бев редовна на работа и плус во репрезентација на фудбалски терени наоколу и пошироко, па и планинарењето е еден вид спорт,
проф д-р Јовица Угриновски, неурохирург во Систина како Предедател на Федерација за планинарство на Македонија случајно е повеќе по планините отколку во хирушка сала, ете не е државна работа во Систина или?


Ти никогаш не си била со месеци одсутна..а Угриновски да го оставиме, тој е сериозно болен, му пројде вррмето на оперирање и прегледување и да на пишуваме како работел во негово време.
Друга тема.

Screenshot_20220727_151338.jpg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
aaaaaaaa немој така, па и јас бев редовна на работа и плус во репрезентација на фудбалски терени наоколу и пошироко, па и планинарењето е еден вид спорт,
проф д-р Јовица Угриновски, неурохирург во Систина како Предедател на Федерација за планинарство на Македонија случајно е повеќе по планините отколку во хирушка сала, ете не е државна работа во Систина или?

Интервентен кардиолог покрај редовна работа е и на дежурства 24 часа на повик. Кога ќе стрефи инфаркт човек во 3 часот по полноќ тој треба за 15 минути да се нацрта у сала. Со таква работа и распоред сметај колку време ќе остане за качување брда и планини, па така селото ќе си гори а бабата ќе си се чешла.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.327
Поени од реакции
22.631
Интервентен кардиолог покрај редовна работа е и на дежурства 24 часа на повик. Кога ќе стрефи инфаркт човек во 3 часот по полноќ тој треба за 15 минути да се нацрта у сала. Со таква работа и распоред сметај колку време ќе остане за качување брда и планини, па така селото ќе си гори а бабата ќе си се чешла.
znaci u normalna drzava takvi imas 20tina u grad ko skopje pa imaat vreme i za kacuvanje planini i za familija. iskreno da ne si mu u koza na pacientot ama doktorot e najmalku kriv za situacijata na celo zdrastvo ne samo vo mkd nego i posiroko.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
znaci u normalna drzava takvi imas 20tina u grad ko skopje pa imaat vreme i za kacuvanje planini i za familija. iskreno da ne si mu u koza na pacientot ama doktorot e najmalku kriv za situacijata na celo zdrastvo ne samo vo mkd nego i posiroko.
20 во град како Скопје се премногу малку за да се направи еден распоред кој ќе дежура барем 5 дена во месецот. Значи за 150 000 жители територија треба барем 6 такви. За само Скопје требаат околу 40. Сега сметај колку такви специјалисти се потребни ако имаш во предвид дека таквите специјалисти во провинцијата се бројат на една рака и се од провинцијата се слева во СкУпје.

Ако дежура 5 дена во месецот. Пак ќе нема време за качување брда и планини дури и во идеален случај со горенаведените бројки.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Ти никогаш не си била со месеци одсутна..а Угриновски да го оставиме, тој е сериозно болен, му пројде вррмето на оперирање и прегледување и да на пишуваме како работел во негово време.
Друга тема.
Прегледај го приврзокот 339848
читај :
„...СТЕНТОВИТЕ ГИ КУПУВА ПО 300 ЕВРА ЗА ДРЖАВНОТО ОД СТЕНТ ПОСКАПО ОД ШТО СЕ ВО СРБИЈА НА ПРИМЕР ПРЕКУ НА ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ПРИЈАТЕЛИТЕ И ТАКА ЗАЕДНО ДЕЛАТ ТРОЈЦАТА ГОДИШНО 5000 СТЕНТА ПО 300 ЕВРА РАЗЛИКА Е 1.5 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА 5 ГОДИНИ 7.5 МИЛИОНИ ЕВРА ДЕЛБА..
:bance:

ИНАКУ КОЈ БИ ОСТАИЛ ПЛАТА ОД 5 ИЛЈАДИ ЕВРА БРЕ ЗА ПЛАТА ОД 1400 ЕВРА, ПА ЗИМБАКОВ Е ОД СТРУМИЦА А КРВ ВОДА НЕ БИВА ЧУКА СРЦЕ СТРУМИЧКО У 6 ОСМИНИ...“
... е ако де, да ја слушнам и другата страна од ПОИКУСНИОТ и постар интрвентен кардиолог д-р Сашко Кедев, па ќе пресудам и ќе е сложам со твое мислење, а вака кога ќе се работи пак за д-р „Жан“ ама овој пат д-р Жан Зимбаков и на кој начин преку ноќ станал директор на државната кардиологија,

...а д-р Кедев остана само шефче во државната кардиологија, не знам кој тука има право да се буни, посебно ако му се разгледат сомнителните тендери со фирми блиски до самиот себе на Зимбаков, дополнително главен човек во второстепената комисија за лекување во странство
куј знае што мобинг трпел д-р Кедев од вакви пишпиричи па ги избегнувал средбите, а овие тоа го изразувале како избегнување од одговорност и присустност на состаноци, за да верувам(ме) треба исказ и од неутрално трето лице и дополнително д-р Кедев да се изјасни, вака само наивни можат да веруваат што пишува некој од прва, двете страни треба да ги слушнеме!

и кога веќе се критикува државната кардиохирургија:

267898672_6506980379372376_2938663733197173851_n.jpg

ice_screenshot_20220727-170744.jpeg

ice_screenshot_20220727-170430.jpeg

ice_screenshot_20220727-170542.jpeg

:toe:
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
читај :
„...СТЕНТОВИТЕ ГИ КУПУВА ПО 300 ЕВРА ЗА ДРЖАВНОТО ОД СТЕНТ ПОСКАПО ОД ШТО СЕ ВО СРБИЈА НА ПРИМЕР ПРЕКУ НА ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ПРИЈАТЕЛИТЕ И ТАКА ЗАЕДНО ДЕЛАТ ТРОЈЦАТА ГОДИШНО 5000 СТЕНТА ПО 300 ЕВРА РАЗЛИКА Е 1.5 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА 5 ГОДИНИ 7.5 МИЛИОНИ ЕВРА ДЕЛБА..

ИНАКУ КОЈ БИ ОСТАИЛ ПЛАТА ОД 5 ИЛЈАДИ ЕВРА БРЕ ЗА ПЛАТА ОД 1400 ЕВРА, ПА ЗИМБАКОВ Е ОД СТРУМИЦА А КРВ ВОДА НЕ БИВА ЧУКА СРЦЕ СТРУМИЧКО У 6 ОСМИНИ...“
... е ако де, да ја слушнам и другата страна од ПОИКУСНИОТ и постар интрвентен кардиолог д-р Сашко Кедев, па ќе пресудам и ќе е сложам со твое мислење, а вака кога ќе се работи пак за д-р „Жан“ ама овој пат д-р Жан Зимбаков и на кој начин преку ноќ станал директор на државната кардиологија,

...а д-р Кедев остана само шефче во државната кардиологија, не знам кој тука има право да се буни, посебно ако му се разгледат сомнителните тендери со фирми блиски до самиот себе на Зимбаков,

куј знае што мобинг трпел д-р Кедев од вакви пишпиричи па ги избегнувал средбите, а овие тоа го изразувале како избегнување од одговорност и присустност на состаноци, за да верувам(ме) треба исказ и од неутрално трето лице и дополнително д-р Кедев да се изјасни, вака само наивни можат да веруваат што пишува некој од прва, поебно ако се блиски до сегашнава власт! ;)
Постираново е без врска. Еве јас ја знам цената на овие медицински помагала, ама "новинаров" ги скрил цените кои се декларирани за еден продукт и манипулативно напишал колку е цената на сите помагала топтан.

"Новинарство" ДНО
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Постираново е без врска. Еве јас ја знам цената на овие медицински помагала, ама "новинаров" ги скрил цените кои се декларирани за еден продукт и манипулативно напишал колку е цената на сите помагала топтан.

"Новинарство" ДНО
е пиши де... да прочитаме и твоето мислење...
П.С.
интересно со кардиолозиве, во приватната болница д-р „Жан и Жан“, а во државна болница д-р „Сашко и Сашко“ :facepalm:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
е пиши де... да прочитаме и твоето мислење...
Па не пишува во постираниот документ за колку пари ги купиле медицинскате помагала за парче. Тој дел го скриле новинарите иначе ќе видевме дали има малверзации. Вака што да пишувам на нецелосна вест со најверојатно манипипулативна содржина?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Не знам што може да те натера да дојдеш до ова скалило во Америка и после да се вратиш во МК. Малку ми е без логика. Познавам еден куп колеги кои отишле во Америка и не успеале да нострифицираат диплома таму и работат се и сешто од миење чинии, келнери и пак не сакаат да се вратат во северџанија. А ако е ова точно што е наведено и стварно го поминал филтерот америчкии кој бара најмалку 30-40 000 долари инвестиција плус време од 3-4 години. Стварно не ми е јасно. Исто како што не ми е јасно како што се фали дека го искачил и смртоносните Монт Еверест и К2, врвови кои бараат вистинска посветеност и подготовка во планинарирањето, а кога си интервентен кардиолог немаш време фамилијата да си ја видиш, а камо ли да се спремаш за вакви работи. Многу чудно.
Секој со одлуките и желбите свои, познавам двајца што на усмле направиле топ 1% поени и пак се вратиле. Така да... Нема правило, кој како сака. Мада кога еднаш ќе добиеш рутина, после е лесно, се има време за се, и да си отсутен знаењето не испарува.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.295
Секој со одлуките свои, познавам двајца што на усмле направиле топ 1% поени и пак се вратиле. Така да... Нема правило
Со сите три степој? Па није ваљда :popce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom